Všetko čo by ste mali vedieť o homeopatii

Napísal Mária Halajová 09. október 2023

O tom, čo to homeopatia vlastne je, ako funguje a aké v skutočnosti prináša benefity a naopak, kde si treba priznať, že jej sily končia, sme zisťovali v ambulancii MUDr. Pavla Tibenského, praktického lekára pre dospelých a tiež skúseného homeopata.

homeopathy_pils-23

ČO TO JE A AKO FUNGUJE

Homeopatiu vynašiel začiatkom 19. storočia nemecký lekár a lingvista Samuel Hahnemann. Je to pomerne mladá, iba niečo vyše 200-ročná liečebná metóda, ktorá podporuje vlastné liečebné schopnosti organizmu prostredníctvom látok prírodného pôvodu. Jej názov je odvodený z dvoch gréckych slov: homo- ios (podobný) a pathos (choroba). 

Homeopatia je založená na takzvanom princípe podobnosti, teda na poznaní, že existuje vzťah medzi toxikologickým a terapeutickým účinkom určitých látok. To znamená, že látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, má liečiť chorého s podobnými príznakmi (vyvolanými však z inej príčiny) za podmienky, že koncentrácia danej látky je mnohonásobne nižšia.

Ako si to predstaviť? Všetci poznáme situáciu pri krájaní cibule. Slzia a pália nás oči, z nosa tečie vodnatý sekrét. Preto liek vyrobený z cibule, bude homeopatia používať pri podobných príznakoch, čiže vodnatej nádche, slzení a pálení očí, ktoré sa zlepšujú pobytom na čerstvom vzduchu. 

ČÍM SA LÍŠI HOMEOPATIA OD KLASICKEJ MEDICÍNY?

Homeopatia je regulačná medicína, stimuluje reakčné schopnosti organizmu tak, aby sa zbavil ochorenia vlastnými silami a prirodzenou cestou. K naštartovaniu samoozdravných procesov a nasadeniu správneho lieku však potrebuje lekár homeopat vedieť celý rad informácií, ktoré sa môžu v bežnej medicíne zdať nepodstatné. Často sú to informácie z fyzickej aj psychickej úrovne, najrôznejšie okolnosti, za akých sa ochorenie vyskytlo, za akých sa zhoršuje alebo zlepšuje. Z tohto dôvodu v homeopatii neplatí zásada, že to, čo pomohlo jednému pacientovi pomôže aj druhému – v homeopatii môžu mať viacerí pacienti, liečení na rovnakú diagnózu, úplne odlišnú liečbu.

Napríklad. Pri liečbe akútnych ochorení, napríklad pri bolesti hrdla, postupuje lekár homeopat nasledovne. Zaujíma ho:

 1. lokálny nález, teda rozsah opuchu, veľkosť začervenania, prípadne pľuzgieriky na sliznici,
 2. pýta sa na charakter bolesti – pichanie, pálenie, škrabanie,
 3. aké vplyvy bolesť zmierňujú, prípadne zhoršujú (studené tekutiny, teplé obklady, horúci čaj a pod.),
 4. dôležité sú tiež sprievodné príznaky ochorenia, ako sú zvýšená teplota, potenie, intenzívny smäd a podobne.

Až spojením všetkých týchto informácií vyberie látku, ktorej účinky sa najviac kryjú s príznakmi chorého, a teda pri jej použití v malých homeopatických dávkach bude ňou možné ochorenie vyliečiť.

Pri liečbe chronických ochorení je postup komplikovanejší, pretože musí nájsť takzvaný hĺbkový individuálny liek, ktorý dokáže zastaviť recidívy ochorení a ten je pre každého jedinca iný. Aby ho lekár homeopat správne vybral, potrebuje skúmať:

 1. okrem lokálnych príznakov choroby (červené hrdlo, vyrážky na koži a pod.),
 2. celkové správanie pacienta (únava, precitlivenosť, spánok a pod.),
 3. jeho reakcie na vonkajšie vplyvy (chlad, teplo, ročné obdobia, stres),
 4. okolnosti, za ktorých ochorenie vzniklo (vlhký chlad, prievan, ale aj úmrtie blízkej osoby),
 5. chute a averzie pacienta týkajúce sa potravy (averzia znamená odpor, v tomto prípade jedlo, ktoré pacient nemá rád),
 6. zimomravosť, atď.

Na lepšie pochopenie nám tu pomôže príklad pacienta s astmou. Pre homeopata je dôležité vedieť, kedy sa astmatický záchvat najčastejšie objavuje a čo pacientovi prináša úľavu. Niektorým astmatikom sa záchvat objavuje len v nočných hodinách, iným po rozčúlení alebo v strese, ďalším po zvýšenej fyzickej námahe. Úľavu môže priniesť chladný vzduch, poloha v predklone, ďalšiemu sa stav zlepší teplými nápojmi. Všetky tieto informácie, ktoré by sa bežne mohli zdať možno nepodstatné, sú pre lekára homeopata dôležité a na ich základe určuje najvhodnejší liek - individuálny pre každého jednotlivca.

NEVÝHODY HOMEOPATICKEJ MEDICÍNY

Práve preto, že homeopatia musí posudzovať každého pacienta výlučne individuálne a ako jeden celok - brať do úvahy množstvá jedinečných príčin, prejavov a vlastností, nedokáže deklarovať svoju účinnosť a efektivitu na vzorke jednej veľkej skupiny pacientov, tak ako to skúma a bežne deklaruje klasická medicína. Častokrát sa preto stretáva s pochybnosťami a býva označovaná ako málo dôveryhodná. Avšak výskum v homeopatii pre objasnenie mechanizmu účinku napreduje a niektoré výskumné organizácie sa mu špeciálne venujú napr. vo Švajčiarsku či Anglicku.

LIEKY V HOMEOPATII

Homeopatické lieky sú, ako aj všetky ostatné lieky, registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Pripravujú sa výhradne z prírodných látok. Asi polovica homeopatických liekov je rastlinného pôvodu, na ich prípravu sa používa 1 400 druhov čerstvých rastlín. Okrem nich sa používa aj 500 živočíšnych substancií - celé živočíchy (napr. včela - Apis, mravec – Formica) a živočíšne sekréty (napríklad hadí jed, atď.). Z látok minerálneho pôvodu je to 1 100 chemických a minerálnych látok z prírodných zdrojov.

Delia sa na jednozložkové a viaczložkové.

Jednozložkový liek je vyrobený len z jednej suroviny. Vyrába sa v rôznych riedeniach a spravidla ho vyberá lekár podľa toho, aké ochorenie lieči a aký účinok očakáva. Netreba zabúdať, že rôzne riedenia toho istého lieku môžu mať rozdielne účinky na jednotlivé orgány. Preto je nevyhnutné riadiť sa jeho odporúčaniami a tieto dávky si svojvoľne nezvyšovať ani neznižovať.

Viaczložkové homeopatické lieky obsahujú viac účinných látok v nízkych riedeniach a účinkujú hlavne na lokálne príznaky. (Napr. na zápal sliznice nosa, hrdla, priedušiek, alebo pri tráviacich ťažkostiach, či pri problémoch s prerezávaním zúbkov u malých detí.) Sú vhodné na samoliečbu pri bežných akútnych ochoreniach.

Jednozložkové homeopatické lieky sa vyrábajú v podobe granúl. Ide o malé biele guľôčky s priemerom 3,9 mm, kde jedna dávka lieku predstavuje spravidla 5 granúl. Tieto sa prostredníctvom uzáveru nasypú do úst a nechajú sa voľne rozpustiť. Sú sladké, pretože nosičom lieku je laktóza a sacharóza. Podávajú sa niekoľko minút pred jedlom, prípadne po jedle.

Viaczložkové homeopatické lieky sú vo forme cmúľacích tabliet a platí pre ne, že sú zložené z kombinácie liečiv, tak aby liečili konkrétny zdravotný problém (nádcha, kašeľ, bolesť hrdla...)

VÝHODY HOMEOPATICKÝCH LIEKOV:

-       pôsobia nielen liečebne, ale aj preventívne

-       majú rýchly nástup účinku (do 24 - 48 hodín)

-       sú netoxické

-       nežiadúce účinky nie sú známe

-       sú vhodné pre všetkých vrátane novorodencov, tehotných a dojčiacich žien

-       sú nenávykové

-       neutlmujú

-       je možné ich užívať súčasne s inými homeopatickými liekmi aj s klasickou liečbou

 

KDE SILA HOMEOPATIE KONČÍ

Homeopatiou sa dajú liečiť všetky ochorenia, kde ešte organizmus svojimi obrannými mechanizmami vládze čeliť chorobe. Ide o 70 - 80 % známych akútnych alebo chronických ochorení. Vyplýva to z jej podstaty – vyvolať v tele prirodzené samoozdravné procesy.

Homeopatia však, ako samostatná liečebná metóda, nie je vhodná tam, kde tieto procesy už naštartovať nejde, to jest: pri onkologických ochoreniach, infarktoch, metabolických poruchách, náhlych stavoch ohrozujúcich život a vážnych psychiatrických ochoreniach ako je endogénna depresia, či schizofrénia. V týchto prípadoch sa môže použiť iba ako doplnková liečba k nevyhnutnej základnej klasickej liečbe.

Najčastejšie ochorenia, ktoré homeopatia lieči:

-       ochorenia dýchacích ciest, opakujúce sa zápaly hrdla, ucha, nosa, prinosových dutín, ale aj bolesti hlavy, ťažkosti s trávením, zápchy, hnačky, zápaly močového mechúra, poruchy menštruačného cyklu, problémy v klimaktériu, hemoroidy, ťažkosti v tehotenstve, pri pôrode a dojčení. Homeopatické lieky sú účinné pri každom druhu úrazu, či poranenia, pomáhajú pri poruchách spánku, pri strese, únave atď. Nezabúdame ani na predoperačnú a pooperačnú starostlivosť, pretože homeopatické lieky dokážu zmierniť bolesti, krvácanie a výrazne urýchliť uzdravenie.

-       Z chronických ochorení ide hlavne o ekzémy, zápaly kože, dokonca aj niektoré druhy psoriázy. Homeopatické lieky sú účinné pri alergii, sennej nádche, bronchiálnej astme, alebo opakujúcich sa herpesoch. Častým problémom sú bolesti končatín v dôsledku žilovej nedostatočnosti, bolesti kĺbov, chrbtice a pod.

ZAUJÍMAVOSTI NA ZÁVER

 • Homeopatia sa používa na celom svete. Najviac však v západnej Európe, kde žil a pôsobil zakladateľ homeopatie Samuel Hahnemann. Svoje významné miesto v medicíne má aj v Indii a v Južnej Amerike.
 • Najznámejšia homeopatická nemocnica v Európe je Kráľovská londýnska nemocnica pre integrovanú medicínu (predtým Kráľovská homeopatická nemocnica v Londýne).
 • Medzi najznámejších zástancov homeopatickej medicíny patria: anglická kráľovná Alžbeta II., anglický princ Charles, princ Harry a Meghan Markle, herec Morgan Freeman, americká modelka Cindy Crawford, herečky Jennifer Aniston, Cate Blanchett a Emma Watson, speváčka Cher, hudobník Paul McCartney (The Beatles), herci Orlando Bloom a Catherine Zeta-Jones, indický mysliteľ a politik Mahatma Gandhi, či Matka Tereza.

Tina Turner sa o homeopatii zmienila vo svojej autobiografii: „Život v rýchlom pruhu ma vyčerpával, zmeny v strave a homeopatia ma zachránili. Ďakujem môjmu homeopatovi za to, že ma priviedol späť do zdravia a bol mi vždy k dispozícii.“ Homeopatia jej pomohla, keď dostala tuberkulózu.

Homeopatiu vyhľadávajú práve aj športovci, medzi nimi tiež futbalista David Beckham, či najrýchlejší muž na svete Usain Bolt, tenisti Martina Navrátilová a Boris Becker (tenis) a mnohí ďalší. Homeopatiu odporúča aj slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét Maroš Molnár.

Homeopatii dôverovali aj hudobné legendy Ludwig van Beethoven, Frédéric Chopin, Robert Schumann, Nicolo Paganini, alebo aj svetoznámy spisovateľ Charles Dickens, architekt Antoni Gaudí, maliari Claude Monet a Pierre-Auguste Renoir.

Článok vznikol v spolupráci s MUDr. Pavlom Tibenským, praktickým lekárom pre dospelých a tiež homeopatom.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.