Júlová záhrada

Júl patrí na našom území k najteplejším mesiacom v roku, ktorý je sprevádzaný búrkami a výdatným dažďom. Preto práce v záhradkách budú veľmi intenzívne. Okrem kosenia, hnojenia budeme bojovať aj proti nežiadúcim burinám.

Prvé pravidlo: V letných horúčavách dajte záhrade radšej pokoj... Nič nie je také naliehavé, aby ste riskovali úpal alebo srdcový kolaps.

K júlovým prácam v záhrade patrí predovšetkým zalievanie a kyprenie. Trávnik bude vyžadovať kosenie a ďalšiu dávku hnojiva. Celú záhradu tiež treba precízne vyčistiť od škodcov - v zameraní na vošky a húsenice.

V zeleninovej a bylinkovej časti záhrady vysievajte letný šalát, reďkovky, mangoldu; vysádzajte pór, kaleráb, ľadový šalát... K rajčinám prihŕňajte zeminu, priväzujte ich a odstraňujte z nich nežiaduce postranné výhonky. Začnite rezať a sušiť bylinky.
Jahodový záhon zbavíte prebytočných šľahúňov, prekypríte pôdu a okolo rastlín prihnojíte. Nové jahody vysadíte koncom mesiaca. POZOR! Jahody by nemali rásť na rovnakom mieste dlhšie ako tri roky.

zahrada jul 2016

Ovocné dreviny zalievajte tak ako ostatné časti záhrady a poškodené ovocie pravidelne zbierajte. Týmto spôsobom sa vyhnete invázii škodcov a chorôb. V prípade potreby chráňte ovocie pred vtákmi sieťami. Po zbere úrody stromy a kríky presvetlite zrezaním.
Po zbere čerešní a marhúľ môžete omladiť rez. Podobne po zbere malín, krík odrežete tesne pri zemi staršie výhony, na ktorých boli plody a z mladých výhonkov ponecháte približne 10 až 12 najsilnejších, ktoré prichytíte k sieti.

Pokiaľ ide o krásu záhrady, vysaďte podľa potreby ďalšie kontajnerové trvalky a nezabudnite na odstraňovanie suchých kvetov a stoniek. Dlhodobo kvitnúce kvety opäť prihnojte. Úpravu živých plotov a ruží robte kontinuálne.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.