Fotograf Lukáš Kimlička a jeho recept na dokonalú fotku mobilom

Či si to už uvedomujeme alebo nie, profil na Instagrame tvorí významnú časť našej osobnosti a toho, ako nás vníma okolitý svet. Preto sa, pochopiteľne, každý snaží v online svete ukázať v tom najlepšom svetle.

1_c_l_kimlicka

V praxi to znamená, že na tom, čo zdieľame a postujeme, si dávame poriadne záležať.  Ako si však spraviť dokonalú “storku” či fotku pomocou smartfónu zakaždým takmer ako profesionál? Na odpoveď sme sa opýtali toho najpovolanejšieho - módneho fotografa Lukáša Kimličku, ktorý je zároveň dvorným fotografom množstva (nielen) slovenských prominentov. Ten prezradil desatoro pravidiel dokonalej fotky mobilom, ktorým sa pri práci on sám riadi. 

Stačí dodržať týchto 10 krokov 

1) Svetlo je základ

Základné pravidlo fotografovania znie: ak nie je dobré svetlo, nebude dobrý ani výsledok. Ak nemáte na pravidelnej báze k dispozícii fotografické štúdio, potom je pre vás ideálne fotiť sa na prirodzenom svetle. “Treba sa vyhnúť ostrému slnku - tvorí výrazné tiene, ktoré tvár deformujú. Najlepšie je fotiť sa na dennom svetle, ktoré svieti priamo na nás a nie zhora (preto je pre fotenie najhoršie práve na poludnie). Najideálnejšie svetlo je ráno alebo poobede,” hovorí Lukáš.

2) Nepodceňujte silu uhla pohľadu

Dennodenne narážame na Instagrame na more “selfíčiek”, ktoré nie sú vždy práve najšťastnejšie. “Ak si chcete spraviť peknú selfie, najlepšie ju odfotíte doma pri okne. Stačí sa postaviť priamo k oknu (nie na prudké slnko) a fotoaparát namieriť priamo na seba aby ste mali objektív na úrovni očí. Nie je dobré sa fotiť tak, že mobil držíme nižšie, vtedy si zbytočne na fotke deformujeme tvár, čo pri selfie určite nechceme,” vysvetľuje fotograf.

3) Postavu foťte vždy zdola

Pokiaľ aj vy túžite po bocianích nohách aspoň na fotke, stačí sa riadiť týmto Lukášovým pravidlom: “Ak chceme mať na fotke celú postavu, tu platí pravidlo že je lepšie ak nás niekto odfotí od spodu. Vtedy postava vyzeré štíhlejšia a predĺži nohy na nepoznanie. Vtedy by sme však mali mať trochu nižšie bradu, aby naša tvár smerovala priamo do objektívu,” radí Lukáš.

4) Na telefóne záleží

Len málokto sa dnes na Instagram fotí klasickým fotoaparátom či zrkadlovkou. Technologický vývoj nám umožnil zhotovovať kvalitné fotografie aj obyčajným smartfónom, ba čo viac, dnes sú telefóny vybavené tisíckami funkcií, ktoré nám poskytujú nekonečné fotografické možnosti. Nie každý ich vie efektívne využiť, no Lukáš je jedným z tých, ktorí aj so správnym smartfónom dokážu vytvárať fotky na profesionálnej úrovni. Aktuálne používa novinku Huawei P50 Pro, ktorá okrem detailného podania farieb a mimoriadne ostrých fotografií ponúkne až 100-násobné priblíženie, čo sa hodí najmä ak fotíte vzdialenejšie objekty.

“Niekedy je problém vyfotiť pekný portrét zblízka, pretože čím bližšie sa objektívom k fotografovanej osobe priblížime, tým bude tvár deformovanejšia, za čo môže takzvaný efekt “rybieho oka”. Z vlastnej skúsenosti preto portréty zblízka fotím širokouhlým objektívom, ktorý akékoľvek deformácie eliminuje,” vysvetľuje Kimlička.

2_c_l_kimlicka

5) Naplánujte si kompozíciu

Najmä cestovateľské fotky a tie, ktoré zachytíme pri monumentálnych svetových pamiatkach, si zaslúžia strategické plánovanie. “Pri fotení postavy v priestore, napríklad pri zaujímavej architektúre kde je veľa zvislých a vodorovných línií, je dobré použiť mriežku. Vďaka nej si vieme presne určiť kompozíciu tak, aby nám fotený objekt a celá fotka "nepadali", a zároveň ich zachytiť viac realisticky,” dodáva fotograf.

6) Menej je vždy viac

Aj pri fotografii platí starodávne príslovie “menej je viac”.“Keď je na jednom zábere veľa ľudí, veľa architektúry, aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup: teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra,” vysvetľuje Lukáš.

7) Kľúčom je postprodukcia

Ani tí najtalentovanejší fotografi by sa v dnešnej dobe nezaobišli bez nejakých úprav v postprodukcii. V postprodukcii sa dajú pekne zvýrazniť detaily, či atmosféra, ktorú chceme fotografiou vyjadriť. “Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, tiene či iné postprodukčné úpravy. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý,” odôvodňuje fotograf. 

8) Čo dokáže black & white?

Čiernobiele fotografie vedia pekne zvýrazniť detaily a dodať fotografii nádych nostalgie a vyzdvihnúť emócie. “Veľa ľudí prekvapí, že niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Toto platí najmä pre prírodu alebo oblaky, ale aj fotografie, ktoré vyjadrujú intenzívne emócie, pretože ich vďaka dvojfarebnosti ľahšie spracujeme,” vysvetľuje Kimlička.

9) Vytvárajte kolekcie

Len vo vzácnych prípadoch vznikne dokonalá fotografia na prvý pokus. Aj sám Lukáš je zástancom názoru, že treba fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. “Aj ja sám to robím. Z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberiem jednu, ktorá je najlepšia,” radí Lukáš.

10) Buďte autentický

Hoci sa to dnes možno nezdá, autentickosť najmä vo fotografii stále vyhráva. V tomto prípade sa podľa Lukáša vypláca metóda pokus-omyl. “Ja som zástancom originality. Je dobré pri fotografovaní trochu zaexperimentovať a hľadať zaujímavé miesta, skúšať rôzne uhly, a vymýšľať nové, doposiaľ nevídané spôsoby, ako danú scenériu či objekt zachytiť,” uzatvára uznávaný fotograf.

3_c_l_kimlicka

 Zdroj foto: (c)Lukáš Kimlička

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.