Slamové víno

Jeho názov je odvodený od jeho spôsobu sušenia na slame a ide o veľmi kvalitné sladké víno z neskorého zberu, ktoré je vhodným tipom aj pre darček.

Viete, že slamové vína sa vyrábali asi pred 800 rokmi p.n.l. v oblasti Stredomoria? Podobne ako dnes, základ výroby je založený na odparení vody zo strapcov hrozna, aby sa zvýšila jeho cukornatosť.

Veľmi dôležitá je kvalita a odroda hrozna, z ktorého sa vyrába. Zber býva zvyčajne na prelome októbra a novembra, hrozno musí byť úplne zrelé, nepoškodené a odroda menej náchylná na hnilobu. Na Slovensku medzi vhodné odrody patria Rizling vlašský, Rizling rýnsky a Veltlínske zelené, v Čechách odrody Cabernet Sauvignon, Frankovka a Rulandské modré a vo Francúzsku v oblasti Savojska sa slamové víno vyrábajú predovšetkým zo Chardonnay a Pinot blanc.

Keď sú splnené všetky tieto predpoklady na kvalitu, po zbere je hrozno najmenej tri mesiace dosúšané na slamených alebo rákosových rohožiach či drevených roštoch, prípadne zavesené na motúziku. Tento spôsob slúži nato, aby cukornatosť v mušte bola minimálne 27° normovaného muštomeru (NM). Zákon síce hovorí o minimálnej hodnote, ale z praxe odborníci tvrdia, že na prípravu kvalitného slamového vína je potrebná cukornatosť viac ako 30°NM, približne to býva okolo 35 – 38°NM. Po získaní čistého, odkaleného muštu sa potom čaká na kvasenie v sudoch. Jeho výsledkom by malo byť víno s približne 11% alkoholu.

Slamové víno má niekoľko charakteristických znakov:
- mimoriadna chuť
- obsah alkoholu a priaznivý zostatkový cukor a kyselín, umožňujú víno dlhé roky archivovať
- chuťovými vlastnosťami je vhodný k rybám a plodom mora
- divine
- plesňovým syrom
- dezertom

Aj vďaka týmto špecifickým vlastnostiam sa víno plní do atypických fľašiek s dlhým tenkým hrdlom a s obsahom 0,2 – 0,375 litra. Toho zaraďuje skôr medzi luxusnejšie vína, ale určite poteší každého, ktorý dokáže oceniť tento druh moku.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.