Aj plastové okná treba po čase vymeniť

Napísal Sivlia Binovska 14. február 2024

Máte plastové okná v byte či dome viac ako 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je totiž obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rôzne problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná vymeniť.  

Výmena okien je investíciou do vášho domova, ktorá sa vám vie pri aktuálnej priemernej cene za energie vrátiť približne o 8 až 10 rokov. „Hoci plastové okná majú pri správnej údržbe životnosť viac ako 30 rokov, postupne sa objavujú nové inovácie a technológie. Vďaka nim sú otvorové výplne z roka na rok kvalitnejšie a prinášajú užívateľom viac výhod,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ INCON.

Nižšie účty za energie

Výmena okien nie je dôležitá iba pri rekonštrukciách starších domov s pôvodnými oknami. Staršie plastové okná treba po čase vymeniť tiež. Prečo? Jedným z dôvodov sú horšie tepelnoizolačné vlastnosti, keďže kvalita použitého materiálu v minulosti bola iná ako dnes. Moderné plastové okná sa vyrábajú s pokročilými technológiami, vďaka čomu zabezpečujú vysokú energetickú účinnosť a prispievajú k zníženiu nákladov na kúrenie či chladenie domova. Úniky tepla cez nové okná sú niekoľkokrát nižšie ako cez tie staré. „Odporúčame vybrať si okno s nadčasovými parametrami, ako sú trojsklo, profil so stredovým tesnením, s bezpečnostným kovaním či teplým rámčekom. Vhodné je plastové okno INCON Komfort EVO so stavebnou hĺbkou 82 mm. Systém so stredovým tesnením a tromi tesniacimi rovinami poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu a tesnosť,“ hovorí L. Pavlovič.

Buďte v bezpečí

Prínosom nových plastových okien okrem nižších nákladov na energie je ich vyššia bezpečnosť. Sú vyrobené z odolnejších materiálov a vybavené kvalitnými bezpečnostnými prvkami. Ideálne je, ak majú okná aspoň tri bezpečnostné body, aby mohli poskytnúť vyššiu bezpečnosť pred nechceným poškodením alebo vlámaním. Prednosťou nových plastových okien je aj lepšia zvuková izolácia a väčšia schopnosť tlmiť hluk z vonkajšieho prostredia. Tú možno dosiahnuť napríklad zasklením rôznych hrúbok skla.

Nové okná = krajšia stavba

Výrazný rozdiel medzi starými a novými oknami môže byť viditeľný aj v ich vzhľade. Novšie plastové okná sa ponúkajú v širokej škále rôznych farieb a štýlov, ktoré umožňujú prispôsobiť ich dizajn konkrétnemu typu domu. „Na oknách INCON sú štandardne v rohoch okien tenké, ale pevné zvary, ktoré podčiarkujú ich estetický vzhľad a pripomínajú dizajn hliníkového či dreveného okna,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič. Moderné plastové okná sú navrhnuté tak, aby vyžadovali minimálnu údržbu. Ľahko sa čistia a ich povrch je odolný voči poveternostným vplyvom.

Je výmena okien možná aj na zateplenej stavbe?

Určité áno, hoci je výmena okien jednoduchšia v dome, ktorý zateplený nie je. V prípade už zateplenej stavby treba totiž postupovať veľmi opatrne. Montáž okien podlieha prísnym pravidlám a musí byť vykonaná odborne. Napriek opatrnosti nie je celkom možné vymeniť okná bez poškodenia tepelnej izolácie. Pozitívne však je, že vnútorná špaleta sa dá následne opäť opraviť a poškodené časti zateplenia vymeniť. Benefity výmeny okien v konečnom dôsledku prevýšia nepríjemnosti spojené s opravovaním fasády. „Rozhodnutie o modernizácii svojho bývania konzultujte so skúseným odborníkom. Na ktorejkoľvek pobočke vám naši predajcovia poskytnú užitočné rady a pomôžu vybrať optimálne riešenie pre vaše konkrétne potreby,“ dodáva na záver L. Pavlovič.

Viac sa dočítate na www.incon.sk

Foto: INCON

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.