Rozoznáte cukor od cukrov?

Napísal Slovenský cukrovarnícky spolok 05. november 2014

Pojem cukor a cukry sú často mylne zamieňané. Výsledkom môže byť nesprávne pochopenie nutričného obsahu výrobku, čím sa znemožňuje správne posúdenie vplyvu na ľudský organizmus.


Malá lekcia z chémie

Podľa základných chemických zákonitostí, a aj podľa Výnosu MP SR z 28. apríla 2004, môžeme ako cukor označiť výlučne len čistú sacharózu - teda prírodný repný a trstinový cukor patriaci do skupiny tzv. disacharidov. Svoj pôvod má v sladkom základe cukrovej repy a trstiny. Termínom cukry však už označujeme všetky monosacharidy, teda jednoduché cukry fruktózuglukózu, ďalej už spomínané disacharidy, vrátane laktózy – mliečneho cukru, ale aj iné sladidlá: izoglukózu, fruktózový sirup, obilné slady atď. Pre spotrebiteľa je prospešné uvedomiť si tento rozdiel, pretože je potom omnoho jednoduchšie objektívne posúdiť kvalitatívne zloženie  jednotlivých potravín a mať tak prehľad o príjme cukrov.

 


Naučme sa čítať etikety

Zamieňanie názvov cukor – cukry pri poskytovaní údajov o nutričnom zložení potravín, často aj prostredníctvom médií, prináša spotrebiteľovi rad neúplných a protichodných tvrdení o cukre. Na etikete o nutričnom zložení potravín je okrem iných zložiek aj množstvo cukrov (nie cukru), ktoré navyšujú kalorické hodnoty produktu. V mnohých prípadoch je produkt sladený kombináciou cukru s inými cukrami ako je izoglukóza, či obilné sirupy – kukuričný, špaldový, pšeničný, glukózový, fruktózový,

Základným krokom pri zorientovaní sa na etiketách výrobkov je rozoznávať nutričné zloženie od zloženia výrobku.

Príklad Zloženia výrobku:

Ingrediencie: cereálie 58,6% (celozrnná pšenica 31,7%, kukuričná krupica, pšeničná múka), cukor*, pšeničný škrob, glukózový sirup, rastlinný olej, čokoláda 1,6% (cukor, kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, kakaová hmota), aróma, hnedý cukor, jedlá soľ, kypriace látky (fosforečnan vápenatý, uhličitan sodný), regulátor kyslosti (fosforečnan sodný), vitamíny a minerálne látky.

Príklad Nutričného zloženia:

Tabuľka: Nutričné zloženie na 100 g výrobku

Energetická hodnota

1596 kJ / 381,2 kcal

Tuky

3,4 g

z toho nasýtené mastné kyseliny

1,1 g

Sacharidy

80,1 g

z toho cukry**

35,3 g

Bielkoviny

6,4 g

Soľ

0,4 g

Vláknina

5,2 g


*Cukor v zozname ingrediencií predstavuje sacharózu, teda repný alebo trstinový cukor. Len takto jednoznačne určenú ingredienciu môžeme považovať za cukor.

**Pojem cukry v tabuľke nutričného zloženia predstavuje všetky sladidlá, ktoré boli do produktu pridané. Ide o rôzne druhy sladidiel, ktoré určí výrobca – izoglukózu, med, obilné slady, prípadne aj cukor a ich podiel na celkom obsahu sacharidov. V žiadnom prípade však nemožno výraz cukry v tabuľke nutričného zloženia interpretovať ako cukor.

Už základná orientácia v etiketách môže pomôcť kvantifikovať a následne aj kontrolovať príjem cukrov a cukru v potrave. Kto má záujem strážiť si príjem cukrov potrave, je dôležité všímať si aspoň približný percentuálny podiel cukrov na zložení. Pokiaľ presahuje 33%, teda je ho vo výrobku viac ako jedna tretina, potravina si zasluhuje zvýšenú pozornosť. Odborníci tiež odporúčajú okrem obsahu cukrov sledovať na etiketách aj tzv. glykemický index, ktorý hovorí o tom, ako rýchlo a ako intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu krvného cukru.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.