Demencia ohrozuje aj domácich miláčikov

Napísal Mgr. Alexandra Štullerová 26. október 2023

Starecká demencia postihuje ako ľudí, tak celkom bežne aj psích a mačacích seniorov. Človek môže starnúcim domácim miláčikom nielen uľaviť, alebo dobre nastavenou prevenciou nástup ochorenia aj oddialiť.

freepik_old_cat_dog_23

„Demencie u starnúcich domácich zvierat nie je nič výnimočné, okrem kvalitnej stravy pomôže aj to, keď budeme našimi štvornohým priateľom pravidelné zamestnávať mozgy. Kreatívne hry a agility dlhodobo prospievajú ich mentálnemu zdraviu, a to aj ako prevencia,” hovorí MVDr. Leoš Železný z veterinárnej online poradne najväčšej lekárne na slovenskom internete, MojaLekáreň.sk. Dodáva, že demencia ako súčasť starnutia psov a mačiek postihuje až tretinu všetkých zvieracích  seniorov.

Mentálne zdravie starších zvierat ale ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom žijú. „Je dokázané, že napríklad hádky v rodine často vedú k nechutenstvu, u psychicky citlivých jedincov niekedy až k zvracaniu,“ upozorňuje MVDr. Leoš Železný. Vzniká depresia, ktorá pôsobí na maznáčika. Niekedy sa môžu začať zvieratá správať nevrlo až agresívne, môže to tiež urýchliť nástup potencionálnej demencie.

Staršieho psa novým kúskom naučíme

Aj u zvierat je prevencia dôležitou ochranou pred chorobami. Okrem kvalitnej stravy a životnej pohody,  je ešte dôležité  pravidelné cvičenie, schovávanie maškŕt a iné  kreatívne hry. „Jedným z prejavov starnutia sú tiež poruchy s interakciou. Pes sa začne chovať v normálnych situáciách trochu inak, niekedy môže byť až dezorientovaný. Tomu sa dá predchádzať práve tým, že budeme pravidelne zamestnávať jeho mozog,“ vysvetľuje Železný. Rozmanitý druh zábavy udržuje domáceho maznáčika vo forme. Okrem toho, že posilňuje telo, udržuje zviera obratné a podnecuje ho k učeniu aj v seniorskom veku, aktivuje mozog. Takýto tréning vyžaduje aktívne zapojenie chovateľa, ale pomôžu aj špeciálne hračky, ktoré sa v poslednej dobe stali hitom v ponuke potrieb pre chovateľov. Na MojaLekáreň.sk je táto kategória 5x silnejšia v porovnaní s minulým rokom, zákazníci za potreby pre zvieratá celoročne dokonca míňajú 4x viac ako vlani. „Zámerne rozširujeme ponuku komplexne. Od krmív a bežných potrieb, až k pomôckam a potrebám, ktoré chovateľ ocení, keď jeho štvornohý priateľ zostarne alebo ochorie,“ hovorí Karel Klodner, výkonný riaditeľ MojaLekáreň.sk.

Slovenskí majitelia domácich zvierat svojim miláčikom doprajú

Zákazníci MojaLekáreň.sk nakupujú svojim maznáčikom najčastejšie interaktívne hračky pre psov alebo mačky, ktoré bystria zmysly, postreh a vytrvalosť, precvičujú myseľ. Okrem hlavolamov, s ktorými sa zvieratká zabavia samé, sú obľúbené aj hračky pre spoločný čas s chovateľom. Napríklad loptičky a pullery. Päticu najobľúbenejších potrieb, ktoré odďaľujú mentálnu starnutie, dopĺňajú lízacie podložky, ktoré upokojujú, ale aj laserové lúče pre interaktívnu naháňačku. Medzi zákazníkmi sú stále obľúbené aj klasické plyšové a drevené hračky.

Aby ste sa cítili dobre

Ponuka veterinárnych produktov a potrieb na MojaLekáreň.sk rešpektuje fakt, že zviera je dnes bežnou súčasťou rodiny a má svoje individuálne potreby. Internetová lekáreň preto významne rozšírila veterinárny sortiment do uceleného portfólia užitočných pomocníkov pre domácich miláčikov, či už nimi sú psy, mačky, alebo králiky, vtáky či kone. Chovatelia tu nájdu nielen pomôcky vhodné pri výcviku (postroje, vodítka, obojky), tiež kĺbovú výživu, prémiové krmivá, drogériu a kozmetiku, ale aj množstvo hračiek, ktoré sú nielen praktické a zábavné, ale pre zvieracích seniorov terapeutické. Okrem toho aj veterinárne liečivá a rehabilitačné pomôcky. Pokiaľ sa potrebuje chovateľ poradiť s veterinárom o výbere vhodného produktu, môže sa obrátiť aj na veterinárnu poradňu MojaLekáreň.sk.

7 príznakov starnutia domácich zvierat:

1. Začínajú sa rozvíjať choroby súvisiace s vekom.

2.  Zmeny správania.

3. Problémy s infikovanými ďasnami a zubami.

4. Bolesť a stuhnutosť kĺbov.

5. Strata zmyslov.

6. Úbytok (alebo nárast) hmotnosti.

7. Inkontinencia.

3 najdôležitejšie rady, ako oddialiť demenciu domácich zvierat:

1. Kvalitná strava.

2. Životná pohoda.

3. Pravidelné cvičenie fyzické aj mentálne

Zdroj foto: Freepik

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.