7 spôsobov, ako si vybrať dokonalého zamestnanca pre vašu spoločnosť

Napísal Kristína Chudá 21. marec 2023

Dni plné pohovorov, stresu a nových ľudí sú dni, kedy náborový proces môže byť vyčerpávajúcim vytrvalostným testom a to nielen pre žiadateľov o zamestnanie, ale aj pre tých, ktorí na výber dohliadajú.

job_interview_21

Mnohé spoločnosti dostávajú stovky žiadostí na ponúkané pracovné miesto a preosievanie týchto žiadostí môže byť celkom unavujúce. Niektoré z nich však používajú iný spôsob výberu kvalitných zamestnancov. Aký?  Ponúkame vám najlepšie tipy, s ktorými vyberiete človeka, ktorý bude dokonalým doplnkom vašej spoločnosti.

1. Ideálny profil zamestnanca

Aký zamestnanec je ideálny pre vašu spoločnosť? Podľa čoho sa daná ideálnosť zisťuje? Prax v danom obore, študijne výsledky alebo sociálne zručnosti a kompetencie zamestnanca? V závislosti od zaslaného profilu zamestnanca môžete určiť, či je vhodný pre danú pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádza, alebo by bol vhodnejší na inú pozíciu. Tieto hodnotenia osobnosti vám môžu pomôcť odhaliť potenciál uchádzača o zamestnanie, ktorý životopis nedokáže odhaliť.

2. Fakty

Zamerajte sa menej na otázky a zaujmite forenzný prístup k pracovným úspechom a neúspechom kandidáta. Pýtaním sa jednoduchých a faktických otázok, ktoré sú založené na psychológii, zistíte nepopierateľné fakty o ich kariére. Ak sa oboznámite o tieto fakty, môžete predpokladať ich pracovné kroky vo vašej firme.

3. Sprievodné listy

Sprievodné listy vám toho veľa povedia. V sprievodnom liste je podstatné zistiť, či si kandidáti vyhradili čas na pochopenie a chod spoločnosti a pozície, o ktorú sa uchádzajú.

4. Vytrvalosť a tvorivosť

Vytrvalosť, trpezlivosť a usilovnosť, to sú určite neoceniteľné zručnosti vašich potenciálnych zamestnancov. Každá spoločnosť si takýchto ľudí chce pritiahnuť. No ak sú ešte „kreatívci“ a svojimi prístupmi dosiahnu pozornosť nových potenciálnych zákazníkov prostredníctvom sociálnych médií, máte vyhraté. Inovatívne, ale profesionálne spôsoby sa vašej korporácii určite hodia. Ako túto pozornosť získať? Chytľavé hlavičky e-mailových predmetov alebo odosielanie ručne písaných poďakovaní je originalita spojená sa istou dávkou luxusu.

5. Video správa

Keď vás doslova prevalcujú životopisy, využite silu digitálnych médií a technológií. Dajte svojim kandidátom 60-sekund a 48 hodín na to, aby vám odpovedali na nasledujúcu otázku „Prečo práve vy ste dokonalým kandidátom?“ Takto rýchlo zistíte, kto z kandidátov dodržiava termíny a veľa sa dozviete aj z ich neverbálnej komunikácie.

6. Zručnosti v oblasti sociálnych médií

Zručnosti v oblasti sociálnych médií môžu byť rozhodujúce pre predaj, marketing a vývoj značky. Hoci pracovné skúsenosti z odboru a súvisiace tituly sú dôležité, dôrazne hodnoťte zručnosti v oblasti sociálnych médií žiadateľa. Dobrý kandidát pre vás bude vtedy, ak bude vedieť príbeh vašej značky zdieľať so svetom.

7. Skontrolujte aplikácie, ktoré používajú

Aj keď právne oddelenia to môžu považovať za riskantné, no nedávno istý šéf požiadal záujemcov o danú pracovnú pozíciu, či by sa mohol pozrieť na typ aplikácií, ktoré majú na domovskej obrazovke svojho telefónu. Dozviete sa ozaj veľa o ich skutočných záujmoch a prioritách. Je to Facebook, Snapchat a Instagram alebo Forbes?


https://www.forbes.com/sites/forbesbusinessdevelopmentcouncil/2019/01/04/12-ways-to-identify-the-perfect-candidate-for-your-company/?fbclid=IwAR3k_XQWaqGBin3SrKEnv-MkwAQKdR9LMShaMb-UPs09Zpnuz5QWgp5ZI_Q#4f8c6a265f1a

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.