Kabab...

...chellow a khoresh sú názvy jedál, ktorým sa v Iráne nevyhnete. Čo sa pod týmito názvami skrýva? Pečené a dusené mäso a špeciálny spôsob prípravy ryže.

Kabab (kebab) je iránske národné jedlo, ktoré v Iráne nemôžete "minúť", pretože sa podáva všade... najlepší chellow kabab je však asi v ponuke bazárov.
Tradičný chellow kabab pozostáva z ryže a mletého alebo kusového kababu (z jahňaciny, teľaciny, hydiny či bravčoviny), ktorý sa opeká na plochých ražňoch a pred pečením sa marinuje v zmesi šafranu, cibule, jogurtu a citrónovej šťavy. Prílohu k nemu tvoria grilované paradajky, cibuľa, bylinky, pažítka, uhorky a jogurt. Kabab sa zajedá chlebovou plackou a zapíja studeným jogurtovým nápojom.

Chelow je špeciálne pripravená ryža. Postup je nasledovný: ryža sa vloží do osolenej vody a nechá sa prejsť varom; po zliatí sa do ryže pridá trochu masla a nádoba sa pevne uzavrie. Ryža sa scelí a na jej povrchu sa vytvorí ľahká zlatistá vrstva (majstrovstvo iránskych kuchárov sa posudzuje okrem iného aj podľa schopnosti vytvoriť takúto dokonalú, chrumkavú kupolu z ryže).
K raňajkám sa chellow môže podávať teplá (s mliekom a džemom) aj studená (so syrom a cesnakom). Na obed a večeru sa chellow podáva k mäsu.

Khoresh je jedlo pozostávajúce z jemného duseného mäsa (z jahňaciny, teľaciny, bravčoviny, hydiny, rýb), zeleniny, ovocia, fazule, obilovín a orechov. Mäso (ochucované bylinkami a korením) sa pripravuje dlho a pomaly v tzv. ťažkých hrncoch. Ku khoresh sa zvyčajne servíruje ryža.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.