Ako uspieť vo vašom prvom zamestnaní?

Napísal Kristína Chudá 13. jún 2023

Budete už čoskoro čerstvým absolventom strednej či vysokej školy? Tak v predstihu gratulujeme!  Po vyčerpávajúcom a stresujúcom období plnom skúšok, maturít a štátnic príde ďalšie náročné obdobie a to hľadanie zamestnania. Končíte nie len školu ale aj jednu dlhú etapu svojho života.  

woman_comp0318

Získaním práce vstúpite do úplne iného a nového sveta. Zatiaľ, čo ste v škole ste boli „zákazníkom“ a zaplatili ste si za poskytnutú  službu – teda za vaše vzdelávanie, v práci ste poskytovateľom služieb vy. V škole ste mali kontrolu nad svojím časom a harmonogramom, no pri práci sa táto kontrola do značnej miery mení na vášho zamestnávateľa. V škole ste mali možnosť určiť si, ako sa do vzdelávania vložíte, aké úsilie vynaložíte, no v práci vám toto všetko stanoví zamestnávateľ. A nakoniec, v škole ste mali dané osnovy, ktoré načrtli, čo ste potrebovali vedieť k dosiahnutiu úspechu, no pri práci je osnova úspechu často nejasná. Prinášame vám taký maličký návod, ako uspieť vo vašom prvom zamestnaní.

1. Váš nový status – „pracujem“

To, že máte prácu je veľký úspech pre vás, no malý pre ľudstvo ako povedal istý múdry pán. Aj keď ste nováčikom v práci neznamená, že máte byť „dievča pre všetko“. Ste prijatý na danú pozíciu tak sa toho držte. Na druhej strane vám nikto nezverí zložitú úlohu, pokiaľ sa neosvedčíte. Je to taký šéfov test, ktorý musíte absolvovať. Budete môcť predviesť svoj talent neskôr, keď preukážete svoje schopnosti.

2. Hodnoty šéfa

Váš šéf má aj bude mať obrovský vplyv na vašu budúcu kariéru a schopnosť uspieť. Vytvorenie silného, ​​produktívneho pracovného vzťahu s vašim šéfom je najúčinnejší spôsob, ako urýchliť váš úspech v akejkoľvek korporácii. Váš nový šéf môže byť vaša najväčšia prekážka, alebo váš najväčší spojenec. Spoznajte, aké sú hodnoty vášho šéfa a čo od vás očakáva. Pracujte podľa očakávaní vášho šéfa a podrobne si zistite akú komunikáciu preferuje a aký má pracovný štýl. Má rád nečakané rozhovory, alebo dáva prednosť e-mailu s dostatočným časom na odpoveď? Je vo svojich procesoch pomalší a metodickejší, alebo uprednostňuje rýchle konanie? Ak si nie ste istý, čo váš šéf chce od vás, choďte sa s nim porozprávať, aby ste sa dozvedeli o jeho preferenciách a prioritách viac.

3. Pozitívny postoj

Váš pozitívny postoj je alfou omegou vášho úspechu. Ukážte sa v práci každý deň s pozitívnym postojom a naštartujte tak svoju kariéru. Ľudia, aj šéfovia, uprednostňujú prácu s niekým, kto je optimistický, nadšený a ochotný sa učiť. Nič nevykoľají vašu kariéru rýchlejšie ako negativizmus, cynizmus a neochota.

4. Učiť sa, učiť sa a učiť sa

Zamestnávatelia neočakávajú, že budete vedieť všetko o svojej pracovnej pozícii alebo spoločnosti, kde pracujete. No očakávajú, že budete mať „self-štart“, teda ochotu učiť sa. Učte sa a zisťujte, prečo a aký projekt je práve rozbehnutý. Pýtajte sa, no taktiež ukážte nejakú tú iniciatívu prostredníctvom vlastného výskumu. Koniec koncov, boli ste prijatý, pretože váš zamestnávateľ vo vás verí.

 

 

5. Silná pracovná etika

Pracovná etika odkazuje na to, ako človek pristupuje k svojej práci. Silná pracovná etika ukazuje, že beriete svoju prácu a priority organizácie vážne. Ide o kvalitu a odhodlanie. To znamená byť profesionálny a presný vo svojich interakciách, včas poskytovať kvalitné produkty, venovať pozornosť stretnutiam a prijímať úlohy s pozitívnym prístupom. Buďte dôsledný vo svojej práci aj v správaní. Dôveryhodný zamestnanec, ktorý sa angažuje v oblasti kvality, je zamestnancom, ktorý stojí za podporu.

6. Rešpektovanie firemnej kultúry  

Organizačná kultúra je spôsob, akým firma funguje. Už v priebehu dvoch týždňov viete zistiť, či vám daná organizačná kultúra spoločnosti vyhovuje alebo nie. Viete, či vám vyhovuje dress code, či vám vyhovuje pracovný čas a taktiež viete určiť, či vám vyhovuje prostredie či kolegovia. Ak vám to všetko vyhovuje, máte vyhraté a ak nie, buď sa prispôsobíte alebo sa budete pozerať po inej práci.    

7. Vaša kariéra je len a len vaša záležitosť

Nikto by sa nemal o vašu kariéru starať viac ako vy. Musíte byť manažérom vlastnej kariéry. Neočakávajte, že váš nový šéf zmapuje vašu kariéru a zaistí kariérny postup.

8. Kontakty

Vytvorte si sieť kontaktov. Súčasťou úspechu vašej kariéry nie je to, čo alebo koho poznáte, ale kto pozná vás. Predstavte sa svojim spolupracovníkom a vybudujte čo najviac vzťahov vo vašej organizácii, nielen vo vašom oddelení. Dozviete sa tak o úlohách druhých a o tom, ako zapadajú do štruktúry spoločnosti. Budovanie siete kontaktov vám pomôže napredovať v rámci spoločnosti, stretávať sa s potenciálnymi novými klientmi, zákazníkmi a spolupracovníkmi.

9. Profesionalita

Či sa nám to páči alebo nie, veľký dôraz sa kladie na vystupovanie - osobne aj virtuálne. Váš fyzický a virtuálny vzhľad musí vypovedať o tom, že rešpektujete seba, svoju prácu a svoju organizáciu. Štýl oblečenia? Zvoľte taký, aký majú vaši úspešní kolegovia. No váš virtuálny vzhľad je taktiež dôležitý. Vyčistite si svoju sociálnu sieť a vymažte staré obrázky a príspevky.


https://www.forbes.com/sites/maryabbajay/2019/04/22/10-essential-strategies-to-succeed-in-your-first-job/#59ac425d5740

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.