Rekonštrukcia domu influencerky Terezy Salte

Tereza Salte je úspešná podnikateľka (spoluzakladateľka agentúry Elite Bloggers), známa influencerka (Instagram @terezainoslo) a tiež šťastná mamička dvoch synov. Ešte predtým ale stihla byť aj trojnásobnou majsterkou v gymnastike družstiev, raz Českej republiky a dvakrát Nórska, kam sa odsťahovala za svojím mužom Johnom Erikom.

1_baru_la_photo

Spoznali sa práve vďaka športu. Škandinávia je jej veľkou inšpiráciou dodnes, napríklad aj pri rekonštrukcii ich nového domu na okraji Prahy. Tereza je Pražanka, ale ona i jej muž vyrastali v rodinnom dome. Napriek tomu pôvodne uvažovali o kúpe bytu. Zistili však, že za byt v blízkosti centra mesta zaplatia rovnako, ak nie viac, ako za dom na okraji Prahy. Na prehliadku ich budúceho domu vzal John Terezu v máji 2019 vlastne tajne, cestou z inej prehliadky, pretože dom podľa fotografií Tereza najprv zavrhla. Výhľad, pokoj a kúzlo miesta im obom ale nakoniec učarovali natoľko, že vilu (z roku 1997 s obytnou plochou 290 m2) nakoniec kúpili – s vedomím, že bude potrebné ďalej investovať do jej rekonštrukcie.

Pôvodné vykurovanie by nás snáď zruinovalo

S rekonštrukciou domu pomáhajú manželom architekti Radka Valová a David Skořepa zo štúdia OOOOX. Asistovali už pri kúpe domu. Vďaka nim a tiež stavbárovi, ktorého poznali, manželia tušili, do čoho sa púšťajú. I tak ich ale prekvapilo prvé ročné vyúčtovanie za elektrinu, ktoré sa pohybovalo v desiatkach tisíc českých korún. V suteréne a na prízemí je stále pôvodné vysokoteplotné podlahové vykurovanie, na prvom poschodí radiátory, dom nie je poriadne zateplený, ale najväčšiu časť energie zhltne vnútorný vyhrievaný bazén s protiprúdom. „Taký nedoplatok už sme nikdy platiť nechceli, preto sme plány na výmenu starého elektrokotla za tepelné čerpadlo maximálne urýchlili. Potrebovali sme ale, aby tepelné čerpadlo bolo možné napojiť na existujúce rozvody v dome, aby nerušilo svojím hlukom nás ani susedov a aby tiež pekne vyzeralo. Vybrali sme si Daikin,“ hovorí Tereza Salte.

Ako ďaleko je rekonštrukcia a ako ďalej?

Doteraz je podľa návrhu štúdia OOOOX zrekonštruované prízemie so zádverím a veľká obývačka s kuchyňou. Tereza dlho váhala, či umelý čierny kameň a čierna stena (tabuľová farba) budú do kuchyne to pravé, ale s výsledkom je veľmi spokojná. Obývačka je plná svetla, má nádherný výhľad, vstup na balkón. Práve dostatok svetla, jednoduché tvary, prírodné materiály a pastelové farby sú typické pre škandinávske interiéry. V tom sa Terezine predstavy s architektmi prepojili. Výrazným prvkom je krb obložený materiálom Technistone so špeciálnymi úložnými policami na drevo.

Vôbec všetko je v zrekonštruovanej časti interiéru vymyslené tak, aby sa vždy dalo jednoducho poupratovať  – a to do zabudovaných úložných priestorov. Vzdušnosť interiéru nenarúšajú žiadne veľké skrine alebo komody. Terezine fanúšičky ju preto často na jej Instagrame obdivujú, že doma nemá nikdy neporiadok. Trik je ale vraj práve v tých dobre premyslených úložných priestoroch.

Rekonštrukcia bude pokračovať na prvom poschodí, kde sa v súčasnosti nachádzajú spálne, detská izba, herňa a izba pre hostí. Tereza s Johnom mysleli pri kúpe domu na budúcnosť. Dom má v súčasnosti 12 miestností a z toho je 5 kúpeľní. Dispozícia sa dá ale ľahko zmeniť a napríklad v suteréne možno vytvoriť oddelenú bytovú jednotku pre deti, keď budú cítiť potrebu väčšieho súkromia.

Terasa bezpečná pre deti

„Zveľadiť postupne chceme aj najbližšie okolie domu a záhradu. Pôvodne sme uvažovali o drevenej terase, ale vzhľadom k jej veľkosti (65 m2) by údržba bola naozaj náročná. S dvomi malými deťmi sme mali strach aj z triesok, takže sme sa nakoniec rozhodli pre drevoplast a vybrali sme si Twinson. Vyrába sa v Belgicku, je bezpečný pre deti a montáž bola hotová tiež v priebehu dvoch dní,“ pochvaľuje si Tereza. Terasový systém, ktorý si manželia zvolili, má na povrchu tenkú vrstvu PVC, takže síce vyzerá veľmi autenticky ako prírodné drevo, ale je celkom bezúdržbový. Dosky majú hygienický atest pre materiály určené na výrobu hračiek, sú veľmi pevné (nosnosť až 1 400 kg/m2) a majú aj protipožiarnu certifikáciu BROOF (t1). „U Terezy sme inštalovali terasu v odtieni šedý dub dymový. Je z našej ponuky najsvetlejší, preto sa nerozpaľuje od slnka. Pri montáži sme si museli poradiť s rôznorodým podkladom. Spodná konštrukcia terasy je  z časti umiestená na pôvodnej (zvlnenej) betónovej dlažbe a z časti tiež na úplne nespevnenom povrchu, ktorý bolo potrebné najprv zaistiť a zakryť geotextíliou, aby tadiaľ neprerastala tráva,“ dopĺňa Petr Klaban, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck pre stavebné systémy z materiálu Twinson.

Hotová už za dva dni

Pri inštalácii terasy sa dbalo najmä na precíznosť, ktorá je zárukou dlhej životnosti. Pre podkladovú (t. j. spodnú) konštrukciu je ideálne využiť špeciálne hliníkové profily. Sklon nosnej konštrukcie terasy by mal byť minimálne jeden či dva stupne, aby bol zaistený odvod vody. Na to sa používajú dostatočne široké podporné profily a podložky pod profily, ktoré korigujú uhol a správne nasmerovanie sklonu terasy. Podkladová konštrukcia sa k povrchu pripevnila skrutkami. Výškovo nastaviteľné pätky vkladané medzi podklad a nosnú konštrukciu vyrovnávajú výškové rozdiely. Po montáži podkladovej konštrukcie sa na ňu položili na mieru narezané dosky. Pri ich skracovaní na požadovanú dĺžku je treba vždy zohľadniť dilatáciu. Dosky sa k nosnej konštrukcii pripevnili pomocou plastových spôn, ktoré sa k podkladovej konštrukcii prichytili pomocou skrutiek.  Posledná doska sa zafixovala špeciálnou sponou. Pri každej hrane terasy, vrátane stien domu, treba nechať potrebný priestor pre dilatáciu. Po montáži celého povrchu terasy sa na viditeľné hrany nasadili ukončovacie profily a terasa bola hotová.

Traja muži, tri jazyky

Tereza hovorí na svojich malých synov česky, jej muž nórsky, ale ich spoločným jazykom je angličtina. Deti sa tak prirodzene učia všetky tri jazyky naraz. V Nórsku sa ale Tereza naučila ničím sa príliš nestresovať a veci riešiť s pokojom. Ani tento babylon ju teda z miery vyviesť nemôže.

Zdroj foto: Baru La Photo

Tip na terasu: dosky Majestic Massive Pro

Na povrch dosiek Majestic Massive Pro je dodatočne nanesená polymérová ochranná vrstva, čo umožňuje ľahšiu údržbu. Vďaka tejto úprave je povrch extrémne odolný voči škvrnám a poškriabaniu. Čistenie je potom mimoriadne jednoduché a rozťažnosť materiálu veľmi nízka. Dosky pôsobia na pohľad ako drevené, sú ideálne pre všetky terasy a balkóny, obzvlášť pre zastrešené plochy a zimné záhrady. Vďaka certifikácii požiarnej odolnosti BROOF (t1) je možné používať tieto dosky na strechách či vonkajších schodiskách.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.