Ako vychovať sebavedomé dieťa? 7 zaručených tipov, ako sa vám to podarí!

Napísal Kristína Chudá 24. november 2021

Ste to práve vy, kto ovplyvní, ako sa vaše dieťa naučí vnímať svet a seba v ňom. Hneď od narodenia sa deti učia nové zručnosti a to závratnou rýchlosťou. Spolu s týmito novými „schopnosťami“ získavajú aj sebadôveru ich využívať. 

boy_1121

S pribúdajúcimi rokmi môže byť táto sebadôvera rovnako dôležitá ako samotné zručnosti. Aby deti prosperovali a napredovali, musia dôverovať svojim vlastným schopnostiam a zároveň vedieť, že to zvládnu, aj keď práve v danej oblasti nie sú „doma“. Vašou úlohou je dokázať, aby bolo odolné, nenechalo sebou manipulovať, nepovyšovalo sa nad ostatné, zároveň sa ale vedelo presadiť a obhájiť svoje konanie, pocity i názory. Ako na to? Poradíme!

1. Dôverujte

Pre vášho drobca ste hrdina, ste jeho vzor. Malé dieťa sa učí kopírovaním, napodobňovaním. Buďte mu preto tým najlepším vzorom a svojím vlastným správaním ukazujte, čo je správne. Nemusíte predstierať dokonalosť, to nie, ale verte si za každých okolností.

2. Nerozčuľujte sa nad chybami

Pomôžte deťom zistiť, že každý robí chyby, a dôležité je sa z nich poučiť. Nič nezrazí dieťaťu sebavedomie viac, ako vaša kritika. Nikdy mu nehovorte, že si robí zle, ale skúste mu dať iné riešenie. Dovoľte deťom robiť chyby a pomôžte im porozumieť. Vysvetľujte, že takmer všetko, čo sa pokazí, sa dá zase napraviť.

3. Zobuďte zvedavosť

Namiesto toho, aby vaši drobci všetku svoju energiu sústredili na to, v čom už vynikajú, je pre deti prospešnejšie, aby svoje obzory a vedomosti rozširovali. Niekedy môže byť nekončiaci prúd zvedavých detských otázok únavný, napriek tomu v nich potomka podporujte. Kladenie všetečných otázok je veľmi dôležité pre jeho vývoj, pretože to znamená, že si dieťa uvedomuje, že na svete sú veci, ktorým nerozumie. Vystavovať deti neznámym veciam, predkladať im stále nové podnety a vytvárať inšpirujúce zážitky znamená, že sa učia každý deň a úplne prirodzenou formou. Vďaka získaniu nových a nových zručností sa deti cítia schopné a majú istotu, že zvládnu všetko, čo im príde do cesty.

4. Nechajte deti zlyhať

Je prirodzené chcieť chrániť svoje dieťa pred neúspechom, no deti sa učia spôsobom pokus - omyl. Ak za potomka robíte to najťažšie vy, nikdy sa u neho nerozvinie schopnosť a dostatok sebavedomia, aby sa naučil hľadať riešenie sám. Pre príklad - pre dieťa je oveľa lepšie, keď dostane pár dvojok alebo trojok, než keď od začiatku školskej dochádzky nosí samé jednotky. Takto sa totiž učí (alebo aspoň má možnosť učiť sa), ako riešiť problémy a zlepšovať sa.

5. Vytrvalosť

Podporujte dieťa vo všetkom, čo ho baví a čo túžia vyskúšať. Pomáhajte mu vytvárať nové výzvy a ukazujte mu, aké dôležité je naučiť sa prekonávať prekážky a ťažké úlohy, nevzdávať sa pri prvom neúspechu. Cesta je často dôležitejšia ako cieľ. Takže nech už váš syn dal pri futbalovom zápase víťazný gól alebo omylom kopol loptu do autu, oceňte ho, že bojoval a že to skúsil.

6. Pochvala

Pochváliť deti za úspechy je skvelé, ale je tiež dôležité dať drobcom vedieť, že ste hrdí na ich snahu bez ohľadu na výsledok. Dajte deťom pocítiť, že si ceníte prácu, ktorú robia, či už sú to batoľatá, ktoré stavajú kocky, alebo tínedžeri, ktorí sa učia hrať na gitare.

7. Prejavte drobcom svoju lásku

Dajte dieťaťu najavo, že ho ľúbite, nech sa deje čokoľvek. Ak vaše dieťa vie, že ho považujete za skvelé a to nielen vtedy, keď poslúcha, posilní ho to a pocíti svoju vlastnú hodnotu.


https://childmind.org/article/12-tips-raising-confident-kids/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.