Ženy a napätie

Stále častejšie si kladú muži otázku, prečo ženy častejšie siahajú po knihe s kriminálnou zápletkou, alebo sa zaujímajú o detektívne filmy. Je to tým, že ženy viac priahnú po napätí a hrôze? 

crime scene 1200x724

Ak by sme to zjednodušili, vo všeobecnosti platí, že muži sú agresívnejší ako ženy a inklinujú viac k násilným činom. Napriek tomu sa o sfilmované a napísané príbehy  zločinov zaujímajú oveľa menej ako nežnejšie pohlavie. Z prieskumu amerických psychológov z univerzity v Illions vyplýva, že záujem žien o tento žáner je vyšší ako u mužov. Ženy nečítajú alebo nesledujú kriminálne príbehy len preto, aby sa odreagovali, ale hľadajú v nich aj rady a návody na vlastnú ochranu. Je to z toho dôvodu, že majú vo všeobecnosti väčší strach  pred násilím a násilnými činmi v porovnaní s mužmi. Napriek tomu, že sa ich obeťami stávajú zriedkavejšie ženy. Knihy a filmy sa im stávajú návodom, ako prežiť núdzovú situáciu s najmenšími škodami.

Má to však jedno úskalie. Takto získané vedomosti nepôsobia vždy pozitívne a upokojujúco. Môže to vyvolať nepriaznivý efekt, že sa stanú viac úzkostnejšie. A to je len krôčik do bludného kruhu strachu.

Tip na detektívku: Kritik - Peter May

O knihe…

Počas degustačného turné po vinárskom regióne Gaillac náhle zmizne špičkový svetový znalec a kritik vín Gil Petty. O rok neskôr ho nájdu v gaillackej vinici oblečeného do karmínového rúcha Rádu božskej fľašky, spoločenstva, ktoré sa venuje propagácii tamojších vín. Priviazaný ku krížu stál ako morbídny strašiak medzi riadkami zrelého hrozna a zjavne bol celý čas predtým utopený v červenom víne. Pettyho vraha nikdy nevypátrali.

Keď sa po rokoch pustí do odloženého prípadu sympatický Enzo Macleod, zistí, že medzi vinármi vrie tvrdý boj plný chamtivosti, závisti a zúfalstva. Ponúka sa mu jeden potenciálny vrah za druhým: najmä miestni vinári, ktorých prosperita závisela od Pettyho kritík, no ani Pettyho dcéra Michelle nemala s otcom práve ukážkový vzťah. A niekto je pripravený zabíjať znova... Na svoje si prídu nielen prívrženci dobrých detektívok, ale aj milovníci vína. A sám Enzo, ktorý je zapletený do vzťahov s viacerými ženami, má k vínu viac než pozitívny vzťah.

Zdroj: Albatros media

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.