Zelenina pre zdravie

Rastlinná strava je stále viac populárna. Mnoho ľudí začalo pravidelne jesť zeleninu, aby predišli zdravotným problémom alebo preto, že im viac záleží na udržateľnosti. Predsa len so slovenskou kuchyňou, ktorá obsahuje veľa vyprážaných jedál a mäsa to nie je práve jednoduché.

Našťastie, vegetariánska strava už nie je spájaná s vyprážaným syrom a hranolkami. Diétologička spoločnosti Upfield vám pomôže do každodennej stravy hladko zaradiť zdravé rastlinné alternatívy.

1. Malé krôčiky

Veľa ľudí robí pri zmene životného štýlu obvyklú chybu, kedy chcú veľmi rýchlo dosiahnuť drastické zmeny. Mali by ste to však robiť postupne, po malých krôčikoch, nie drasticky prejsť na čisto rastlinnú stravu. Pre začiatok postačí znížiť množstvo potravín živočíšneho pôvodu alebo nahradiť mliečne výrobky, napríklad maslo nahradiť rastlinným margarínom. Ďalšou veľmi dobrou voľbou je nahradiť mäso v bežných potravinách zeleninou. Napríklad nastrúhaná mrkva alebo cuketa hravo nahradia mäso vo fašírkach. Tieto variácie budú chuťou pripomínať pôvodnú verziu a posunú vás o krôčik ďalej na vašej ceste k rastlinnej strave.

2. Nie všetky rastlinné potraviny sú zdravé alebo udržateľné!

Skutočnosť, že je nejaká potravina rastlinného pôvodu automaticky neznamená, že je zdravá alebo udržateľná. Môžete jesť veľa vyprážanej zeleniny a sladké vegánske koláče, ale vaša strava sa tak nezlepší. Iba prejsť na potraviny rastlinného pôvodu teda nestačí. Treba aj medzi nimi vedome vyberať a snažiť sa pripravovať pokrmy čo najrozmanitejšie a najfarebnejšie zo sezónnych surovín, ktoré sú vypestované lokálne. Napríklad z koreňovej zeleniny a repy sa dajú uvariť chutné jedlá – polievky, zeleninové jedlá alebo krémy.

3. Staré chute v novom štýle

Ďalšou častou chybou je, keď ľudia z klasických mastných jedál robia vegánske. V takých prípadoch môžu byť ľudia sklamaní, pretože nedostanú starú dobrú chuť a konzistenciu, na ktorú sú zvyknutí. Radšej voľte také jedlá z tradičnej slovenskej kuchyne, ktoré sú vhodnejšie pre prispôsobenie sa vegetariánskej strave, akými sú polievky, alebo zeleninové krémy. Ak sa napríklad rozhodnete pripraviť si špenátový prívarok len so zemiakmi alebo hustú kapustovú polievku, získate okamžite lahodné zeleninové jedlo.  

4. Nové chute, nové zážitky

Pokiaľ ste otvorení rastlinnej strave, môžete experimentovať aj s niektorými, trochu neobvyklými, prísadami a jedlami. Obľúbenou alternatívou pre mnohých môže byť napríklad cícer alebo šošovica, no do pokrmu si môžete vybrať aj inú zeleninu a strukoviny podľa svojej chuti. Nebojte sa experimentovať s korením a ďalšími prísadami. Keď vám dôjdu nápady, môžete si recepty na ďalšie vegetariánske jedlá vyhľadať napríklad v orientálnej kuchárskej knihe.

5. Keď máte radi maslovú chuť

V dnešnej dobe pribúdajú alternatívne rastlinné potraviny, ktoré ešte viac uľahčujú štart s rastlinnou stravou. Nie je potrebné vždy začínať veľkými krokmi. Napríklad Rama, 100% rastlinná alternatíva masla, ponúka skvelú voľbu namiesto klasického masla. Chutí rovnako dobre a používa sa rovnakým spôsobom ako maslo, avšak s tým rozdielom, že je vyrobená zo 100% rastlinných surovín. V prípade, ak chcete urobiť ďalší krok smerom k rastlinnej strave, vyskúšajte to napríklad pri pečení. Pripravte si tento skvelý recept na rastlinné sušienky z červenej repy a užite si chute bez kompromisov!

Rastlinné sušienky z červenej repy a čerešní

tartre_cherry_1200x800

Suroviny:

Cesto

 • 200 g múky
 • 120 g trstinového cukru alebo iného sladidla
 • 120 g Ramy 100% rastlinnej alternatívy masla
 • 100 g pražených mandlí

Plnka

 • 200 g červenej repy (4 malé kusy)
 • 180 g vykôstkovaných čerešní
 • 3 lyžičky agávového sirupu
 • štipka muškátového oriešku

Postup:

 • Do misy nasypeme múku, cukor, Ramu, nasekané mandle a dobre premiešame.
 • Cesto rozotrieme na plech a pečieme v predhriatej rúre na 180°C dozlatista (asi 15 minút). Potom rozdrobíme vidličkou.
 • Ošúpanú repu nakrájame a dusíme s troškou Ramy cca 20 minút.
 • Podusenú repu spolu s čerešňami, agávovým sirupom a muškátovým orieškom rozmixujeme v mixéri.
 • Do misy vyloženej papierom na pečenie rovnomerne rozložíme rozdrobené cesto, pokryjeme plnkou a pečieme 30 minút.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.