Etiketa...

... je označenie pre pravidlá spoločenského chovania, ktoré nás dokážu ochrániť pred chybným krokom, čiže faux pas.


Spoločenské stretnutie

- Na spoločenské stretnutia sa posielajú pozvánky. Ak ste dostali pozvanie na významnú spoločenskú udalosť (recepcia, raut a iné), objavuje sa tam skratka    R. S. V. P. - „répondez s‘il vous plai“, ktorá v preklade z francúzštiny znamená „ odpovedzte, prosim!“.
- Pri spoločenskej návšteve prvá zdraví hostiteľka prichádzajúcu ženu, potom muža, až potom sa privíta hostiteľ s prichádzajúcim párom.
- Pri predstavovaní je žena pokladaná za dôležitejšiu než muž, starší človek má prednosť pred mladším a nadriadený je významnejší než podriadený.
- Pri vstupe do reštaurácie pred staršou osobou a ženou vchádza muž a posledný odchádza. Útratu platí muž, pokiaľ sa nejedná o manažerské obedy, kedy žena pozýva obchodného partnera.
- Žena máva zväčša, pri spoločenských situáciách prednosť.

Stolujeme

- Pri stole spoločensky významnejší hostia sedia chrbtom k stene s výhľadom do priestoru.
- Pri slávnostných situáciách či v lepších reštauráciách máte pripravených viac príborov, pravidlo hovorí, že vždy odoberáme z vonkajšej strany smerom k tanieru.
- Nápoje a jedlá na tanieroch sa podávajú z pravej strany, z ľavej strany sa ponúkajú misy s pripraveným jedlom, ktoré si hosť prekladá na svoj tanier. Pravidlo pravej ruky platí aj pri odnášaní prázdnych pohárov a tanierov.
- S obsluhou alebo s jedením našej kuchyne nemáme problémy, ošemetné situácie nastávajú pri exotických pokrmoch. Mnohokrát sme neistý či zvoliť príbor, alebo sú povolené aj ruky. Pri kráľovských a tigrích krevetách aj garnatoch si pomáhame rukami, etiketa povoľuje vziať do rúk aj párok či grilované kura. Ustrice si labužníci uchopia do ľavej ruky, pokvapkajú citrónovou šťavou a decentne vysŕknu
- Pri významných situáciách sa na úvod podáva aperitív, potom vzhľadom na podávené jedlá sa zvolia alkoholické nápoje, pivo alebo víno a stolovanie sa zakončí digestívom, napríklad koňakom.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.