Veľkonočné prejedanie zachraňovali Slováci liekmi na žalúdok

Napísal TS MojaLekáreň 14. apríl 2023

Slováci Veľkú noc nepodcenili. Na sviatky jari sa pripravili aj kúpou voľnopredajných liekov na trávenie. Najväčší záujem bol o Pancreolan Forte, Imodium, či Espumisan. Vieme ich ale používať? Pozor! Niektorými sa dokonca môžete predávkovať, alebo vám prinesú nevoľnosti, zvracanie, či dokonca črevné infekcie, alebo osteoporózu.

zaha_acidita18

Medziročný nárast záujmu o niektoré kategórie týchto produktov na stránkach MojaLekáreň.sk presiahol 50%. Podľa Pavly Horákovej, farmaceutky a vedúcej online poradne na stránkach MojaLekáreň.sk, je najčastejším problémom so žalúdkom jeho prekyslenie a následné prejavy, ako pálenie záhy či grganie. Ďalej sa objavujú problémy s trávením, pocit ťažkého žalúdka po jedle a bolesť v oblasti žalúdka. Pred nami je Veľká noc a s ňou spojené labužnícke hodovanie. Často mávame počas sviatkov problémy s trávením. Logicky sa snažíme pomôcť si dostupnými liečivami. Medzi najčastejšie užívané voľnopredajné preparáty na žalúdok patria Antacidá – lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu a zvyšujú pH v žalúdku. Patria sem žuvacie pastilky ako Rennie, Maloox, Talcid. Nastupujú najrýchlejšie. Vlastne okamžite, ako sa ocitnú v žalúdku. Pôsobia však iba niekoľko hodín,” hovorí lekárnička. Pozor na predávkovanie! Nemali by sa užívať dlhšie ako 14 dní. Pri ich dlhodobom užívaní môže dochádzať k poruchám acidobázickej rovnováhy či roztiahnutiu žalúdka. “Áno, predávkovať nimi sa dá. U antacíd potom môže dôjsť k hnačke, či naopak zápche, zvýšeniu hladiny horčíka a draslíka v krvi a rozvratu vnútorného prostredia organizmu, pridať sa môže nevoľnosť, zvracanie či ochabovanie svalov,” varuje Pavla Horáková

Ľudia evidentne hľadajú najrýchlejšiu úľavu a teda jednoduchšiu cestu. Práve Pancreolan je top v predaji v kategórii liekov na trávenie. Patrí medzi tráviace enzýmy. “Sú to enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu základných živín - tukov, cukrov a bielkovín”, vysvetľuje Pavla Horáková. Jeho rýchly účinok je zrejme dôvodom jeho popularity. Existujú však lieky, ktorých účinok pretrváva 1 - 5 dní. Nazývajú sa  Inhibítory protónovej pumpy. “Ich účinok sice nastupuje pomalšie, pretože postupne blokujú vylučovanie žalúdočnej kyseliny, avšak efekt je dlhodobejší,” dopĺňa lekárnička. Patria sem napríklad voľnopredajné lieky Helicid alebo Nolpaza. Tu je tiež na mieste opatrnosť. Dlhodobé užívanie inhibítorov protónovej pumpy môže viesť podľa Pavli Horákovej k nedostatku niektorých vitamínov a minerálov (vitamín B12, železo, vápnik, horčík), črevným infekciám z nedostatočnej kyslosti žalúdka či osteoporóze z nedostatku vápnika.

Aktuálne pri niektorých produktoch evidujeme malé výpadky na strane distribúcie. Patria sem niektoré glycerínové čapíky uprednostňované pri problémoch so zápchou detí, Espumisan kvapky. Asi najznámejší voľnopredajný liek proti hnačke, Endiaron, hlási dlhodobý výpadok. 

Aby sme sa cítili dobre a hľadáme prírodnú formu na pomoc so žalúdočným ťažkosťami, pomôžu nám produkty obsahujúce extrakty bylín, ktoré podporujú správnu funkciu tráviaceho traktu. Napríklad Iberogast, žalúdočné kvapky. Skvelý je bylinný elixír Bonora prípadne čaje na žalúdok a trávenie

Dôležité!Za lekárom je nevyhnutné zájsť v prípade, že príznaky neustupujú ani po podaní liekov, opakujú sa a trvajú dlhšie ako 14 dní. Takisto v prípade, že bolesť brucha sa zintenzívňuje, pridá sa teplota či vysiľujúce vracanie. Samozrejme snažme sa tomuto všetkému vyhnúť. Jedzme aj pime s mierou,” uzatvára Pavla Horáková.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.