Teraz je najvhodnejší čas na rezerváciu leteniek

Správny čas na nákup leteniek za výhodnú cenu, do požadovanej destinácie a v požadovanom termíne môže byť vzhľadom na dynamickú ekonomickú situáciu ťažko predvídateľný. Niektoré z tohtoročných leteckých trendov je však možné vysledovať už teraz.

areoport_ticket_23

Limitované kapacity aerolínií a vysoký dopyt budú v priebehu roka letenky zdražovať

Z aktuálnych prognóz Kiwi.com vyplýva, že čím skôr si cestujúci zarezervujú svoje tohtoročné lety, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa im pošťastí nájsť lacnejšie alebo akciové letenky nízkonákladových spoločností. Predpovedá to Maria Gavira, expert na cestovateľské trendy a viceprezident pre rast v Kiwi.com.

Hoci sa cena letenky odvíja primárne od trasy, dátumu a aktuálneho dopytu a ponuky, vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím skôr si cestujúci zarezervujú lety, tým lepšie ceny budú mať k dispozícii. „Predpokladáme, že dopyt zostane silný a ceny porastú s blížiacim sa dátumom odletu,“ hovorí Mario Gavira.

Aktuálne rezervácie Slovákov, ako aj cestujúcich z celého sveta, odrážajú tento trend. Ľudia si kupujú letenky na tohtoročné dovolenky už teraz. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška (december 2021 – január 2022) sa počet slovenských rezervácií viac ako strojnásobil, čo je dokonca viac ako 170 % nárast na celosvetovej úrovni. V celosvetovom meradle je Španielsko najžiadanejšou destináciou. V prípade Slovákov je táto krajina tiež medzi dlhodobo najnavštevovanejšími.  

Dáta Kiwi.com ukazujú, že veľký počet ľudí (viac ako 60 %) si rezervuje letenky s výrazným predstihom (3 týždne až 4 mesiace), takže ľudia si aktuálne plánujú cesty na jar. V porovnaní s minulým rokom sa tiež zvýšili priemerné ceny leteniek, avšak aktuálne ich ovplyvňujú výhodné akcie aerolínií.

„Niektoré európske nízkonákladové aerolínie, ktoré po pandémii znova zvýšili svoje kapacity, zavádzajú od začiatku roka intenzívne promoakcie, a to s cieľom zaplniť kapacity lietadiel v prvom štvrťroku, ktorý sa vyznačuje slabším cestovateľským dopytom. Dá sa teda očakávať, že výhodné ceny v rámci Európy ešte potrvajú a niektoré aerolínie zľavy dokonca predlžujú do júna,“ vysvetľuje Mario Gavira.

Potvrdzuje to aj aktuálna ponuka leteniek na Kiwi.com – napríklad marcové letenky z Bratislavy či Viedne do Milána alebo Benátok sa dajú kúpiť za približne 25 eur, priamy let z Viedne do Barcelony v marci stojí 37 eur a do Londýna 26 eur. Do Tel Avivu sa cestujúci z Viedne dostanú za 56 eur a do obľúbených španielskych destinácií ako Malaga, Ibiza alebo Valencia za približne 60 eur.

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.