Repkový olej vs. olivový

Rastlinné oleje sú dôležitou zložkou našej stravy. Repkový olej je u nás podceňovaný, a to z dôvodu, že málokto vie o mnohých jeho výhodách.

Repkový olej môže dokonca konkurovať populárnemu olivovému oleju. O benefitoch repkového oleja sme sa porozprávali s odborníčkou MUDr. Alžbetou Béderovou, CsC.

 

Rastlinné oleje sú, zo zdravotného hľadiska, veľmi významným zdrojom zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín aj rôznych vitamínov. Jednotlivé druhy olejov, ako aj ich vplyv na zdravie sa častokrát rôznia. Odlišné sú nielen svojim zložením, ale tiež chuťou. Preto je dobré sa na ne pozrieť bližšie.

Mastné kyseliny i vitamíny

 

Skúsenosti z Poradne zdravia nasvedčujú, že väčšina našich ľudí nepozná rozdiely medzi rastlinnými olejmi,“ uvádza odborníčka MUDr. Alžbeta Béderová, CsC. Ak berieme do úvahy zloženie a obsah mastných kyselín, repkový olej sa nachádza na vrchnej priečke v zozname olejov s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. Repkový olej obsahuje 10krát viac nenasýtených Omega – 3 mastných kyselín než olivový olej. Tiež sa vyznačuje odporúčaným, z hľadiska nutričných potrieb, pomerom Omega- 6 a Omega- 3, t.j. 2:1. Ak k tomu ešte pridáme vysoký obsah vitamínu E, získame bližší obraz o tom, aký výhodný v skutočnosti repkový olej je. 
Široká využiteľnosť

 

Repkový olej je výhodný nielen vďaka svojmu širokému uplatneniu v kuchyni, ale aj vďaka svojej neutrálnej chuti, ktorá podčiarkuje chute a vône iných pokrmov. Repkový olej sa získava zo semien repky olejnej podľa štandardných postupov. Čisté semená sa drvia, čo uľahčuje získavanie tukov. Následne sú semená vystavené kondicionovaniu – čiže praženiu v ohrievačoch. Ďalej prebieha extrakcia oleja – čiže niekoľkonásobné vymývanie oleja zo semien. Takýto olej po prvej etape očistenia sa už môže používať ako za studena lisovaný olej alebo môže podstúpiť ďalší proces očistenia, čiže rafináciu. Pri rafinácii sa olej dezodoruje, odvodňuje a odkysľuje. Počas celého procesu lisovania ako aj rafinácii zostáva obsah esenciálnych mastných kyslín vo finálnom výrobku akým je repkový olej nezmenený. Obsah iných živín sa znižuje len minimálne. Aj preto je repkový olej vhodný do šalátov a studenej kuchyne. Repkový olej je ale vhodný aj na úpravu jedla pri vysokej teplote a to najmä pre svoj vysoký bod zadymenia (repkový plej až 242°C, olivový olej panenskej kvality 166°C). „Na základe týchto poznatkov odporúčame kvalitný repkový olej,“ dodáva odborníčka.

 

Pestrá strava je základ

 

Toto všetko však neznamená, aby sme prestali konzumovať olivový olej.  Naša strava by mala byť rozmanitá a obsahovať viac druhov zdraviu prospešných rastlinných olejov. Nahradenie nasýtených mastných kyselín nenasýtenými mastnými kyslinami v strave pomáha udržiavať správnu hladinu cholesterolu v krvi. Vďaka tomu nielen obohatíme svoju kuchyňu, ale tiež sa postaráme o svoje zdravie a dobrý pocit. Pokiaľ ste doposiaľ repkový olej nepoužívali, teraz je ten správny čas začať.

 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.