Desatoro prevencie melanómu kože

Kontrola znamienok dokáže pacientovi zachrániť život. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bola na Slovensku v roku 2020 zistená diagnóza zhubného nádoru kože a následne nastavená liečba žiarením 263 pacientom, z toho 140 prípadov bolo u mužov a 123 u žien. Mnohým z nich sa dalo predísť včasnou diagnostikou a prevenciou.

2_tomar_0522

Melanom pred a po exciziou. Zdroj foto: TOMAR

Malígny melanóm je najzhubnejším kožným nádorom s rýchlou tvorbou metastáz. Patrí preto medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Jeho výskyt na Slovensku sa za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil. Takmer 90 percentám prípadov tohto ochorenia sa pritom dá predísť. Včasná diagnostika je najvýraznejší faktor prežitia pacienta.

„Každý rok v máji sa možnosťou bezplatného vyšetrenia znamienok na našej klinike a intenzívnou osvetou zapájame do zvyšovania povedomia o dôležitosti a nevyhnutnosti prevencie, ktorou je v prípade malígneho melanómu včasná diagnostika. Verím, že spolu s ďalšími dermatológmi na celom Slovensku pomáhame predchádzať výskytu nebezpečnej rakoviny kože. Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ upozorňuje primárka dermatologicko-laserovej kliniky Tomar MUDr. Adriana Tomeková.

Prečo je dôležité dať si skontrolovať znamienka každý rok?

  • Lebo rakovina kože je najčastejším druhom zhubného nádoru vôbec
  • Lebo podľa WHO umiera ročne na malígny melanóm 48 000 ľudí a 12 000 ľudí zomrie ročne na ďalšie druhy rakoviny kože
  • Lebo v priebehu 30 rokov stúpol na Slovensku počet prípadov rakoviny kože štyrikrát
  • Lebo v roku 1935 bola pravdepodobnosť výskytu melanómu 1 k 1500, v roku 2000 sa táto pravdepodobnosť znížila na hrozivých 1 k 75
  • Lebo incidencia rastie približne o 5-7 % ročne
  • Lebo sa môže vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj z hnedých materských znamienok
  • Lebo melanóm je typ rakoviny, ktorý veľmi rýchlo metastázuje
  • Lebo najefektívnejším nástrojom na boj s narastajúcou incidenciou malígneho melanómu je včasná diagnostika
  • Lebo v Slovenskej republike má každý poistenec právo na preventívnu prehliadku pigmentových lézií raz ročne
  • Lebo melanóm je plne vyliečiteľný v počiatočných fázach nádorového rastu

Dám si skontrolovať znamienka. A bodka.

Posilňovanie povedomia o rakovine kože má mimoriadny význam pre spomalenie rýchlo rastúceho celosvetového výskytu tohto nádoru. Znamienko totiž nemusí byť len bodkou krásy. Pre mnohých pacientov, žiaľ, predstavuje bodku za životom a častokrát sa to udeje zbytočne. „Mám pocit, že v posledných rokoch sa o rakovine kože hovorí o niečo viac. Stále však nie dosť na to, aby si ľudia uvedomili riziká spojené s nízkou ochranou proti UV žiareniu a aby si zvykli na pravidelné vyšetrenia znamienok. Ja som ich zaradila do každoročnej rutiny vždy pred letom, nielen preto, že s mojim fototypom spadám do rizikovej skupiny. Preventívna prehliadka znamienok môže zachrániť život. Ak mojim hlasom pomôžem toto posolstvo posunúť ďalej, rada to urobím,“ hovorí počas dermatoskopického vyšetrenia u MUDr. Adriany Tomekovej známa moderátorka Adela Vinczeová.

„Kým sa rozprávame o prevencii, tak je dobre. Preto to musíme hovoriť nahlas a často - takmer 90 percentám prípadov rakoviny kože sa dá predísť včasnou diagnostikou. Na Slovensku má každý poistenec právo na preventívnu prehliadku pigmentových lézií raz ročne. Preto neváhajte a objednajte sa čo najskôr, ja už mám tohtoročnú prehliadku za sebou,“ dopĺňa Adelu jej moderátorský kolega Michal Hudák.

1_tomar_0522

Adela Vinczeová, Michal Hudák a MUDr. Tomeková 3. Zdroj foto: TOMAR

Diagnóza a liečba

Pri vyšetrení znamienok používa odborný lekár dermatoskop, pomocou ktorého sleduje tvar, veľkosť, farbu, povrch, okraje, ohraničenie znamienok a iné zmeny. V prípade podozrenia na takzvaný dysplastický (atypický) névus alebo v prípade zhubného typu znamienka, dermatológ usmerní pacienta, odporučí chirurgickú excíziu a odobratie tkaniva na histologické vyšetrenie. „Na klinike TOMAR od mája tohto roka ponúkame novinku, chirurgické odstránenie znamienok. Doteraz sme pacientom ponúkali vyšetrenie znamienok dermatoskopom a odstraňovali sme benígne (nezhubné) nádory a výrastky laserom. Od teraz u nás vybavia všetko na jednom mieste. Pacientom to zjednoduší celý proces od diagnostiky, cez odstránenie znamienka až po odobratie vzorky na histológiu,“  informuje Adriana Tomeková.

Príbeh jednej „bodky“

„Toto znamienko sa mi nepáči, malo by ísť čím skôr von.“ Túto vetu si  od MUDr. Adriany Tomekovej po vyšetrení vypočula aj jej pacientka Janka Tehlárová. Znamienko odstránil plastický chirurg a po vybratí ho poslal na histológiu. „O tri týždne neskôr ma šokoval telefonát, v ktorom mi pani sestrička oznámila, že si mám urýchlene prísť pre výsledok histológie a čím skôr sa objednať k onkológovi, keďže išlo o melanóm. Priznám sa, že v tom momente som si myslela, že môj život sa skončil. Mala som obrovský strach a doma v postieľke 7-mesačné bábo. Hneď nasledujúci deň som si vyzdvihla výsledky histológie a objednala som sa na kožnom onkologickom oddelení Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave. Termín som dostala expresne o cca 10 kalendárnych dní 30.7.2021. Na vyšetrení mi oznámili, že podľa výsledku histológie sme to zachytili v poslednú chvíľu. Ak by som s excíziou čakala ešte pár mesiacov, veľmi pravdepodobne by som skončila na chemoterapii a malígny melanóm, ktorý mi bol diagnostikovaný, by sa agresívne rozšíril do celého tela. Mala som šťastie v nešťastí. Nasledoval ďalší zákrok jednodňovej chirurgie u onkochirurga NOÚ, ktorý zväčšil jazvu po melanóme o 1 cm do hĺbky kože (tzn. asi 8 cm viditeľných stehov na stehne), aby sme na 100 % odstránili aj potenciálne ložiská mimo miesta, z ktorého mi bolo znamienko odstránené. Až po negatívnom výsledku druhej histológie som si definitívne vydýchla. Rozhodla som sa, že tento varovný prst budem brať ako signál. Snažím sa šíriť osvetu o potrebe pravidelných preventívnych prehliadok u kožného lekára s cieľom kontroly znamienok. Väčšina ľudí v mojom okolí už má kontrolu znamienok za sebou, zopár z nich už podstúpilo potrebné zákroky. Kamarátka mala dokonca tiež melanóm na bruchu a verím, že práve môj príbeh ju prinútil to ísť riešiť čím skôr a nečakať. Každý deň pri malígnom melanóme môže byť zlomový. Melanóm nesvrbí, nebolí ani nijak neovplyvňuje kvalitu života až do momentu, kým neprerastie hranicu kože a môže postupne napadnúť  celé telo. Moje znamienko na pravom stehne bolo tmavohnedé bez jasných okrajov a aj vďaka tehotenstvu podrástlo. Ja som s ním žila dennodenne a mne sa vôbec nezdalo byť väčšie. Som blondína s modrými očami a slniečko mi každý rok vytiahne pehy na nose. Ak sa, nebodaj, opálim príliš (čo sa mi už asi nikdy nestane, keďže v kabelke nosím SPF50), vždy je to dočervena. Dočítala som sa, že mám zvýšený predpoklad dostať melanóm. Stačí, že ma raz v živote spálilo slnko a už je šanca niekoľkonásobne vyššia ako pri iných fototypoch pleti. Preto už nič neriskujem.

Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť vzniku melanómu, preto si dnes nájdite čas a zistite, ako znížiť riziko jeho vzniku!

Desatoro prevencie melanómu kože

1.      S opaľovaním opatrne - priveľa slnka môže porušiť kožu, čoho následkom môže byť výskyt pigmentových škvŕn či začervenania spôsobeného slnečnou alergiou. Obzvlášť nebezpečné je spálenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Vyhýbajte sa priamemu slnku, predovšetkým medzi 12:00 – 15:00 hod.

2.      Používajte ochranu pred slnkom - nezabúdajte na kvalitné krémy s ochrannými faktormi (ideálne SPF 50 +), ľahký ochranný odev a okuliare.

3.      Vitamín D a imunita - slnečné žiarenie je v rozumnom množstve pre zdravý organizmus a imunitu človeka dôležité, predovšetkým pre jeho nezameniteľnú úlohu pri metabolizme vitamínu D.

4.      Vyhýbajte sa soláriám - niektoré typy kože by nemali byť vystavované takémuto vplyvu žiarenia vôbec. Ak sa už do solária rozhodnete ísť, mali by ste vyžadovať dôsledné splnenie bezpečnostných opatrení

5.      Samovyšetrenie pokožky - pravidelne si kontrolujte pokožku a znamienka - aspoň raz za 3 mesiace. Zapamätajte si pravidlá ABCDE melanómu:

A – Assymetry (asymetria): nebezpečné zhubné pigmentové škvrny majú nepravidelný tvar

B – Border (okraj): u zhubných znamienok je okraj často nepravidelný

C – Color (farba): odlišné farby sú často prvým príznakom melanómu

D – Diameter (rozmer): melanómy mávajú väčšinou priemer väčší ako 6 mm

E – Evolution (vývoj): akékoľvek zmeny znamienka môžu byť príznakom melanómu

6.      Deti a slniečko - nadmerné slnenie a opakované spálenie kože v detstve spôsobuje vznik kožných nádorov v dospelosti. Deti do 6 mesiacov veku by nemali byť vystavené slnku vôbec, deti do 2 rokov by sa na ňom mali zdržiavať čo najmenej a s najvyššou SPF ochranou 50 +!

7.      Sledovanie vyššieho počtu znamienok - riziko vzniku malígneho melanómu narastá s vyšším počtom materských znamienok

8.      S vekom by mala pribúdať ďalšia ochrana - naša pokožka vydrží veľa, ale všetky poškodenia si pamätá. Riziko rozvoja rakoviny kože stúpa so zvyšujúcim sa vekom, za čo je zodpovedná opakovaná a chronická expozícia UV žiareniu, ktorá sa vekom kumuluje.

9.      Pozor na mechanickú iritáciu - poranenie, respektíve drobné opakované poškodenie a iritácia znamienka môže viesť k patologickým zmenám v materskom znamienku

10.    Vyhľadajte lekára - minimálne raz za rok absolvujte preventívnu prehliadku znamienok u dermatológa.


O klinike TOMAR

Hlavným cieľom kliniky TOMAR je priniesť miesto plné dôvery a prirodzenej krásy, ktoré je garantované dlhoročnými skúsenosťami odborného tímu lekárov, zdravotných sestier a kozmetičiek. Profesionálne riešenia dermatologických problémov sa nám darí ponúkať spokojným zákazníčkam a zákazníkom už viac ako 18 rokov. Neodmysliteľnou súčasťou pokroku sú aj najmodernejšie technológie. V ponuke kliniky TOMAR nájdete veľké množstvo neinvazívnych a minimálne invazívnych omladzujúcich zákrokov tváre, krku, dekoltu a tela. Vďaka najnovším trendom v oblasti estetickej dermatológie dokáže tím kliniky trvácne zmierňovať prejavy starnutia, úspešne bojovať proti všetkým stupňom celulitídy a formovať postavu, ktorá sa priblíži vašim predstavám. Viac na: www.tomar.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.