Tipy na výlet v Rakúsku pre bádateľov jaskýň

Napísal Rakúska Turistika 26. september 2023

Viac ako 11.000 jaskýň sa nachádza v jednotlivých spolkových krajinách. Návštívime Natur Eis Palast v Tirolsku, kvapľovú jaskyňu Ötscher Tropfsteinhöhle v Dolnom Rakúsku, Eisriesenwelt pri Werfene v Salzbursku a Dachsteinské jaskyne v Hornom Rakúsku.

Natur Eis Palast v Tirolsku

Paralelný svet z čistého ľadu: Natur Eis Palast je prírodná jaskyňa v Hintertuxskom ľadovci pri Hintertuxe, asi 25 metrov pod zjazdovkami hrebeňa Gefrorene Wand.

Vo vzdialenosti 100 metrov od najvyššieho bodu Hintertuxského ľadovca leží vo výške 3.250 metrov ľadová jaskyňa Natur Eis Palast, ktorá ponúka pôsobivý pohľad do tajuplného, ligotavého sveta ľadu so zamrznutými vodopádmi a priezračnými ľadovými kryštálmi, ktoré môžete obdivovať na jednej z okružných prehliadok so sprievodcom. Skúsený tím sprevádza turistov cez tento jedinečný útvar z ľadu a oboznamuje ich so základmi glaciológie – náuke o snehu a ľade.

1_rt_26923

Natur Eis Palast (c)Sebastian Schöffel 

>> Hintertuxský ľadovec

Kvapľová jaskyňa Ötscher Tropfsteinhöhle v Dolnom Rakúsku

Prívlastok „starý ako kameň“ celkom vystihuje kvapľovú jaskyňu Ötscher Tropfsteinhöhle, pretože podzemné duté priestory v Prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer vznikli pred 12.000 až 1,8 miliónmi rokov.

Do podzemného sveta, v ktorom dominujú bizarné kvapľové formácie, vedú dve prístupové cesty. Z parkoviska pri reštaurácii Schindlhütte sa návštevníci vyberú na 45-minútový dobrodružný výstup cez romantickú prepadlinu Roßkogelgraben a trasa ich zavedie po piatich schodiskách a dvoch mostoch k vstupu do jaskyne. Druhým variantom je 2-hodinová turistika z Lackenhofu k jaskyni.

2_rt_26923

Prírodny park Ötscher Tormäuer(c)weinfranz.at

>> www.ybbstaler-alpen.at

Eisriesenwelt pri Werfene v Salzbursku

V pohorí Tennengebirge je naozaj čo obdivovať: najväčšiu sprístupnenú ľadovú jaskyňu na svete s celkovou dĺžkou 42 kilometrov Eisriesenwelt. Z Marktwerfenu vedie cesta nahor k parkovisku s centrom pre návštevníkov. Iba o pár metrov ďalej už čaká na turistov kyvadlová lanovka. Vo výške 1.641 metrov sa v západnej stene pohoria Tennengebirge otvára obrovský kráter – vstup do jaskyne.

Návšteva tohto obrovského prírodného monumentu je možná iba v rámci prehliadky so sprievodcom, ktorá trvá asi 1 hodinu a 15 minút.

3_rt_26923

Eisriesenwelt pri Werfene v Salzbursku(c)Austrian National Tourist Office/Eisriesenwelt

>> www.eisriesenwelt.at

Dachsteinské jaskyne v Hornom Rakúsku

Dachsteinský masív je zvonka vskutku impozantný, no jeho vnútro za zovňajškom v ničom nezaostáva. Obrovská ľadová jaskyňa, Mamutia jaskyňa a jaskyňa Koppenbrüllerhöhle ponúkajú návštevníkom fascinujúce prírodné divadlo.

Z dediny Obertraun pri Halštatskom jazere zavezú Dachsteinské lanovky turistov na strednú stanicu Schönbergalm. Po niekoľkých krokoch sa vynoria brány obidvoch prírodných sprístupnených jaskýň: Obrovskej ľadovej jaskyne a Mamutej jaskyne.

4_rt_26923

Mammuthöhle Dachstein(c)Dachstein Salzkammergut/Christopher Unterberger

>> www.dachstein-salzkammergut.com

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.