Klop, klop.. Návšteva! – Tipy, ako rýchlo a kvalitne pripraviť čo najlepšie pohostenie

Pokojné sobotňajšie poludnie, vy sedíte a čítate knihu a v tom vám zvoní telefón. Vaši rodinní príslušníci prídu na neočakávanú návštevu a budú u vás do pár minút. Stres, chaos a panika – nič nie je pripravené ani upratané. S čím však začať ako prvým?

what_cook_22

Na večerné párty, narodeninové oslavy či večierky, ktoré organizujete dopredu, máte kopec času na prípravu, ale čo v prípade, keď návšteva príde nečakane a neohlásene? Tu je 5 tipov, ako sa v rýchlosti stať úžasnou hostiteľkou.

1.     Urobte si rutinu rýchleho upratania

Keď máte iba málo času na upratanie, je lepšie byť na takúto situáciu pripravení dopredu. Vytvorte si rutinu. Odporúčame rannú rutinu, večernú rutinu a dokonca aj rutinu „Do pár minút všetko!“. Rýchly 10-15-minútový upratovací postup, ktorý dobre poznáte a je efektívny, vám môže veľmi pomôcť pri rýchlom chystaní sa pre hostí. Pri upratovaní by ste mali chodiť z jedného konca domu/bytu na druhý, zbierať zatúlané predmety a ukladať ich späť na miesto. Jeho súčasťou by malo byť aj rýchle utieranie kuchynskej linky a stolov, ako aj kúpeľne. Zamerajte sa hlavne na priestory vo vašej domácnosti, v ktorých sa vaši hostia budú zdržiavať. Ak viete, že nikto nepôjde do žiadnej zo spální, nebojte sa o ne. Nechajte dvere na týchto miestnostiach zatvorené, aby hostia vedeli, že sú pre nich zakázané. Nevykonávajte žiadne hĺbkové čistenie v rámci rutiny upratania, len dávajte veci tam, kam patria, utierajte povrchy a uisťujte sa, že váš domov je bez neporiadku.

Čím viac budete trénovať a robiť poriadok vo svojej rutine, tým ľahšie to bude robiť za behu a v zhone.

2.     Majte sviečky vždy po ruke

Sviečky sú jedným z najjednoduchších spôsobov, ako urobiť váš domov útulným a výnimočným. Bonus, v závislosti od druhu, ktorý používate, zvyčajne prevoňajú aj váš domov! Ak nemáte radi bežné sviečky kvôli toxínom, zapáľte si nejaké domáce sviečky zo sójového alebo včelieho vosku a uistite sa, že máte zapnutú svoju aróma lampu s obľúbenou zmesou esenciálnych olejov. Tým pokryjete faktor vône aj útulnosti. Pár horiacich sviečok dokáže váš domov skutočne posunúť na ďalšiu úroveň a ukázať, že vám na ňom záleží. S uprataným domovom a vašimi obľúbenými sviečkami si budú vaši hostia myslieť, že váš domov je krásny a čistý (aj keď nepoznajú vaše tajomstvá, skryté za zatvorenými dverami).

3.     Majte po ruke ľahké a chutné jedlo

Ak máte vždy po ruke jednoduché a chutné jedlo, nikdy sa nebudete musieť starať o to, čo naservírovať svojim hosťom. Hostia obľubujú hlavne niečo malé a sladké, čo sa hodí ku káve či čaju. Vždy je dobré mať v špajzy pripravené nejaké sušienky alebo keksíky. Ideálnym pohostením sú napríklad Mini cake od dr Gerarda. Koláčiky v mini verzii vám doprajú lahodný pocit na jazyku, bez toho, aby ste sa museli namáhať s miešaním múky a pečením. Jemné a nadýchané piškótové cesto so smotanovou príchuťou je obohatené o sviežu a čerstvú jablkovo-marhuľovú plnku. A čo by to bolo za koláčik bez poriadnej polevy? Kakaová poleva zmiešaná s bielou čokoládou, vás zanechá spokojných a blažených. Žiadne pečenie, jedine Mini cake od dr Gerard! Hodia sa ku každej kávičke alebo čaju a vďaka a ich praktickému obalu ich stačí iba rozbaliť a môžete rovno servírovať.

Tu sú ďalšie príklady rýchleho, jednoduchého a chutného jedla, ktoré môžete mať poruke:

  • šunka, syr a pečivo (bonus ak máte po ruke jednoduchý dip)
  • čerstvé ovocie alebo zelenina
  • dezerty/pochúťky: sušienky, koláčiky, sladké pečivo, tyčinky atď.

drgerard_aperitiv

TIP na Aperitív

Pojem „aperitív“, ktorý pochádza z francúzskeho termínu „apéritif“ alebo talianskeho „aperitivo“, znamená „otvárajúci“. Aperitív sa obvykle podáva zhruba pol hodiny pred jedlom a jeho úlohou je nielen naladiť a pripraviť chuťové bunky na nadchádzajúce chody, ale aj spríjemniť stolovníkom čakanie a spestriť príjemnú priateľskú konverzáciu. Tradičný taliansky aperitív Cinzano zdobí naše stoly už viac ako 260 rokov a je synonymom pre príjemné stretnutia s rodinou či priateľmi. Spoločne s olivami či slanými tyčinkami nás dokáže preniesť do slnečného Talianska, odkiaľ sa nám nechce ísť späť. Cinzano si ale môžete vychutnať aj v podobe sviežich miešaných drinkov.

Aperitívov je k dispozícii celý rad – od sladkých, cez horko-sladké, až po výrazne horké bittery. Nápoje sa podávajú čisté s ľadom,doplnené plátkom citróna či pomaranča, alebo v podobe ľahších koktailov so sódou či proseccom. Objavujú sa aj silnejšie varianty v kombinácii s destilátmi. Aperitivo Italiano ponúka drink úplne pre každého, na všetky príležitosti a akúkoľvek náladu.

Po ktorom z nich ale siahnuť a ako sa v takej širokej palete chutí vyznať?

Všetky drinky je možné zoradiť na pomyselnú os, od tých najsladších až po drinky horké. Milovníci sladkých chutí tak ocenia najmä miešané drinky Cinzano Rosé, Cinzano Ginger a Cinzano Tonic, ktoré sa radia medzi tie najsladšie aperitívy. Nasledujú Crodino Biondo Spritz, Crodino Rosso Spritz a populárny Aperol Spritz s vyváženými horko-
sladkými chuťami. A ľudia hľadajúci skutočne horkú chuť si určite vyberú medzi Campari Orange, Campari Spritz a Campari Soda.

Cinzano Ginger

Zázvor každý pozná vďaka jeho liečivým účinkom. Čo tak ho využiť aj inak

a skúsiť ho s kvapkou alkoholu? Miešaný drink Cinzano Ginger je pre všetkých, ktorí majú radi život sladký, ale drinky málinko horké.

Recept

Do pohára s ľadom stačí pridať 1 diel Cinzano Rosé a 2 diely zázvorového toniku. Dokonalému pôžitku z kokteilu potom už chýba len plátok čerstvého citróna alebo kúsok zázvoru. Na zdravie!

4.     Vždy ponúknite drink

Toto je niečo, čo sa nerobí tak často, ako by sa malo, a môže to naozaj urobiť dobrý dojem. Hneď ako prídu vaši hostia, skôr ako im stihnete zohnať nejaké jedlo, ponúknite im drink! Ak je voda všetko, čo máte, je to úplne v poriadku. Nalejte ju do peknej nádoby s ľadom, pridajte plátok citróna alebo mätu a o chutný a skvelo vyzerajúci drink máte postarané! Ďalšími skvelými nápojmi, ktoré by ste mali vždy poruke, sú káva a čaj, ktoré sa skvele hodia ku každému z vyššie uvedených dezertov a pochúťok. Samozrejme, ak máte na výber niečo zaujímavejšie, ako je limonáda, ľadový čaj, pivo a pod., to by bolo skvelé. Pohár ľadovej vody však vždy zaberie.

5.     Užite si svojich hostí!

Ľahko sa človek začne stresovať, keď nemá dostatok času pripraviť sa na hostí. Budete neistí a vystresovaní a vaše oči budú vidieť všetky nedokonalosti a špinu vo vašom domove. Budete si neistí sami sebou.. Zastavte to! VY A vaši hostia prežijete spolu skvelý čas, ak budete relaxovať a užívať si ich. Buďte pri nich prítomní a odložte všetky svoje neistoty. Je to ťažké, ale čím viac to budete cvičiť, tým lepší budete. Buďte otvorení a prívetiví a zapojte sa do všetkých rozhovorov. Nepokúšajte sa počas návštevy variť jedlo, aby ste nepôsobili odmerane a nesústredene.

Byť úžasnou hostiteľkou neznamená mať len čistý domov a pekné jedlo. Je to rovnako o tom, ako sa prezentujete svojim hosťom a ako s nimi komunikujete. Snažte sa, aby sa cítili výnimoční a vítaní!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.