Viete...

Pripravte sa na to, že 20. mája 2020 zahasíte už nadobro chladivé mentolky. Z predajných pultov zmiznú všetky mentolové a kapsulové cigarety a v rámci Európskej únie ich už nebude možné nikde zakúpiť. Začne totiž platiť dokument, vychádzajúci z tabakovej smernice EÚ, ktorá zakazuje predaj cigariet s mentolovou príchuťou.

dont_smoking

Mentolové cigarety sto rokov  na trhu neoslávia. Ako sa to všetko začalo?

Mentolové cigarety sa po prvý raz objavili v roku 1925 v americkom Ohiu. S nápadom, ako si osviežiť pauzu na cigaretku, prišiel mladík Lloyd Hughes, prezývaný Spud. Legenda vraví, že jeho matka trvala na tom, aby kvôli svojej astme vdychoval mentolové kryštály. Ťažko povedať, koľko je na tom pravdy, každopádne Spud zistil, že keď schovával cigarety v tej iste plechovej škatuľke s mentolom, mali potom sviežu príchuť. A tým to všetko začalo. Najprv si svoj vynález nechával iba pre vlastné potešenie, potom skúsil mentolové cigarety ponúkať zákazníkom reštaurácie, ktorá patrila jeho otcovi a kde sám pracoval ako pokladník. Keď zistil, že jeho nápad má úspech, nechal si proces prípravy mentolových cigariet patentovať a založil si firmu. Svoje cigarety značky Spud potom predával po domoch v celom Ohio Valley. Zakrátko si jeho vynález všimla úspešná tabaková firma, ktorá od neho v máji 1926 kúpila patent aj značku za na tú dobu veľmi slušných 90 000 dolárov. 

Ako dopadol?

Zaujíma vás, ako skončil vynálezca mentolových cigariet? Peniaze, ktoré získal za patent, v priebehu dvoch rokov prehýril na autá a lietadlá a zvyšok života strávil tým, že sa snažil vymyslieť ďalšiu originálnu cigaretu.

Čo o mentolkách viete a čím vás možno prekvapia? 

Čo hovoria štatistiky:

- Už v roku 1932 boli mentolové cigarety piatou najpopulárnejšou značkou v Amerike.
- Odvtedy sa trh samozrejme rozšíril a aspoň jedny mentolky mala v portfóliu väčšina tabakových značiek.
- Väčšiu obľubu ako v USA majú mentolové cigarety už iba na Filipínach a v Kamerune.
- V našich končinách, rovnako ako v ďalších krajinách EÚ, je mentolová príchuť tiež veľmi obľúbená, holduje jej až 35 % slovenských fajčiarov.
Januárový prieskum spoločnosti NMS Market Research prináša informáciu, že mentolové cigarety si kupuje celá tretina fajčiarov na Slovensku a v Českej republike.. Európska smernica o tabakových výrobkoch, ktorá zavádza zákaz mentolových cigariet a cigariet s mentolovými kapsulami, vstúpi do platnosti 20. mája 2020 na všetkých trhoch v Európskej únii vrátane bezcolných predajní.


Zákaz sa týka iba predaja klasických cigariet, na alternatívy, ako sú elektronické cigarety alebo elektronické zariadenia na zahrievanie tabaku, ako je napríklad IQOS, sa nevzťahuje.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.