K charakteristickým...

...produktom Stredného východu patrí r u ž o v á v o d a. Je samozrejmou súčasťou kozmetiky a používa sa tiež na prípravu osviežujúcich nápojov.

>> Móda >> Aktuálne >> K charakteristickým...

Prevažná časť iránskej "ružovej produkcie" pochádza z dvoch malých miest - Qamsar a Naissar, ktoré sa nachádzajú uprostred Iránu. Svetoznáma ružová voda tu oddávna osviežovala vzduch na miestach, kde sa stretávalo veľa ľudí. Okrem toho sa stala samozrejmou súčasťou dámskej kozmetiky. Ale zapáčila sa aj mužom, a tí ju začali používať na pestovanie fúzov a brady.

Ružová voda sa dnes vyrába tak, ako voľakedy: ruže na spracovanie sa zbierajú skoro ráno, keď je ich vôňa najintenzívnejšia; hlávky kvetov sa ukladajú do veľkých textilných tašiek, ktoré majú zberači zavesené na krku a nakoniec sa všetky nasypú do veľkých vriec; tie sa čo najrýchlejšie prepravia do výrobných priestorov.

Ruže sa vo veľkej chladnej miestnosti rozhádžu po podlahe, roztriedia a všetky lupene sa oddelia od hlavičiek. Potom sa lupene vložia do oceľovej destilačnej nádoby s trochou vody a zakryjú plochým keramickým vrchnákom.
Destilačná nádoba sa postupne zohrieva, až sa vytvorí voňavá vodná para. Tá začne stúpať do bambusovej fajky (rúrky), ktorá ústi do ďalšej nádoby, umiestnenej v chladnej tečúcej vode. Aromatická para sa v chladnej nádobe zráža a vzniká ružová voda.
Po ochladení sa ružová voda leje do sklenených fliaš. Na dne nádoby pritom zostáva koncentrovaná časť ružovej vody, ktorá sa používa na prípravu parfumov.

Ružová voda má značnú trvanlivosť - správne skladovaná vydrží v dobrom stave celé roky.

Osviežujúci perzský nápoj z ružovej vody
P o t r e b u j e t e : 600 ml vody, 960 ml cukru, ružovú vodu (dá sa kúpiť v špecializovanej lekárni alebo vo Viedni).
P o s t u p : Do vody dajte cukor a nechajte vodu zovrieť. Varte asi 10 minút, občas premiešajte. Potom hrniec odstavte a nechajte sirup vychladnúť. Vychladený sirup nalejte do čistej, suchej fľaše a uzavrite. V mixéri spracovávajte: 1 diel sirupu, 3 diely ružovej vody, 2 kocky ľadu. Podávajte chladené.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.