Kapusta biela, červená, kyslá, kimchi a iné zaujímavosti

Napísal NATURHOUSE 09. október 2019

Kapusta je zásobárňou vitamínov, minerálov a je výborným pomocníkom aj pri chudnutí. Zaraďujete kapustu do svojho jedálnička pravidelne? Ak ešte nie, tak si určite prečítajte náš článok o jej blahodárnych účinkoch na naše zdravia. 

kapusta_kimchi19

Vyskúšajte naše jednoduché recepty ako inšpiráciu pre jej doplnenie do jedálnička:

Kapusta je výborným zdrojom vitamínu C a vlákniny. Na vlákninu je bohatá obzvlášť kapusta biela, červená však obsahuje aj hodnotné antokyány, tzv. pigmenty, ktoré dávajú farbu ovocným plodom. Má viac provitamínu A, draslíka a dvojnásobne viac železa. Pokrmy a šaláty z červenej kapusty majú tiež o niečo výraznejšiu chuť. Selén obsiahnutý v červenej kapuste má široký rozsah terapeutických účinkov. V 100 g červenej kapusty je ukrytých až 5 mikrogramov selénu. O seléne sa hovorí, že pôsobí pozitívne na znižovanie krvného tlaku, pomáha zásobovať svaly (najmä srdcové) kyslíkom, pomáha tvoriť protilátky, odstraňuje z tela ťažké kovy, preventívne pôsobí proti neplodnosti. Pri ťažkostiach so správnym fungovaním štítnej žľazy sa odporúča častá konzumácia kapusty a ďalšej hlúbovej zeleniny.

Kapustou proti stresu

Biela kapusta okrem vitamínu B12 obsahuje vyvážene všetky vitamíny B-komplexu. Je teda skvelou potravinou proti stresu. Má mnoho kyseliny listovej, ktorá sa spotrebováva stresom na tvorbu stresových hormónov. „Vysoká koncentrácia vitamínu C prispieva k regenerácii stresových žliaz ako je hypofýza a dreň nadobličiek, ktoré majú najvyššiu koncentráciu vitamínu C v tele. B vitamíny uľahčujú prúdenie glukózy do mozgových a nervových buniek, čím sa upokojujú nervy; aktivujú výkon mozgu a dochádza k zmierneniu nepokoja a symptómov nervozity,“ vraví Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR, www.naturhouse.sk.

Kapusta obsahom vody a hojnosťou vlákniny plní a sýti a je skvelým spoločníkom všetkých, ktorí sa snažia redukovať váhu. V neposlednom rade obsahuje veľa mangánu pre tvorbu pigmentu, povzbudenie štítnej žľazy a tiež zinku. Kapustová šťava je známou kúrou pre osoby so žalúdočnými či dvanástnikovými vredmi.

Prebiotiká pre trávenie

Medzi najvýznamnejšie prebiotikum zaraďujeme inulín. Mnoho ho je obsiahnutého v artyčoku, koreni čakanky, cibuli, cesnaku, póre, v  jablkách, marhulách a strukovinách.

Kimči, fermentovaná a pikantná pekinská kapusta, je bohatá na probiotické baktérie, o ktorých vieme, že podporujú silný imunitný systém, podporujú zdravé trávenie, zvyšujú využitie živín absorbovaných z jedla, pomáhajú syntetizovať určité vitamíny a sú prevenciou hnačky. Probiotiká v kimči navyše detoxikujú telo od toxínov ako je bisfenol A, ťažkých kovov a pesticídov. Konzumácia kimči u každého jedla je v Kórei legendárna, a to už viac ako 2000 rokov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.