Finančné problémy vo vzťahu

Napísal Partner na úrovni 29. september 2014

Peniaze lásku nekúpia! Dokážu však narobiť poriadne problémy vo vzťahu. Aké sú však najčastejšie príčiny sporov dvojíc o peniaze? Partner na úrovni Vám prináša odpovede presne na tieto otázky.


Zaujímalo nás preto, s akými očakávaniami, čo sa finančných otázok týka, vstupujú do vzťahov naši členovia, aké majú predošlé skúsenosti, a akú rolu vlastne peniaze hrajú v ich milostnom živote. Zorganizovali sme teda anketu na tému „láska a peniaze“ a výsledky Vám prinášame práve tu. Čítajte ďalej!


Vo vzťahu očakávam

Finančnú stabilitu

Až 98% žien, ktoré sa zúčastnili nášho prieskumu totiž absolútne odmietlo vzťah výlučne kvôli peniazom. Na druhej strane realita nepustí, za pekný úsmev sa rodina nenaje, a preto je pre ženy dôležitá okrem iných hodnôt aj finančná stabilita. Až 74% dám odpovedalo, že príjem ich partnera by mal byť rovnocenný, prípadne vyšší ako ich vlastný.

Vzájomnú príťažlivosť, ktorú za peniaze nekúpite

Peniaze sa v rebríčku príťažlivosti umiestnili bezkonkurenčne na poslednom mieste, a to ako u žien, tak u mužov. A keď Vám značkový oblek, nablýskané hodinky, či kostým od Diora úspech nezaručia, tak čo teda? Je to Vaše správanie a zmysel pre humor!

Rovnocennosť partnerov

Čo sa financií týka, 57% respondentov z našej ankety vstupuje do vzťahu s cieľom byť rovnocenným partnerom. Ďalších 38% si plánuje udržať úplnú finančnú nezávislosť.

Tieto výsledky dokazujú, aká je harmónia vo všetkých zložkách vzťahu pre nezadaných dôležitá. Čo sa však stane, ak sa táto rovnováha naruší?

Keď peniaze potopia vzťah

Peniaze, či už ich nedostatok alebo neschopnosť partnerov dohodnúť sa na ich spravovaní, vedia spôsobiť poriadne problémy vo vzťahu. A niekedy, bohužiaľ, dokážu vzťah úplne zrovnať so zemou. Takýto rozchod už v minulosti zažilo 23% účastníkov nášho prieskumu a niektorí sa s nami podelili o podrobnosti. Ukázalo sa tak niekoľko, pomerne často opakovaných príčin sporov.


Aké sú teda najväčšie problémy vo vzťahu spôsobené peniazmi?

Nezamestnanosť

Nezamestnanosť je skutočný problém, a to najmä ak je dlhodobá alebo dobrovoľná.

Strata zamestnania je tiež udalosť, ktorá môže človekom veľmi silne otriasť a podpísať sa na jeho psychickej pohode. Psychologička Mgr. Zdenka Némethová preto na svojich webových stránkach radí, ak je to možné, sa na stratu zamestnania vopred pripraviť, prípadne dočasne vziať aj skrátený úväzok, horšie platenú prácu či aj brigádu. Ak ku strate zamestnania skutočne dôjde, je nutné využiť všetky dostupné možnosti od úradu práce, cez internet, známych, personálne agentúry až po novinové inzeráty. Zároveň sa však nezabúdajte satarať aj sami o seba a neprestávajte žiť. Využite toto obdobie na učenie sa nových zručností, ktoré Vám pri hľadaní ďalšieho zamestnania môžu pomôcť.3

A ak by ste mali pocit, že svoju situáciu sami nezvládate, neváhajte sa obrátiť na odborníka, či už kouča alebo psychológa.


Neochota podieľať sa na spoločnom hospodárení

„Já nemám dolary, já jsem delegace” smeje sa Mireček v známej českej komédii o básnikoch. A bohužiaľ, niektorí ľudia jedného dňa prídu na to, že žijú vo vzťahu s takým Mirečkom. Tento problém môže, ale aj nemusí priamo súvisieť s nezamestnanosťou spojenou s neschopnosťou prispôsobiť tomu svoje náklady.

„Rozišla som sa s partnerom, pretože sa nemal k tomu, aby pracoval, keďže pri mne mal bývanie, stravu, atď.” zveruje sa jedna z používateliek a iný používateľ konštatuje: „Partnerka bola nezamestnaná, ale nedokázala znížiť svoje výdaje.”


Lakomstvo

Môže sa však stať, že aj partner, ktorý príjem má, sa odmietne na chode domácnosti podieľať, prípadne Vám kontroluje všetky účty, stopuje Vám čas v sprche a vyčíta každý jeden cent. V takom prípade je možné, že žijete s lakomcom.

Lakomstvo je podľa psychoterapeutky Miroslavy Murárikovej patologická črta, ktorá, keď prejde do extrému, sa môže zvrhnúť aj na psychickú či fyzickú tyraniu.

Dlhy, klamstvá a tajnosti

Peniaze vedia poriadne uľahčiť život ak ich máte, no v momente, kedy je ich vážny nedostatok, vedia doslova zruinovať aj tie najpevnejšie vzťahy. Dlhy a klamstvá, ktoré ich častokrát sprevádzajú, sú jedným z najčastejších dôvodov rozpadu vzťahov.

„Prehratý” vzťah

Gambling, či už ako príčina dlhov, alebo dôsledok zúfalej snahy o ich rýchle vyriešenie, sa medzi odpoveďami účastníkov našej ankety objavil hneď niekoľkokrát. A chce to skutočnú silu a ochotu na oboch stranách, aby vzťah takúto prekážku prekonal.

Ide o formu závislosti, teda podľa Svetovej zdravotníckej organizácie o chorobu. A to veľmi vážnu, ktorá si vyžaduje liečbu. Na Slovensku sa liečbe tohto ochorenia venuje hneď niekoľko zariadení: Odborný liečebný ústav psychiatrický (OLÚP) Predná hora, Centrum pre liečbu drogovo závislých (CPLDZ) Bratislava, ktoré prevádzkuje aj bezplatnú Linku pomoci pre problémy s hraním (tel. číslo: 0800 800 900) či Psychiatrické oddelenie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a iné.

Ak máte podozrenie, že Váš partner či partnerka by mohli mať takýto problém, na internete je možné nájsť zoznamy príznakov6, fóra pre pacientov a ich rodiny, alebo sa môžete priamo obrátiť na odborníka.
 

Problémy vo vzťahu  skrývajúce sa za peniaze

Hadka o financie

Veľmi často sa stáva, že páry sa hádajú o peniaze, no v skutočnosti ide o čosi úplne iné. To, že partner „platil milenke byt a ostatné výdaje” bude zrejme už len dôsledkom iných problémov.

Americká profesorka Terri Orbuch upozorňuje, že  pri hádkach o peniaze ide častokrát o boj o moc či kontrolu, o pocity neistoty, problémy so sebavedomím a láskou medzi partnermi.7 Frustrácia sa  potom veľmi ľahko prenáša na tak citlivú tému, ako sú financie.

Na pocit nerovnováhy narazila v minulosti aj jedna z našich používateliek: „Nebola som tak dobre na tom finančne, ako môj partner” - vysvetľuje príčinu rozpadu svojho vzťahu. V takomto prípade sa môže stať, že menej majetný partner má pocit, že so svojím lepšie zarábajúcim náprotivkom nestíha a môže mať dojem, že sústavne partnerovi čosi dlhuje za to, že sa väčším dielom stará o financovanie domácnosti.

Stať sa však môže aj to, že majetnejšia polovička si začne na menej zarábajúceho partnera vyskakovať, trúsiť uštipačné poznámky, navodzovať mu pocit menejcennosti či požadovať plnenie určitého servisu za financovanie domácnosti. Do podobnej situácie sa môžu dostať napríklad aj ženy na materskej dovolenke, ktoré sa kvôli strate príjmu zo zamestnania stávajú takmer závislými na partnerovi.

Česká koučka Hana Wolf tu radí udržať si určitú mieru finančnej nezávislosti:

„Je dôležité, aby ste aj počas materskej dovolenky mali aspoň nejaké svoje prostriedky a neboli odkázaná iba na partnera. Pokúste sa vo svojom okolí poobzerať, či pre Vás neexistujú aspoň nejaké možnosti príjmu, ktoré Vás urobia menej závislými na partnerovi. Pochopiteľne rozumiem tomu, že je treba starať sa o malé dieťa, ale skúste si privyrobiť napríklad tým, že začnete vyrábať niečo, čo Vás baví, alebo môžete začať strážiť deti kamarátkam (áno, za peniaze). Možnosti skutočne sú, len je treba sa im otvoriť. Vy potom budete mať pocit väčšej finančnej slobody a na svojom partnerovi nebudete nezdravo finančne závislá.”8

3. Strata zamestnania! Čo robiť? Psychologicka.eu Dostupné na: http://www.psychologicka.eu/clanky/nezamestnanost.html.
7. Orbuch, T., PhD.: Don‘t Let Money Ruin Your Relationship. Psychology Today. Dostupné na: http://www.psychologytoday.com/blog/the-love-doctor/201008/don-t-let-money-ruin-your-relationship (27.8.2010).
8. Prikrylova, Z.: 3 časté problémy ve vztahu kvůli penězům. eDarling.cz Dostupné na: http://www.edarling.cz/poradna/vztahy/problemy-ve-vztahu.

  
- Muži sú ochotnejší sa vo vzťahu deliť

- Ženy aj muži sa vo vzťahu chcú spoľahnúť na vzájomnú finančnú oporu

Takmer štvrtina opýtaných zažila rozchod kvôli peniazom

- Ženy kladú väčší dôraz na partnerov príjem

Muži

Ženy

Chodili by ste s niekým iba pre majetok?

94% Nie

6%   Áno

98% Nie

2%   Áno

Aký dôležitý je pre Vás príjem budúceho partnera?

71% Nepodstatný

29% Dôležitý (mal by byť rovnocenný alebo vyšší)

0%   Mal by byť nižší ako môj

26% Nepodstatný

74% Dôležitý (mal by byť rovnocenný alebo vyšší)

0%   Mal by byť nižší ako môj

Vzali by ste si niekoho, kto zarába menej ako Vy?

88%  Áno

3%  Áno, ak by partnerka mala iný majetok (dom, auto, ...)

9%    Nie

43%  Áno

10% Áno, ak by partner mal iný majetok (dom, auto, ...)

47%  Nie

Vo vzťahu je pre mňa dôležité …

58% …finančne sa navzájom podporovať

40% …byť finančne nezávislý

2%   …byť finančne podporovaný

55% …finančne sa navzájom podporovať

37% …byť finančne nezávislá

8%   …byť finančne podporovaná

Zažili ste už rozchod pre finančné problémy?

23%  Áno

77%  Nie

24%  Áno

76%  Nie

Zdroj:Partner na úrovni

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.