Úprava tváre

...patrí ku každodenným rituálom ženy. Aby bola čo najvydarenejšia, treba rešpektovať niekoľko zásad. Tá najdôležitejšia znie: móda má iba poradný hlas.

>> Móda >> Aktuálne >> Úprava tváre

Názor odborníkov: Podmienkou vydarenej úpravy tváre je rešpektovanie typu, ktorý žena predstavuje a schopnosť vystihnúť, čo konkrétnej tvári pristane. Nie je pritom na škodu veci išpirovať sa líčením modeliek či herečiek, ale iba potiaľ, pokiaľ to neznamená kopírovanie alebo násilné pridržiavanie sa určitej predstavy.

Niekoľko všeobecných zásad správneho líčenia:

1. Pozorne si vyberajte odtieň svojho mejkapu.
Na dennom svetle je každý mejkap dvakrát tmavší ako pri umelom osvetlení. Pri výbere nesprávneho odtieňa mejkap výrazne kontrastuje s farbou pokožky na krku, dekolte i rukách a pôsobí rušivo. Samozrejme, ani opačný extrém - priveľmi svetlý mejkap - nepomôže tvár skrášliť, pôsobí skôr groteskne, dávajúc výzoru divadelný až pantomimický akcent.
Mejkap však musí harmonizovať nielen s farbou pleti, ale aj farbou očí a vlasov. Napríklad tvrdý ("snehulienkovský") kontrast čiernych vlasov a veľmi svetlej ružovobielej pleti je pôsobivý u veľmi mladých žien, ale u žien stredného a vyššieho veku zbytočne upozorňuje na ochabnutosť pleti a vyzerá veľmi neprirodzene.

2. Pri večernom líčení používajte výraznejšie farby.
Umelé osvetlenie vyžaduje sýtejšie farby očných liniek, očných tieňov a predovšetkým rúžu. "Denný", prirodzene vyzerajúci rúž totiž pri večernom osvetlení prakticky nevidieť. A naopak, rúž, ktorý by cez deň vyzeral nevkusne krikľavo, je pod umelým osvetlením takpovediac akurátny. Tmavovlasým ženám (pokiaľ nemajú veľmi svetlé alebo modré oči) večer pristanú najmä cyklámenové odtiene rúžov, svetlovlasým ženám zasa ohnivočervené odtiene.

3. Módne odporúčania berte vždy s rezervou.
Ak trend diktuje úzke "udivené" obočie do oblúka a`la Marlene Dietrich a proporcie tváre vyžadujú širšie obočie položené bližšie k oku (a naopak), je jasné, že móda stráca i poradný hlas. Násilným zásahom do výrazu tváre totiž možno dosiahnuť iba jedno: tuctový vzhľad bez osobitosti alebo dokonca priame poškodenie individuálnej krásy.
S odstupom treba prijímať i také módne trendy, ako sú farebné maskary, zlaté a trblietavé očné tiene alebo takzvané vnútorné očné linky (aplikované nad mihalnice). Vo väčšine prípadov narobí tento typ skrášľovania viac škody ako úžitku, a to u žien všetkých vekových kategórií.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.