Kráľovná angorskej vlny!

Príbeh angorskej vlny v Európe je prepletený s históriou spoločnosti Luisa Spagnoli, úspešnej talianskej módnej značky, ktorej impérium sa rozrastá dodnes.


Angorská vlna sa na „starom kontinente“ objavila vďaka neuveriteľne podnikavému duchu  mladej Talianky Luisi Spagnoli. Vtedy mladá podnikateľka v oblasti textilu a módy  hľadala cesty, ako v textilnom priemysle používať nové materiály. Približne v roku 1928 do Talianska priviezla špeciálnu sortu králikov, z ktorých srsť spracovaná na vlnu bola ľahšia a omnoho homogénnejšia ako ovčia a predstavila tak textilnému a módnemu priemyslu angorskú vlnu.

Luisa však bola  revolucionárkou aj v inom zmysle slova. V jej časoch nebolo zvykom zamestnávať ženy vo výrobe priemyselných odvetví. Ona, sama ako žena - podnikateľka, ktorá, čo sa týka používania materiálov v módnom priemysle  šla vlastnou cestou,  zamestnávala vo svojich fabrikách práve ženy. Ktovie, možno práve preto, že Talianky sú od prírody temperamentné, až búrlivé stvorenia (všetci poznáme výraz talianske manželstvoJ), jej to prešlo.

Jej spoločnosť,  ktorá od roku 1943 niesla názov Angora Spagnoli, sa napriek vojnovým rokom stala najväčším európskym producentom angorskej vlny z králikov. Napriek tomu, že počas 2.svetovej vojny bola fabrika zatvorená,  po skončení vojnových hrôz ju Luisin syn Mario Spagnoli znova postavil na nohy.
 


Odevná značka, ktorá dnes v rukách už 4.generácie Spagnoliovcov, dnes okrem angorskej vlny používa pri výrobe svojich modelov aj iné top materiály ako čistá bavlna, ľahký denim a široké tuniky zdobené orientálnymi vzormi. Luisa Spagnoli zďaleka neostala v rámci hraníc Talianska. Prosperuje a predajne s jej módou, zameranú najmä na úspešnú ženu, ktorá ocení originalitu, kvalitu a precízne vypracovanie modelov, dnes nájdete v Anglicku, Rusku, na Malte, v Libanone ale i v Iráne, Kazachstane či Sýrií. Na Slovensku je exkluzívna predajňa značky Luisa Spagnoli od roku 2008 a momentálne ju vynovenú nájdete v bratislavskej Galleria Eurovea.

Viac na www.luisaspagnoli.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.