Minimalizmus v spálni: Kľúč k dokonalej relaxácii

Napísal Martina Goffová 16. máj 2024

Spálňa je svätyňou pokoja a odpočinku, miesto, kde sa stretávame so sebou samými po dlhom dni plnom aktivít. Je to miesto, ktoré by malo vyžarovať pokoj a harmóniu, aby nám pomohlo načerpať novú energiu na ďalší deň.

minimalizmus_asko_n_24

V dnešnej dobe, keď je naše každodenné prostredie často zahltené rôznymi podnetmi a informáciami, sa stále viac ľudí obracia k minimalistickému prístupu v zariaďovaní svojich domovov. A práve spálňa je ideálnym priestorom, kde sa môže tento prístup naplno rozvinúť. V ASKO – NÁBYTOK vám poradia ako na to.

Minimalizmus: Menej je viac

Filozofia minimalizmu sa opiera o jednoduchosť, čistotu foriem a absenciu zbytočných prvkov. Spálňa vďaka tomu pôsobí vzdušnejšie a upokojujúcim dojmom, čo umožňuje mysli oddýchnuť si od rušného sveta vonku. Kľúčovými prvkami minimalizmu sú svetlé tóny a prírodné materiály, ktoré sú základom pre vytvorenie prostredia naplneného pokojom a harmóniou. „Svetlé farby majú totiž schopnosť vizuálne rozširovať priestor a vytvárať dojem vzdušnosti a ľahkosti,“ hovorí Andrea Štěpánová, marketingová riaditeľka spoločnosti ASKO – NÁBYTOK. V spálni je použitie svetlých tónov obzvlášť dôležité, pretože pomáhajú uvoľniť myseľ a pripraviť telo na odpočinok. Biela, svetlo šedá, pastelové odtiene a jemné béžové farby sú ideálnou voľbou pre steny, nábytok aj textílie v spálni. Tieto farby taktiež dokonale ladia s prírodnými materiálmi, ktoré vnášajú do priestoru dotyk prírody.

minimalizmus_asko_24

Spálňová zostava Brüssel. Nočný stolík Boho, 78,32 €

Spojenie s prírodou

Prírodné materiály ako drevo, ratan, bambus alebo látka z ľanového vlákna hrajú v minimalistickom dizajne kľúčovú úlohu. Ich prirodzená textúra a farebnosť dodávajú priestoru teplo a príjemnú atmosféru. V spálni môžete využiť drevený nábytok, ratanové koše na úschovu, bambusové rohože alebo koberce. Tieto prvky nielenže prinášajú pocit harmónie s prírodou, ale zároveň podporujú udržateľný prístup k bývaniu.

priroda_asko_24

Spálňová zostava Carlos

Minimalizmus v spálni nie je iba dizajnovým, ale aj životným štýlom. Pomáha nám upokojiť myseľ, zbaviť sa zbytočného balastu a sústrediť sa na to, čo je pre nás skutočne dôležité. Svetlé tóny a prírodné materiály vytvárajú priestor plný pokoja a harmónie, ktorý je ideálnym miestom pre regeneráciu tela i mysle. Pristupovať k takej spálni sa dá rôznymi spôsobmi, napríklad tými nasledujúcimi.

Japonský minimalizmus

„S rozvojom moderného dizajnu sa neustále objavujú nové trendy a inšpirácie pre zariadenia spální, ktoré reflektujeme aj u nás v ASKO – NÁBYTOK. Napríklad inšpirácia japonským zenovým štýlom prináša do spálne jednoduchosť foriem, nízky nábytok a minimalizáciu počtu dekoratívnych prvkov. Tatami rohože, nízke postele a použitie prírodných materiálov sú pre tento štýl typické,“ dopĺňa hovorí Andrea Štěpánová.

Scandi chic

Škandinávsky dizajn je stále obľúbený pre svoju jednoduchosť a funkčnosť. V spálňach sa prejavuje prostredníctvom svetlých drevených podláh, bielych stien a jednoduchého, ale pohodlného nábytku.

scandi_chic_asko_24

Spálňová zostava Detroit

Minimalistické zrkadlenie

Tento trend spočíva v minimalizácii počtu predmetov v spálni a zameriava sa na vytvorenie priestoru, ktorý je čo najviac prázdny. Jediným výrazným prvkom môže byť dizajnová posteľ alebo umelecký prvok na stene.

zrkadlenie_asko-24

Rámovaný obraz Líška, 11.99 €

Organické textílie

Využitie organických, ekologicky šetrných textílií vo forme obliečok, prikrývok a vankúšov je stále populárnejšie. Tieto textílie nielenže poskytujú pohodlie, ale taktiež rešpektujú životné prostredie.

Tech-Free zóna

V reakcii na rastúcu digitálnu závislosť sa stále viac ľudí rozhoduje pre vytvorenie spálne bez elektronických zariadení. To znamená žiadne televízie, počítače ani mobilné telefóny, čo prispieva k pokojnému a ne-rušenému spánku.

Zdroj foto: ASKO-NÁBYTOK

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.