Čierny čaj

Pojem čaj o piatej snáď v každom vyvolá predstavu, ako sa postaršie anglické dámy na konci 19. storočia stretávajú v nóbl salóniku, kde z porcelánových šálok popíjajú čaj.

>> Móda >> Aktuálne >> Čierny čaj

Čaj o piatej v nás asociuje niečo z high society, ktorá si relax, pohodu a zábavu vedela a mohla vychutnať. Doprajme si tento pocit v uponáhľanom čase 21. storočia aj my. Salónik a porcelánové šálky na to nepotrebujeme – postačí kvalitný čierny čaj.

Čierny čaj tu bol odjakživa?
Až do polovice 17. storočia sa v kolíske čaju, Číne, pripravoval z listov čajovníka výhradne zelený čaj. Keďže sa čaj lisoval, v podobe lisovaných tehličiek si dlho uchovával svoje delikátne vlastnosti a mohol putovať ako platidlo do vzdialených kútov sveta. Za dynastie Ming sa však naparené a usušené lístky čaju lisovať prestali, čo sa pri cestách čaju do Európy odrazilo na ich klesajúcej kvalite. Bolo potrebné vymyslieť a začať využívať iný spôsob „konzervácie“ čaju, ktorý by nahradil lisovanie. Čaj sa začal fermentovať.

Čo je to fermentácia?
Po zbere sa zvädnuté čajové lístky rolujú, aby popraskali a uvoľnila sa z nich bunková šťava. Samotná fermentácia je potom biologická reakcia, pri ktorej dochádza k oxidácii bunkovej šťavy. Prebieha vo fermentačnej miestnosti pri teplote 35 – 40 0C za neustáleho zvlhčovania vzduchu. Dôležitým je správne odhadnutie konca fermentácie, práve od toho ako aj od celého priebehu závisí výsledná kvalita čaju. Bezprostredne po fermentácii sa asi na 20 minút vystavia čajové lístky horúcemu vzduchu v sušiacej peci,. Tu dochádza k odpareniu prebytočnej vody, pričom bunková šťava zaschýna na zvinutých lístkoch, ktoré stmavnú a čaj tak získa typickú vôňu. Delikátne chuťové vlastnosti čaju vyplávajú na povrch až pri vyšších teplotách. Preto sa aj čierny čaj – na rozdiel od zeleného – zalieva výlučne vriacou vodou. Čierny čaj sa teda od zeleného odlišuje nie tým, že by pochádzal z inej rastliny ako z čajovníka, len spôsobe spracovania. Napriek tomu, že Holanďania do Európy doviezli ako prvý zelený čaj, Európanom viac „sadol“ ten čierny. Stal sa – hlavne v Anglicku počas 18. storočia – veľmi populárny a tvoril neodmysliteľnú súčasť spoločenských rituálov.

Teín a triesloviny
Čierny čaj obsahuje veľa rôznych látok, ktoré ovplyvňujú jeho finálnu farbu, vôňu aj chuť. 4 percentami je v čaji zastúpený kofeín (ktorý sa nazýva teín), triesloviny sa zase v čaji podpisujú na tak typickej čajovej chuti. Vo vode je rozpustný vitamín B1, známy aj ako nervový vitamín, dôležitý hlavne pri duševnej práci. Až 23 aromatických látok sa doteraz objavilo v čaji, práve oni sa podpisujú na vôňových a chuťových nuansách toho-ktorého čaju. Spolu s chlorofylom prispievajú k upokojeniu nervov, pomáhajú pre prenose kyslíka do telesných orgánov stimulujúcich duševné činnosti a funkcie dýchacieho systému.

Ako čierny čaj pripravovať
Kvalita čaju a jeho účinky závisia od doby lúhovania. Ak ho lúhujete iba 1 až 3 minúty, z čierneho čaju sa uvoľňuje teín, ktorý rovnomerne povzbudzuje činnosť mozgu a nezaťažuje srdce a krvný obeh. Pôsobí dlhodobo. Ak ho lúhujete až 5 minút (to by mala byť horná hranica), z čaju sa uvoľňujú aj triesloviny, ktoré účinky teínu tlmia. Vtedy upokojuje činnosť čriev a žalúdka a má blahodárne účinky na cievy. To, že sila čaju narastá s dobou lúhovania, je teda mystifikácia a omyl. Silnejší čaj nedosiahnete tak, že ho budete „močiť“ vo vode polhodinu, ale že do menšieho množstva čaju pridáte viac čajových lístkov.

Čaj po anglicky
Vyskúšajte zaujímavý čierny čaj, ktorý snáď najviac pripomína Anglicko. Delikátny sypaný čierny čaj English Breakfast Tea od spoločnosti Sanny Tea má silne povzbudzujúci účinok, červenkastú farbu a pri pití tejto zmesi vysoko aromatizovaných cejlónskych čajov si aspoň v duchu predstavíte Windsor a Londýn. Ak vás skôr oslovuje ako destinácia Írsko, ochutnajte naozaj gurmánsky čierny čaj s jeho názvom. Irish Cream od Sanny Tea obsahuje okrem čajových lístkov aj kúsky čokolády. Vynikajúco chutí počas dlhých jesenných večerov. Oba čaje nájdete v tzv. Tea Shopoch po celom Slovensku.

Stanislava Murínová, v spolupráci so spoločnosťou Sanny Tea

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.