2 tipy na výlet pre milovníkov dobrej architektúry

Napísal Czech Tourism 20. august 2020

Spoznajte zaujímavé pamiatky na Morave. Do sveta fantázie vás prenesú dve novinky – v júli sa otvorila zrekonštruovaná Jurkovičova chata Libušín na Pustevnách a unikátna stavba prvého vodojemu z unikátneho komplexu v Brne, ktorý je prístupný pre verejnosť v rámci komentovaných prehliadok.

Objavte tajuplné podzemné siene

Monumentálne priestory vodojemov ukryté v svahu brnenského Žltého kopca môžu fanúšikom fantasy žánru pripomínať Moriu z Tolkienovej trilógie Pán prsteňov. Pre milovníkov industriálnej architektúry sa prvá zo štyroch podzemných siení otvorila počas tohto leta.

Klenuté stropy, veľké okná v tvare obrej papule predstavujú ojedinelé staviteľské dielo, ktoré si predtým mohlo pozrieť len niekoľko desiatok vyvolených – študenti architektúry pri exkurziách, pamiatkari a hlavne pracovníci Brnenských vodovodov a kanalizácií, ktorí sa o ne starali. Vodojemy sú postavené z pálených tehál, a to vrátane pilierov.

Stavba podzemného vodovodného komplexu podľa návrhu britského staviteľa Thomasa Docwra začala v roku 1869. Išlo o klenuté priestory z tehál s ílovým obalom bez použitia ocele, dreva alebo železobetónu. Výsledkom je pôsobivý labyrint prirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan a natáčať tu chcel aj Spiderman III. Neskôr prišlo k dostavbe ďalších kapacít modernejšími technológiami, tehlový vodojem však ohromuje svojím dojmom podzemného mesta alebo pekelnej katedrály. Niektorí nadšenci tvrdia, že s ich otvorením rastie tvrdá konkurencia vile Tugendhat, ktorá je zapísaná do UNESCA.

Konečne sa o tom môžu presvedčiť záujemcovia aj osobne a to v rámci komentovaných prehliadok. Vodojem možno navštíviť pod vedením skúseného znalca brnianskeho podzemia Aleša Svobodu.

Dôležitá informácia: O prehliadky je mimoriadny záujem, preto si treba vstupenku zakúpiť vopred cez stránku TIC Brno

Na Pustevnách sa otvoril Libušín

Chata má podobu navrhnutú slovenským architektom Jurkovičom

Rekonštrukcia vyhorenej chaty Libušín na Pustevnách je kompletná, po šiestich rokoch od požiaru sa koncom júla 2020 otvorila pre verejnosť. Drevenici architekta Dušana Jurkoviča sa vrátila podoba a farebnosť z roku 1925. Došlo k výmene vykurovania za tepelné čerpadlá, zavedeniu požiarnych čidiel a moderného plynového hasiaceho zariadenia. Všetky reštaurátorské práce boli vykonávané ručne pôvodnými technológiami pod dohľadom experta. Proti požiaru chráni chatu moderné hasiace zariadenie.

Obnova chaty Libušín na Pustevnách v Beskydoch sa týkala kompletne celej budovy. Požiar v roku 2014 výrazne poškodil hlavne jeho pravú časť, v ktorej sa nachádza umelecky najhodnotnejšia jedáleň. Rekonštrukcia začala v apríli 2016. Investorom a majiteľom budovy je Národné múzeum v prírode v Rožnove pod Radhoštěm, na pokrytie nákladov sa finančne podieľali ľudia verejnou zbierkou.Návrh novej podoby národnej kultúrnej pamiatky dostala do rúk architektonická kancelária Masák & Partner, ktorá patrí k popredným českým spoločnostiam venujúcim sa opravám historických budov. Na vypracovanie projektovej dokumentácie využíva špeciálnu metodiku zvanú Building Information Management (BIM), ktorá umožňuje koordinovať všetky potrebné projektové dáta a vytvoriť virtuálny 3D model. Moderné technológie slúžili na to, aby bol výsledok čo najviac pôvodný.

Základom boli tradičné ručné práce

Nový Libušín vznikol ako vedecká rekonštrukcia, teda za použitia pôvodných technológií. Pri všetkých opravách boli dodržané tradičné ručné remeselné postupy, používali sa pôvodné materiály a technológie. Remeselníci sa museli naučiť robiť svoju prácu ručne a má to praktický dôvod. Napríklad ručne hobľovaná doska vydrží na poveternosti rádovo o desiatky rokov viac ako doska, ktorá je opracovaná hobľovačkou.Drevo pre stavbu sa vyrúbalo v zime, kedy je v stromoch najmenej vody a v rovnakej nadmorskej výške, ako sa nachádzajú Pustevny, aby odolávalo miestnym podmienkam. Z každej jedle, ktorú pre stavbu darovali Lesy Českej republiky, bol vytesaný jeden trám. Tie nové doplnili pôvodné, ktorých sa podarilo zachovať len minimum.

Rekonštrukcia bola návratom k originálu

Referenčným bodom obnovy aj farebnosti sa stal rok 1925, kedy bola pamiatka sprevádzkovaná po prvej svetovej vojne. Ako podklady pre obnovu slúžil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Dôležitým zdrojom informácií boli historické fotografie zachytávajúce autentický vzhľad chaty.
Pôvodnú podobu získal aj interiér secesnej ľudovej stavby. Tradičnou metódou remeselníci vytvorili napríklad fresky a sgrafity s motívmi valašských a slovenských povestí od Mikoláša Alša. Farby vyrobené podľa pôvodnej receptúry z ľanového oleja a prírodných pigmentov boli nanášané na omietku ručne. V drevenici zostala zachovaná jedáleň aj ubytovacia časť.Slávnostné otvorenie Libušína prebehlo vo štvrtok, 30. júla 2020 za účasti ministrov a ďalších významných hostí. Po novo opravenom objekte budú verejnosť sprevádzať dvaja sprievodcovia. Jedáleň Libušín patrí do súboru najznámejších ľudových stavieb v Beskydoch, ktoré sa stali symbolom Pusteven.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.