Homeopatická liečba

"Európsky parlament podporuje homeopatiu," hovorí homeopatka MUDr. Eva Kleinová zo súkromnej ambulancie v Bratislave - Podunajských Biskupiciach.

>> Móda >> Aktuálne >> Homeopatická liečba

Čo je podstatou homeopatickej liečby?
Homeopatia je prírodná liečebná metóda, ktorá stimuluje imunitný systém a vyrovnáva porušenú vnútornú rovnováhu, tzv. homeostázu organizmu. V závislosti od závažnosti narušenia tejto rovnováhy sa určuje lokálny alebo komplexný prístup homeopatickej liečby.

Z čoho sú pripravované homeopatické lieky? Homeopatiká sa pripravujú zo surovín rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu, pričom vstupná surovina je vždy mnohonásobne zriedená a dynamizovaná, čo vysvetľuje jej netoxický charakter.

Ktoré ochorenia sa dajú liečiť homeopatikami?
Homeopatickými liekmi sa dá liečiť 70 - 80 percent ochorení. Homeopatia je vhodná na liečbu reverzibilných (vyliečiteľných) ochorení; pri ochoreniach ireverzibilných (nevyliečiteľných) ako napríklad osteoartróza, infarkt myokardu a pri závažných ochoreniach ako rakovina alebo pri stavoch ohrozujúcich život je možné pridať homeopatiu ako doplnkovú liečbu.

Aká je situácia s prijímaním a využívaním homeopatickej liečby v Európe?
Európsky parlament podporuje homeopatiu, ako aj jej zavedenie do bežného vzdelávania lekárov a farmaceutov. Napríklad vo Francúzsku je homeopatická liečba preplácaná zdravotnými poisťovňami. Mimochodom, francúzske štatistiky presviedčajú, že pacienti liečení homeopaticky vykazujú dvojnásobne nižšiu práceneschopnosť ako pacienti liečení klasickým spôsobom. Vo svete existujú aj homeopatické nemocnice.

S príchodom jesene sa hlásia o slovo rôzne virózy. Môže aj tu homeopatia pomôcť?
Pri akútnych stavoch, ako sú napríklad virózy, si možno pomôcť tzv. homeopatickými špecialitami určenými na rodinné liečenie. Sú bežne dostupné v lekárňach a ich cena je do 100 Sk. Keď sa však ochorenie často opakuje, treba navštíviť lekára - homeopata, ktorý na základe dôkladného vyšetrenia určí komplexnú homeopatickú liečbu, ktorá vedie k postupnému znižovaniu počtu recidív - celkovým pôsobením na organizmus sa postupne znižuje vnímavosť pacienta na dané ochorenie.

Aké výhody poskytujú homeopatické lieky?
Majú veľmi dobrý preventívny účinok (podporujú imunitný systém), pôsobia rýchlo, globálne a nevyvolávajú vedľajšie účinky. Keďže nie sú chemicky toxické, nehrozí nebezpečenstvo predávkovania. Majú tiež jednoduchú aplikáciu: nechávajú sa rozpustiť v ústach (sú neutrálnej alebo sladkej chuti). A nevyvolávajú žiadne interakcie, čo znamená, že sa môžu kombinovať aj s klasickou liečbou.

Od koľkých rokov je vhodné užívať homeopatické lieky?
Homeopatické lieky sú vhodné pre všetkých, vrátane malých detí a starších ľudí, ktorí užívajú viacero liekov. Môžu ich užívať aj tehotné ženy.

Kde a na koho sa možno obrátiť v prípade záujmu o homeopatickú liečbu?
Na Slovensku je vyškolených takmer dvetisíc lekárov - homeopatov a záujemcovia o homeopatickú liečbu (v mieste bydliska) sa môžu informovať na tel. č. 02 / 54 79 13 08.

Ďakujeme za rozhovor.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.