Iránska kuchyňa...

...je predovšetkým rozmanitá: ovplyvňuje ju vkus približne 30-tich národností, podnebie plné kontrastov a, samozrejme, arabská kuchyňa.

>> Móda >> Aktuálne >> Iránska kuchyňa...

Jedným zo základných pilierov iránskej kuchyne je ryža respektíve niekoľko druhov ryže, ktoré umožňujú širokú škálu úprav. Druhou veľmi dôležitou iránskou potravinou je "chlebová placka", u nás známa ako arabský chlieb. Treťou neodmysliteľnou potravinou iránskej kuchyne je kabab. Samozrejmosťou sú veľké zeleninové a ovocné prílohy.

Typické iránske menu pozostáva: z predjedla, ktoré tvorí jogurt ochutený cesnakom, zeleninou, čerstvými bylinkami a ovčím syrom spolu s chlebovou plackou; potom z hlavného jedla, ktoré tvorí mäso, ryža, zeleninová príloha a kyslý jogurtový nápoj; a napokon z dezertu, ktorým je ovocie.
Sladkosti majú v iránskej kuchyni vedľajšie postavenie a nekonzumujú sa v takej veľkej miere ako u nás. Polievky Peržania nepoznajú, chorým a rekonvalescentom však pripravujú husté zeleninové a hydinové vývary.

Perzská pohostinnosť je všeobecne známa... Hosťom sa hneď po príchode servíruje ovocie a čaj, ktorý je na programe celého dňa. Servírovaný čaj je horúci, má jantárovú farbu, podáva sa v priehľadných pohárikoch a pije sa bez prísad prípadne sladený. Káva do hostiteľského menu nepatrí, ponúka sa iba na karoch.

Jedlá a nápoje sa v dnešnom Iráne podávajú na stôl (konzumácia na zemi prežíva len v odľahlých oblastiach). Iránsky stôl býva prikrytý farebným obrusom s charakteristickým dekorom a pri tanieri zvyčajne chýba nôž (používa sa len vydlička, lyžica a ruky). Jedlo sa servíruje na veľkých misách a táckach s malými miskami obsahujúcimi prísady a omáčky. Každý stolujúci sa obslúži sám a vezme si toľko jedla, koľko mu hrdlo ráči...

Zaujímavosť: Väčšina Peržanov verí na nutnosť striedania teplých a studených pokrmov. Nejedná sa však o ich tepelnú úpravu, ale povahu. Porušenie rovnováhy prijímania teplých a studených jedál vedie údajne k vzniku rôznych telesných a psychických ťažkostí.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.