3 najčastejšie postcovidové symptómy

Napísal Alexandra Štullerová 12. november 2023

Strašiak menom Covid-19 už máme odžitý. Slovákov dnes oveľa viac trápi jeho menej poznaný brat – postkovidový syndróm. Ľudia aktuálne nekontaktujú farmaceutov online poradne MojaLekáreň.sk prioritne len kvôli ochoreniu Covid-19 či chrípke, ale kvôli postcovidovým symptómom.

freepik_woman_suffering_shoulder_23

Slováci robia opakovanú chybu v riešení postcovidových symptómov

„Medzi absolútne najčastejšie ľudí trápi dlhotrvajúca únava a padanie vlasov“, hovorí vedúca online poradne Mojalekáreň.sk, Mgr. Pavla Horáková. V nevedomosti ľudia skúšajú krátkodobo nové a nové produkty, ktoré im potom nezaberajú. „Zotavenie pritom môže trvať 3 – 4 mesiace. Musí ale byť systematické”, vysvetľuje farmaceutka.

Pokus - omyl je chybné riešenie

Slovákov okrem respiračných ochorení trápi aktuálne dlhotrvajúca únava, padanie vlasov a bolesti kĺbov. “Všetko sú to dlhodobé postcovidové symptómy, na ktoré sa dnes naši zákazníci opakovanie v online poradni pýtajú,” hovorí farmaceutka, Mgr. Pavla Horáková. Slováci podľa nej riešia túto problematiku systémom “pokus - omyl”- náhodným skúšaním dostupných voľnopredajných produktov.  Netrpezlivo, bez výsledku.  “Je to chyba. Ľudia väčšinou skúšajú a striedajú rôzne produkty niekoľko mesiacov, bez toho, aby vyhľadali lekára, prípadne sa poradili s farmaceutom. Pritom ide o proces vytrvalej liečby,“ vysvetľuje Horáková.

Zotavovanie musí byť systematické a cielené. Trvá niekoľko mesiacov 

V prípade postcovidového vypadávania vlasov je rekonvalescencia dlhodobá. Aj to môže byť dôvod, prečo ľudia na striedačku skúšajú nové produkty bez výsledku. “V online poradni zákazníkom odporúčame kombináciu šampónu a tonika (séra), ďalej doplnenie vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú zdraviu vlasov a vlasovej pokožky. Medzi najznámejšie a účinné patrí Biotín, Zinok a Selén. Nezabúdame tiež na vitamíny C, D a železo”, vysvetľuje Pavla Horáková, a upozorňuje, že výsledky prichádzajú až po 3 - 4 mesiacoch. Pokiaľ sa ani po tejto dobe stav nemení,  farmaceutka upozorňuje, že je potrebná návšteva lekára, ideálne dermatológa.

Pri problémoch s kĺbami sú vhodné prípravky s obsahom glukosamínu, chondroitínu či kolagénu.  Pavla Horáková ale odporúča aj produkty s obsahom Boswellie /kadidlovníka/ a MSM, čo je organická zlúčenina síry. “Pri týchto zložkách bola totiž preukázaná protizápalová aktivita”, vysvetľuje. Ideálna doba používania vhodných doplnkov stravy je podľa odborníkov opäť aspoň tri mesiace.

Dlhodobú únavu je ideálne riešiť s lekárom. Môže ísť o nedostatok spánku, zníženú imunitu, nedostatok niektorých vitamínov a minerálov, či dokonca nejakú závažnejšiu chorobu, ako napríklad diabetes, zlú činnosť pečene a iné. Pri budovaní imunity ide opäť o cielený a dlhodobý, ideálne celoživotný proces.

Vypadávanie vlasov riešime:

• kombinácou vhodného šampónu a séra, či tonika,

• dopĺňaním minerálov a vitamínov ako Biotín, Zinok, Selén,

• rekonvalescencii venujeme s vybranými produktami aspoň tri mesiace.

Dlhodobú bolesť kĺbov riešime:

• doplnkami stravy s obsahom glukosamínu, chondroitínu či kolagénu,

• pozornosť venujeme produktom s obsahom Boswellie /kadidlovníka/ a MSM,

• rekonvalescencii venujeme  s vybranými produktami aspoň tri mesiace.

Dlhodobú únavu riešime:

• doprajeme si relax, spánok a zdravý pohyb,

• podpora imunity sa stane životným štýlom,

• návštevou lekára.

Zdroj foto: Freepik 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.