Prsteň a obrúčky

Podľa tradície by mal byť zásnubný či svadobný prsteň pomerne jednoduchý, zo žltého alebo bieleho zlata, so zasadeným diamantom, prípadne zirkónom.

Svadobný (zásnubný) prsteň je symbolom večnej pripútanosti... Keď totiž bájny Prométeus ukradol bohom oheň, bol za trest pripútaný ku kaukazskej skale. Perseus napokon ukončil jeho muky, ale Prométeus bol nútený - ako symbol svojho údelu - nosiť železný prsteň s kúskom spomínanej skaly. Nadväzujúc na túto legendu sa sformoval zvyk darovať životnej partnerke prsteň s kameňom - ako symbol večnej spätosti...

Podľa tradície (a klenotníckych pravidiel) by mal byť svadobný prsteň pomerne jednoduchý, zo žltého či bieleho zlata, so zasadeným diamantom, prípadne lacnejším zirkónom. Diamant (po vybrúsení briliant) je totiž výrazom čistoty, jednoduchosti, sily a krásy. Je to jediný drahokam, ktorý tvorí len jeden prvok (kryštalický uhlík) a preto symbolizuje dokonalosť.
Svadobný prsteň s diamantom je znakom vzájomnej pripútanosti a preto je po rozchode partnerov zvykom prsteň vrátiť. Z uvedených dôvodov sa na zásnubných či svadobných prsteňoch obyčajne nešetrí a búduca životná partnerka býva dokonca obdarovávaná vzácnym dedičným šperkom, ktorý má rodinnú históriu a emocionálnu hodnotu.

Pokiaľ ide o manželské obrúčky (znak manželského zväzku), mali by byť rovnako ako zásnubný či svadobný prsteň zdobené decentným spôsobom. A hoci sú manželské obrúčky rovnaké, jeden rozdiel je akceptovateľný - nenápadný kameň na obrúčke manželky.
Súčasné módne trendy však tradičnú ponuku obohatili o obrúčky vykladané drobnými kamienkami po celom obvode; pričom detailisti si nechávajú z vnútornej strany obrúčok vygravírovať dátum svadby alebo meno partnera.

Tip: V kurze sú dvojfarebné obrúčky z bieleho a žltého zlata, masívnejšieho charakteru, upravené matovaním. Počíta sa síce s tým, že obrúčky sú ak nie "navždy", tak aspoň nadlho, no stáva sa bežným zvykom vymeniť manželské obrúčky po istom čase (napríklad pri príležitosti okrúhlejšieho výročia svadby) za niečo "trendovejšie". Nenechajte sa preto pri výbere obrúčiek obmedzovať neutrálnou klasikou a vyberte si to, čo oslovilo váš zmysel pre krásu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.