Ako podávať víno

To, ako správne degustovať víno, každý z nás aspoň teoreticky ovláda, ale dobrej degustácii musí predchádzať aj správne podávanie tohto moku.

>> Móda >> Aktuálne >> Ako podávať víno

Základne informácie sa môžu zhrnúť do niekoľkých krokov: teplota a čas podávania, správne zvolený typ vínového pohára, uskladnenie a prípadne, keď sa podáva k jedlu aj správne zvolený druh vína.

Správne zvolený pohár je jeden z prvých krokov k úspechu ochutnávania kvalitného vína.
Načo sa často zabúda je, že pred nalievaním by sa víno malo ustáliť, aby všetky vône a chute boli presvedčivé. Ak si chcete vychutnať víno, zvoľte aj správny typ pohára, ktorý má byť z tenkostenného a číreho skla, na tenkej a vysokej stopke. Pohár sa drží za stopku, v prípade ak máte zvyk ho držať za kalich, zbytočne víno zohrievate.

Vzhľadom nato, že biele víno sa podáva chladnejšie, kalich pohára je menší. Rúžové a suché vína sa podávajú s mierne rozšíreným horným okrajom pohára, aby sa na jazyku rozvinula jemná chuť. Pri červenom víne sa podáva širší pohár s baňatým kalichom a väčším objemom, aby sa dobre rozvinul buket. Ten kto uprednostňuje červené vína, si pre lepšie vychutnanie môže zadovážiť karafu, v ktorej sa víno lepšie predýcha a otvorí. Sekty sa podávajú vo vysokých úzkych alebo širokých pohároch. Vína sa nalievajú do jednej tretiny, aby sa dalo s vínom jemne zatočiť aby sa uvoľnili všetky aromatické látky.

Teplota zohráva veľmi dôležitú úlohu pri degustácii vína. Biele vína uchovávajte v chladničke, červené v najchladnejšie časti bytu, kde je približne 17 až 18 stupňov. Pre zistenie teploty existujú špeciálne teplomery, ktoré sa prikladajú na fľašu.

- pre biele víno je najvhodnejšia teplota na podávanie 8 až 10 stupňov
- bežné červené vína sa podávajú pri teplote okolo 17 stupňov
- staršie a plnšie červené vína okolo 18 až 19 stupňov
- ľahké a mladé červené vína by mali mať 13 až 15 stupňov
- sekty sa podávajú dobre vychladené a ich optimálna teplota je 6 až 8 stupňov

V prípade, ak sa fľaša nedopije pri otvorení, je potrebné ju dať do chladničky. Napriek tomu aj v chlade, po určitom čase začnú prebiehať oxidačné účinky, ktoré víno znehodnocujú. Jedna z možností je uzavrieť fľašu vákuovou pumpou, víno sa uzavrie priloženou zátkou, pumpička odsaje vzduch a víno je načas ochránené.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.