Home office áno či nie? Toto je 6 dôvodov, prečo sa to manažérom nepáči

Napísal Kristína Chudá 03. apríl 2023

Home office v posledných rokoch vládne biznisovému svetu, dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo vedie k otázke. Prečo spoločnosti nechcú zamestnávať ľudí prostredníctvom takéhoto modelu?Akékoľvek zmeny biznis lídri jednoducho nenávidia.

freepik_homeofice_0423

 Zdroj foto: Freepik

Obávajú sa totiž nákladov a rizík spojených so zmenou manažmentu. Najmä, ak sa týkajú tak cudzieho a nového konceptu, akým je pracovné prostredie bez dozoru. Existujú nevydarené príklady ako v prípade firiem IBM alebo Yahoo. No na druhej strane s prácou na diaľku uspeli významné značky ako Microsoft, Amazon, Dell alebo Hilton. Tie neustále zdôrazňujú svoje úspechy.

Všade a vždy budú existovať správne i nesprávne spôsoby vedenia home office. Ak v tomto firmy ostávajú pozadu len pre tie negatívne príklady, prichádzajú tak o všetky výhody, ktoré tento koncept ponúka. Je teda načase tieto mýty vyvrátiť.

Mýtus 1: „Členovia môjho tímu chcú pracovať home office len preto, aby mohli pracovať z domu či z kaviarne.“

Nedá sa poprieť, že pri home office je lákavým a dôležitým faktorom rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. Manažéri sa však mýlia pokiaľ veria tomu, že výhody virtuálnych pracovných miest majú len zamestnanci. Výhody čakajú aj zamestnávateľov. Prechodom na home office spoločnosti znížia prevádzkové náklady a zvýši sa produktivita ľudí.

Mýtus 2: „Ak nechám jedného zamestnanca pracovať home office, všetci budú chcieť home office.“

Sprístupniť v spoločnosti home office neznamená, že musíte zaujať postoj „všetko alebo nič.“ Väčšina špičkových zamestnávateľov má v skutočnosti rôzne hybridné tímy pracovníkov, ktoré pracujú v kancelárii alebo na diaľku.

Mýtus 3: „Moja firma by stratila dôveryhodnosť alebo prestíž, ak by nemala kancelársky priestor na stretnutia s klientmi.“

Musíte si uvedomiť, že legitimita vášho podnikania nezávisí od nábytku či kancelárie. Virtuálne podniky sa spoliehajú na zákaznícke služby a kvalitu produktov. Presne tieto veci totiž tvoria dôveryhodnosť vášho biznisu. Dnes sa už bežne vo svete vyskytujú malé “nomádske firmy”, ktoré začínali ako malé podniky a jedného dňa sa dostali na výslnie vďaka spolupráci s globálnymi značkami. Takým príkladom je dizajnové štúdio Melewi, ktoré má na zozname klientov spoločnosti ako McDonald’s, Samsung alebo Visa.

Mýtus 4: „Povýšenie získavajú tí ľudia, ktorých je v práci vidno, takže home office zamestnanci obetujú svoj kariérny rast.“

Či je zamestnanec v kancelárii alebo pracuje na diaľku, nie je presne toto praktika manažmentu, ktorá by mala z pracoviska zmiznúť? V prípade home office nie je výkon zamestnanca meraný aktivitou či prístupnosťou ale výsledkami. Ak teda ide o povýšenie, tak dôležité je hodnotenie výkonnosti každého člena tímu a nie to, kto včera šéfovi priniesol najlepšiu kávu.

Mýtus 5: „Členov svojho tímu potrebujem mať nablízku pre prípad, že by som s nimi potreboval urgentne hovoriť.“

To, že je zamestnanec vzdialený, v žiadnom prípade neznamená, že pracuje v kompletnej izolácii. Väčšina virtuálnych operačných modelov v skutočnosti napomáha angažovanosti. Vďaka správnej politike a pravidlám práce na diaľku môžu byť manažéri príjemne prekvapení, že členovia ich tímov sú dostupnejší, než keby boli v kancelárii.

Mýtus 6: „Ak budú moji zamestnanci pracovať na diaľku, rozptýli ich či už varenie obedu, deti alebo pranie špinavej bielizne. Takto svoju prácu nikdy nedokončia.“

Domáce a tiež mobilné kancelárie sú plné potenciálnych rozptýlení. No rovnako sú na tom aj klasické pracoviská. V skutočnosti môžu mať práve ľudia pracujúci na diaľku okolo seba menej rozptýlení. A čo na to vedecké štúdie? Prichádzajú na to, že externí pracovníci sú produktívnejší než ich kolegovia v kanceláriách. Takže tých pár minút, ktoré strávi zamestnanec naplnením práčky, neznamená koniec sveta.


https://www.forbes.com/sites/laurelfarrer/2019/02/28/remote-reservations-why-managers-are-afraid-to-let-employees-work-virtually/#18c272e335fc

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.