Klinový podpätok oslavuje 80tku!

Napísal Mária Halajová 03. august 2015

Napriek tomu, že prvé náznaky obuvi s klinovým podpätkom nachádzame už v Starovekom Grécku,...


… oficiálne ich na trhu uviedol a preslávil až v roku 1935 svetoznámy taliansky dizajnér Salvatore Ferragamo. Rovných osemdesiat rokov prešlo od oficiálneho zrodu wedges alebo klinov, ktoré môžete buď milovať, alebo nenávidieť. Prečo? Pretože posúvajú hranice obuvníckeho sveta do tých najodvážnejších vôd!
1935

Ferragamo šokoval vo vtedajších rokoch hneď dvakrát. Nielenže navrhol nevídaný dizajn obuvi a jej spodnej časti, on svoje wedges zhotovoval z takých materiálov ako je korok a drevo. K tomuto počinu ho viedli ťažké časy vojnového obdobia, ktoré sa vyznačovalo nedostatkom rôzneho tovaru, medzi iným aj kaučuku a kože. Nevyhnutný experiment s materiálom stojí jednoznačne za povšimnutie, tento Ferragamov záložný plán prerazil cestu najmä pohodlnému korku. Vďaka jeho ľahkosti, robustnosti a trvanlivosti sa tento materiál dokonale ujal a využíva sa v plnom prúde ešte aj dnes.Zdroj foto: Pinterest.com


1970

Klinový podpätok si počas druhej svetovej vojny mohli dovoliť len dámy. V tej dobe sa začal budovať kult dlhonohých múz a tak sa opätok postupne zvyšoval až na obdivuhodných 5 palcov. Totálny boom ale prišiel počas „tých rokov sedemdesiatych“, kedy začali nosiť štýlové podpätky aj muži. Do oči bijúci dizajn a farebné škály poburovali konzervatívne skupiny (a inak tomu nie je ani dnes). Salvatore Ferragamo bol aj naďalej fungujúcou doménou pre mnohých nadšencov, avšak kúsky, ktoré sa v tomto období začali objavovať prekonali aj jeho nadčasové modely ako "Invisible Sandal" či sandále pripomínajúce natlačené marshmallow. Atrapa rybičky plávajúcej vo veľkorysej podošve, topánka s domčekom vyrezaným priamo pod pätou, či obuv pripomínajúca konské kopyto, to všetko nasledovalo počas „uletených“ rokov sedemdesiatych.

1990

O dvadsať rokov na to sa klinová obuv opäť prihlásila o slovo a stala sa NO. 1 v trendoch po celom svete. Vrátila sa vo veľkom štýle, najväčšiu vlnu spôsobil ošiaľ britskej popovej skupiny s menom Spice Girls.

2006
Keď to vyzeralo tak, že už nás táto atypická obuv nemôže ničím prekvapiť, obuvnícky dizajnéri prišli so spojením, ktoré snúbilo túžbu po domácom pohodlí, súčasných trendoch a samozrejme i túžbu po vyššej postave. Výsledkom sa stali flip-flop kliny, teda milované žabky na klinovom podpätku.

2015

Ročne pribudne v obuvníckom priemysle zhruba stovka ďalších modelov obuvi na klinovom podpätku. Dopyt sa zvyšuje s nárokmi koncových zákazníčok. Kliny ponúkajú nohám pohodlie a väčšiu stabilitu pri chôdzi, taktiež väčšiu oporu členku a celkové zníženie nohy. Ak ste im doposiaľ nepodľahli, teraz je určite ten správny čas vyskúšať všetky ich benefity. Inšpirovať sa môžete modelmi samotného tvorcu Salvatora Ferragama, pár pozoruhodných a cenovo dostupnejších modelov, nápadne pripomínajúcich tvorbu slávneho majstra, nájdete napríklad aj u obľúbeného predajcu a značky Deichmann. Nech sa páči malá ochutnávka.Zdroj foto: Salvatore Ferragamo, Deichmann.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.