Letná dovolenka v Albánsku

Najnovšia publikácia Svetovej organizácie cestovného ruchu (World Tourism Organization) zaraďuje Albánsko na tretie miesto na svete a prvé v Európe, pokiaľ ide o obnovenie rastu tokov turistov v roku 2023.  Počas leta odštartovali aj priame lety z Bratislavy do Tirany! 

albansko_unsplash_23

Foto Unsplash: Tirana/Kiman jazero/Ksamil pláž/Dhërmi/Theth

Európa objavuje novú dovolenkovú destináciu. Láka dvoma morami, horskými hrebeňmi popretkávanými trávnatými údoliami, nedotknutou prírodou, dobrými cenamitakou dávkou nevšednej histórie, aká sa dá namiešať iba na polceste medzi starým kontinentom a Orientom. Mix a „všehochuť“ vystihujú túto krajinu. Pokora a nezlomnosť vystihujú jej ľudí. Albánsko chutí úplne inak ako ktorákoľvek európska krajina. Je stále pomerne chudobné, čo sa týka peňazí, ale obrovské bohatstvo prírody a parádna dávka stôp nevšednej histórie v človeku prebúdzajú túžbu zažiť ho.

Dá sa to na mnoho spôsobov: Poležať si pri mori. Trekovať po horách. Vykúpať sa v krištáľovo čistých jazerách. Zažiť adrenalín pri raftingu na divokých riekach alebo láskavosť ľudí v dedinkách a mestách. Nechať sa uniesť závanom histórie v mešitách, kostoloch či medzi múrmi byzantských, gréckych a antických zrúcanín. Alebo sa usmievať nad čudnou zmesou ciest, na ktorých sa o dušu pretrubujú nie desiatky, ale stovky starých mercedesov s novými nablýskanými off roadmi, pričom obiehajú konské povozy alebo motorky, ktoré majú k sebe prirobené všakovaké káry a vozíky. Zastanú prácu dodávky, ale vyjdú podstatne lacnejšie.

Život ich naučil

Aj to je dôkazom, že miestni ľudia sú praktickí a vedia si poradiť v každej situácii. Musia, život ich prinútil. Už v komunistických časoch bolo Albánsko v takej izolácii, akú iné krajiny nepoznali. Spolupráca so Sovietskym zväzom vedeniu republiky nevoňala, radšej sa zameralo na Čínu. No tá po čase odmietla balkánskej krajine pomáhať a Tirana ostala naozaj týraná tým, že bola izolovaná a odkázaná iba sama na seba. Zažívala ďalšiu zvláštnu izoláciu, tentoraz od Európy. Darmo má more a susedí s obľúbenými dovolenkovými destináciami, na turistických mapách akoby nebola.
Ale to sa mení. Európa objavila Albánsko ako krajinu, kde sa dá podľa chuti stráviť naozaj pokojná alebo naozaj dobrodružná dovolenka za veľmi priaznivé ceny. Nie je náhoda, že sa túto sezónu prvýkrát objavuje aj v ponuke slovenských cestovných kancelárií.

 Dvojitá morská porcia

Turistom ponúka Albánsko nie jedno, ale rovno dve moria – Jadranské a Iónske. Prvé má piesočnaté pláže, druhé dlhokánsku riviéru, pokrytú jemnými kamienkami s pieskom a dosiaľ neobjavenými, panenskými zákutiami. Na rozdiel od Chorvátska či Talianska tu (ešte) nie je hlava na hlave, žiadny Slovák vedľa Čecha a ten zas vedľa Slováka. Pláže aj vody oboch morí sú čistučké, akoby v týchto končinách nepoznali priemysel. To, samozrejme, nie je pravda, v Albánsku sa ťaží ropa, prírodný asfalt, spracováva tabak, ale pri mori po tom nie je žiadna stopa.

Nadmorská výška a stovky barov

Kto pred vylihovaním na brehu dáva prednosť pohybu, nech zamieri do Albánskych Álp. Najmä v oblastiach Theth a Valbornë sú vynikajúce podmienky na horolezectvo a vysokohorskú turistiku. Balzamom na vystresovanú dušu sú výlety k jazerám v oblasti Ohrid – Prespan cez kaňony, kaskády a meandre údolia riečky Vjosës. Určite odporúčame pozrieť si kolísku albánskej kultúry Skadar, Beratskú pevnosť postavenú na skalnatom kopci nad riekou Osum, hlavné mesto, ale aj mestá ako Pogradec či Sveti Naum. Nie je núdza o kostoly, mešity, múzeá a významné historické pamiatky, z ktorých mnohé, napríklad ruiny starovekého antického mesta Butrint a historické centrá miest Berät a Gjirokastra, sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Nech budete kdekoľvek, môžete rátať s barmi a kaviarňami na každom kroku. Sú najrôznejších farieb, tvarov, vybavenia a štýlov, od typicky západoeurópskych po úžasne improvizované. Stále v nich niekto je, ale skutočná sila nastane, keď sa okolo šiestej večer začne promenáda v centre každého mesta i mestečka plniť ľuďmi. Pribúdajú a pribúdajú, až sa ulice úplne upchajú, autá majú zákaz vjazdu a všetci korzujú a pozorujú korzujúcich. Je to divadlo pulzujúceho života. A o pár hodín neskôr, akoby uťal, ulice spustnú.

Čoby kameňom dohodil

Albánsko je tak ako Chorvátsko a Čierna Hora destináciou vhodnou aj na individuálnu dopravu. Vzdialenosť zo Slovenska do populárnych turistických stredísk Shëngjin a Durrës je okolo 1 200 km, v závislosti od zvolenej trasy. Cesty na hlavných ťahoch sú zvyčajne dobré, ale treba rátať s rôznou kvalitou. 

Hraničné priechody

Albánsko – Čierna Hora: Muriqan – Sukobin, Hani i Hotit – Bozhaj, Vermosh – Gusinje (Plav)
Albánsko – Srbsko (Kosovo): Morine – Vermice
Albánsko – Macedónsko: Qafa e Thanes – Kjafa San, Shen Naum – Sveti Naum
Albánsko – Grécko: Kapshtice – Krystallopigi, Kakavia – Ktismata

Treba rátať s tým, že cesta Albánskom môže byť dobrodružstvom okoreneným nie nebezpečenstvom, ale situáciami, kedy neviete, či sa dať doľava alebo doprava, pretože okrem GPS signálu, ktorý funguje v obmedzenom rozsahu chýbajú aj smerové tabule. 

Diaľničné poplatky v Albánsku sú zatiaľ zavedené (od roku 2019) len na úseku diaľnice z Rreshenu po albánsko-kosovskú hranicu (Morine) vo výške 660,- ALL (5,35 eur).

Menej dobrodružné povahy sem však môžu zamieriť organizovanou autobusovou dopravou alebo leteckou dopravou. Všetky zájazdy s odletom alebo odchodom zo Slovenska sú v predaji na webovej stránke www.cedok.sk s možnosťou platby priamo v eurách za konečné ceny, na pobočke Čedoku v bratislavskom nákupnom centre Eurovea, po novom aj v Žiline, alebo u viac ako 200 ďalších partnerských predajcov. 

Praktické informácie

Pred cestou do Albánska Slováci môžu vstúpiť na územie s platným (minimálne 3 mesiace po predpokladanom ukončení pobytu v krajine) cestovným pasom alebo občianskym preukazom s fotografiou, pričom maximálna dĺžka bezvízového pobytu je 90 dní počas 180 dní.

Platba kartou je vo väčšine turistických miest možná, rovnako sa tam aj nachádzajú bankomaty. Mimo týchto destinácii je sa odporúča miestan mena, ktorú je možné si zameniť v miestnych zmenárňach. Problémy môžu nastať pri čerpaní pohonných hmôt na benzínových staniciach, terminály nie sú vždy napojené na online systém. Albánskou menou je lek ALL.

Úrad Veľvyslanectva SR je v Tirane na Rruga Skenderbeu 8, telefónne číslo +355 4 2274917, mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Albánčina do vrecka

Nikdy nie je na škodu ovládať aspoň pár základných slov v miestnom jazyku. Albánčina sa na žiadny nepodobá, hoci pár slov môže pripomínať gréčtinu, taliančinu alebo zaváňať slovanským pôvodom. S nesprávnou výslovnosťou si starosti nerobte, Albánci sú srdeční ľudia, ktorí ocenia, že sa snažíte.

mirëdita - dobrý deň

julutem – prosím

faleminderit – ďakujem

po – áno

jo – nie

ku – kam

bukë – chlieb

peshk – ryba

birrë - pivo

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.