Viete, že každý štvrtý človek sa plánuje stať vegánom?

Napísal Julie Čepková 26. september 2023

Popularita vegánstva každým rokom rastie. Prieskumy ukazujú, že až 37 %[1]ľudí v súčasnosti konzumuje bielkoviny výlučne z rastlinných zdrojov a menej ako štvrtina respondentov plánuje prejsť na vegánsku stravu.

vegan_food20

Čo sa za tým skrýva?

Dôvodom sú obavy o životné prostredie, ako aj prechod na zdravý životný štýl a hmatateľné zdravotné výhody, ktoré vegánska strava preukázateľne prináša.

Zdá sa vám, že vegánske jedlá a vegánske menu vidíte v reštauráciách takmer na každom rohu? Niet divu, že január sa stal oficiálnym "vegánskym mesiacom" vďaka celosvetovej výzve, do ktorej sa každoročne zapája viac ako 620 000 ľudí z viac ako 220 krajín.[1] Preto môžete v obchodoch počas tohto mesiaca vidieť napríklad aj rozšírený sortiment vegánskych výrobkov. Okrem toho prieskumy ukazujú, že 21 % respondentov plánuje postupne prejsť na vegánsku stravu.[2]

Väčšina ľudí sa stretáva s rovnakým problémom. Nevedia, ako efektívne prejsť na vegánsku stravu. Často sa ponáhľajú s drastickými obmedzeniami, ktoré ich na začiatku odrádzajú od zmeny životného štýlu. "Pokiaľ ide o vegánske stravovanie, aj malé zmeny prinesú ovocie. Už len mierne zvýšenie rastlinnej stravy vám pomôže cítiť sa lepšie," radí Dr. Richard Allison, odborník na výživu zo spoločnosti Herbalife Nutrition a člen Britskej dietetickej asociácie.

Postupujte pomaly a skúšajte nové veci

Neočakávajte, že zo dňa na deň zmeníte svoje celoživotné stravovacie návyky. Kľúčom k prechodu na vegánsku stravu sú malé, postupné zmeny a dôslednosť. "Na začiatok odporúčam svojim klientom, aby si vyhradili napríklad dva dni v týždni, počas ktorých budú jesť len rastlinné bielkoviny a žiadne mäso," hovorí Allison.

Zmena stravy je tiež skvelou príležitosťou na vyskúšanie nových receptov. Rastlinná strava vôbec nie je nudná. Popustite uzdu svojej fantázii a vyskúšajte veci a kombinácie, ktoré ste ešte neskúšali. Čo tak vymeniť klasickú kašu za lahodný tapiokový puding s mandľovým mliekom a ovocím? Alebo nahraďte hovädzí burger jeho alternatívou zo strukovín a repy. Verte, že v chuti nepocítite až taký veľký rozdiel, ale budete sa cítiť skvele.

Stanovte si ciele a držte sa ich

Pred prechodom na vegánsku stravu je dobré stanoviť si realistické ciele a vytvoriť si stravovací plán.

"Kľúčom k úspechu je príprava. Vytvorte si konkrétny plán a zostavte si jedálny lístok na celý týždeň. Je dokázané, že ak si veci zapíšete do kalendára, je pravdepodobnejšie, že ich dodržíte," hovorí Allison. Navyše môžete celé toto obdobie využiť na to, aby ste sa naučili niečo nové. Veď vegánstvo je skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o zdraví, výžive a životnom prostredí.

Zároveň sa musíte uistiť, že rastlinné bielkoviny, ktoré nahrádzate klasickými živočíšnymi, sú bohaté na esenciálne aminokyseliny, aby vaše telo dostalo správnu dávku všetkého, čo potrebuje. Ak si nie ste istí, či je vaša voľba správna, neváhajte doplniť potrebné živiny proteínovými nápojmi, ktoré sú vhodné pre vegánov.

"Aj proteínové nápoje je potrebné vyberať na základe ich zloženia, aby sa zabezpečilo, že telu dodajú skutočne kvalitné živiny. Vyskúšajte napríklad proteínové nápoje Tri Blend Select od spoločnosti Herbalife, ktoré obsahujú zmes hrachu, quinoy a ľanových semienok," odporúča Allison.


[2] Prieskum spoločnosti Mintel (júl 2022). Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov z Nemecka, Francúzska, Talianska, Dánska, Nórska, Poľska, Južnej Afriky, Španielska, Švédska a Spojeného kráľovstva.

[1] Prieskum spoločnosti Mintel (júl 2022). Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov z Nemecka, Francúzska, Talianska, Dánska, Nórska, Poľska, Južnej Afriky, Španielska, Švédska a Spojeného kráľovstva.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.