Pedikérka

Nie vždy doprajeme naším nohám, takú starostlivosť, akú si zasluhujú a potom sa čudujeme, že sú suché, bolia nás a vyskytujú sa "nejaké problémy"...

>> Móda >> Aktuálne >> Pedikérka

femme: Aký je rozdiel medzi suchou a mokrou pedikúrou?
Jarmila Bačíkova: Mokrá pedikúra je klasické namáčanie nôh do vaničky, ktoré sa následne ošetrí skalpelom. Suchá pedikúra je zo zdravotného hľadiska šetrnejšia a pracuje s frézami nasucho. Fréza obrusuje najvrchnejšiu vrstvu pokožky na celom chodidle, päte a súčasne obrúsi aj zhrubnuté časti ako sú otlaky, kurie oká, vrátane nechtov, ktorých povrch sa tým vyhladzuje. Tento typ pedikúry je najvhodnejší pre diabetikov a ľudí, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi a kardiovaskulárnych pacientov. Prístrojová pedikúra je maximálne šetrná, nekrvavá a obrusovanie kože je prirodzený, fyziologický spôsob odstraňovania zrohovatenej kože. Súčasne sa zachováva aj hygiena, pretože všetky časti prístroja sa sterilizujú.

femme: Robíte aj Vy oba spôsoby ošetrenia nôh?
Jarmila Bačíkova:Robím oba typy pedikúry naraz, ak si klientka/klient neželá iné. Ale najlepšie skúsenosti mám práve s kombináciou obidvoch ošetrení, keď pri suchej pedikúre v podstate len dofrézujem a doupravujem chodidlo a nechty. Noha je lepšie opracovaná a samotné ošetrenie dlhšie vydrží.

femme: Koľko času potrebujeme na pedikúru u Vás?
Jarmila Bačíkova: Celá pedikúra trvá približne hodinu, 5-10 minút sú nohy v kúpeli, potom 20 minút je na ošetrenie jednorazovým skalpelom a úprava nechtov, približne ďalších 30 minút trvá suchá pedikúra a na záver sa krémuje. Podľa potreby a sezóny ešte lakujem nechty. Popri pedikúre robím klasickú a japonskú manikúru.

femme: Poskytujete aj masáže chodidiel, o aké typy ide?
Jarmila Bačíkova: Robím klasickú a reflexnú masáž nôh. Klasická masáž trvá približne 30 minút, 15 minút každá noha. Každou masážou sa prekrví celý organizmus a zároveň sa uvoľní. Je to masáž svalov, šliach úponov a kĺbikov na chodidle.
Reflexná masážv sa týka reflexných zón, ktoré zodpovedajú jednotlivým našim orgánom, pri ktorých vytváram tlak na plochu bodu a tým uvoľňujem alebo stimulujem zodpovedajúci orgán v tele.

femme: Leto je už síce za nami, ale naša pokožka na nohách ešte stále pociťuje jeho dôsledky. Čo robiť?v
Jarmila Bačíkova: Najlepšie navštíviť pedikúru, ako prvú pomoc. V rámci domáceho ošetrenia neodporúčam používať namokro pemzy, kovové škrabky a hoblíky, pretože tie pokožku len rozdrapkajú. Radím svojim klientkam/klientom, aby po sprche alebo kúpeli, nohy vysušili a potom chodidlo nasucho ošmirgľovali špeciálnym škrabkou na nohy, ktorý má drsnejší a jemnejší povrch, podobný šmirgľu. Najskôr treba hrubšou stranou zľahka a rýchlymi pohybmi ošmirgľovať zhrubnuté miesta na nohe a potom dopracovať tou jemnejšou stranou. Moje skúsenosti hovoria, že táto suchá metóda je oveľa účinnejšia než mokrá. Pretože zoberie len tú vrstvu, ktorá je skutočné suchá, čiže je šetrnejšia. Nakoniec je potrebné nohu nakrémovať hydratačným a výživným krémom.

femme: Na nohách sa vytvárajú bradavice či kurie oká, plesne alebo zarastajú nechty, čo robiť v takýchto prípadoch?
Jarmila Bačíkova: Bradavice sú vírusové ochorenia a všetky jej druhy sú spôsobené vírusom HPV (human papilloma virus), ktoré jednoznačne patria do rúk lekára.
Kurie oká sú iná kategória a odlíšite ich aj tým, že sú bolestivé. Ide zhluky odumretých kožných buniek, ktoré vznikajú napríklad pod vplyvom silného trenia, tesnou obuvou alebo vzájomne sa tlačiacich kostí chodidiel.
Ďalšou nepríjemnosťou sú mykózy - plesne kože a nechtov, ktoré musí liečiť odborník. Kožné plesne môžu žiť len vo vrchných vrstvách kože (vlasy, nechty) alebo podkožné plesne, ktoré vnikajú do tela poranenou kožou či sliznicou.Keď si budete všímať svoje nohy, môžete si všimnúť začínajúcu mykózu. Vypozorovala som, že začínajúca pleseň má sprievodné javy, začervenanie a svrbenie, prípadne zbelenie medzi 3-4 a 4-5 prstom. Postihnuté miesto mykózou treba dôkladne umyť, osušiť a následne použiť fungicídny prostriedok, napríklad LAMISIL , ktorý pôsobí liečivo aj po ukončení aplikácie. Nezanedbateľná je hygiena a uprednostniť bavlnené ponožky. Pri ošetrení zarastajúcich nechtov, sa odporúča suchá pedikúra, ktorá je šetrnejšia.

femme: Aký je rozdiel medzi spotenou a potivou nohou?
Jarmila Bačíkova: Spotená noha je klasický prípad, s ktorým sa stretávame všetci. Potivá noha, z mojich skúseností je skôr problém psychiky. Nohy a ruky sa potia bez ohľadu na počasie. Na nohách je to o to nepríjemnejšie, pretože väčšinu dňa sú uzavreté v topánkach a na koži sa vytvárajú nepríjemné útvary, ktoré sú náchylné na infekcie a popri tom sú nohy neustále mokré.

femme: Čo by ste chceli ešte povedať na záver našim čitateľkám?
Jarmila Bačíkova: Napadlo vás niekedy premýšľať o nohách, ako sa cítia a čo potrebujú? Asi, nie. Iba sa spoliehame, že nás budú nosiť celý život. Mám skúsenosť, že počas letných mesiacov sa pedikúra navštevuje častejšie, pretože naše nohy máme stále na "očiach". Ale to neznamená, že počas ostatných mesiacov naše nohy ošetrenie nepotrebujú. Aby ste si zachovali dobrý pocit a vzhľad na chodidle, nezabúdajte, že raz do mesiaca návšteva pedikúry môže byť aj vaším relaxom v pohodlnom kresle s príjemným ošetrením. Venujte im starostlivosť a ony sa na oplátku postarajú o vás.

Pedikúra - Jarmila Bačíková
Salón Merlin
Partizánska 2, Bratislava
Tel. číslo: 0902/228 298

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.