Upratujte s rozvahou!

Chystáte sa k veľkému upratovaniu? ... Zapojte celú rodinu a nezabudnite, že nevyprané záclony ešte nikomu nespôsobili infarkt. Stres áno!

>> Móda >> Aktuálne >> Upratujte s rozvahou!

Pri upratovaní, radia psychológovia, si treba vytvoriť určitý systém. Nejde však len o to, aby "globálne" upratovanie bytu prebehlo čo najrýchlejšie; ale predovšetkým o to, aby príliš neobťažovalo a neunavovalo (tak fyzicky, ako aj psychicky).
Takže, ak nemáte v úmysle použiť na veľké jarné upratovanie nájomnú pracovnú silu a nepatríte k (diskriminovanej) menšine, ktorá sa upratovaním dokáže sebarealizovať, skúste nasledovné:

Vychádzajte z predpokladu, že každý systém a poriadok je vlastne prešpekulovaný chaos... Vyberte si z nasledujúcich upratovacích postupov, alebo si vytvorte svoj vlastný; záväzné je iba jedno - dobrý pocit z vykonanej práce bez použitia rýchlej zdravotníckej pomoci.

Prvá možnosť: Rozdeľte si byt na vertikálne členené zóny. Začnite upratovať odhora - lustre, okná, rolety, záclony, poličky, nábytok, podlahy.

Druhá možnosť: Rozdeľte si byt na horizontálne členené zóny alebo "funkčne" členené zóny. V prvom prípade začnite od jedného konca bytu k druhému; v druhom prípade si vezmite "do parády" najskôr spálňu, potom detskú izbu, obývaciu izbu, kuchyňu...

Tretia možnosť: Rozdeľte si "upratovacie činnosti" do časových úsekov. Napríklad, pondelok = skrine a skrinky; utorok = bytový textil; streda = podlahy...

Veľmi dôležité!

1. "Globálne" upratovanie bytu (za použitia akéhokoľvek systému) sa nesnažte vtesnať do jedného dňa!

2. Pri každom upratovaní majte pripravené dve veľké vrecia: jedno na všetky predmety, ktoré nemajú iný účel než lapanie prachu (vrátane starých novín a časopisov); druhé na oblečenie a iné použiteľné predmety, ktoré ste nemali v rukách viac ako rok a charita by ich uvítala s potešením.

3. Upratovanie kúpeľne vždy zaraďte do záverečnej fázy upratovania, aby mohla slúžiť ako "prevádzková miestnosť" (pravidelné čistenie umývadla, vane a toalety je, samozrejme, samostatnou kapitolou).

4. Chráňte sa pred toxicitou čistiacich prípravkov: väčšina čistidiel obsahuje vysoko toxické chemikálie (predovšetkým chlór, ktorý poškodzuje sliznice a pokožku); používajte preto čistiace prostriedky a nepodceňujte význam ochranných okuliarov a rukavíc. Domácnosť patrí k najnebezpečnejším pracoviskám!

Tip: Pokiaľ zotrvávate v absurdnom presvedčení, že upratovanie bytu je výhradne vaša záležitosť, alebo trpíte syndrómom bezkonkurenčnosti ("ja to urobím najlepšie"), nezabudnite sa za veľké upratovanie veľkolepo odmeniť. V žiadnom prípade by to však nemal byť obschnutý zákusok alebo nové čistiace prostriedky! Môžete si napríklad "stiahnuť" z rodinného rozpočtu(!) za každú odpracovanú hodinu čiastku, ktorá najlepšie vyjadruje cenu vašej práce.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.