Všetko čo potrebujete vedieť o pružných podlahových krytinách

Podlaha je komplikovaná konštrukcia. Jej najdôležitejšou časťou je však podlahová krytina. Výber finálnej nášľapnej vrstvy významne ovplyvní celkový vzhľad interiéru. Svetom pružných podlahových krytín vás prevedie odborník z Hornbachu.

Pružné podlahové krytiny sú obľúbené pre vysoký komfort a atmosféru, ktorú do interiéru prinášajú. Tlmia hluk a redukujú vibrácie. „Keramická dlažba alebo dlažba z prírodného kameňa je síce trvácna, býva však nákladná. Ani šantenie s deťmi na tvrdom a chladnom povrchu nie je veľmi príjemné. Pružné podlahové krytiny sú preto žiaducou voľbou pre miestností, kde vyžadujete väčšie pohodlie a útulnosť,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia podláh projektových marketov Hornbach.

hornbach_821

Prírodné linoleum

Táto podlahová krytina je vyrobená zo 100 % prírodných surovín. Nestráca vzor ani po zošľapaní. Odolná je proti cigaretovému ohorku i škrabancom. Kladie sa jednoducho plávajúcim spôsobom. Pred kladením podlahy je dôležité nechať materiál prispôsobiť sa podmienkam v miestnosti. „Pripravený podklad musí byť dokonale rovný, čistý a pevný. Krytinu je vhodné umiestniť v zvislej polohe do miestnosti minimálne 24 hodín pred montážou,“ radí Richard Klička.

Prírodné linoleum sa vyznačuje dobrou elasticitou, tepelnoizolačnými vlastnosťami a mimoriadne širokým výberom farieb a dekorov. Ide o podlahu vhodnú pre astmatikov a alergikov. Odporúča sa suchá údržba pomocou prachového mopu. Pri väčšom znečistení môžete podlahu utrieť aj vlhkým mopom.

PVC / vinyl podlahová krytina

Vinylové podlahy získavajú v poslednom čase na obľube. Táto homogénna alebo heterogénna plastová podlahovina sa vyznačuje dlhou životnosťou, nízkymi nárokmi na údržbu a výhodnou cenou. Krytina teplá a príjemná na dotyk je súčasne antibakteriálna, takže sa odporúča pre alergikov. Vhodná je aj pre podlahové vykurovanie.

Vinylové podlahy ponúkajú skutočne širokú škálu dizajnových prevedení vrátane imitácií prírodných materiálov. „Pri výbere vinylovej podlahy existujú dva spôsoby kladenia – lepenie na pevný podklad, alebo zaklikávanie do seba. Lepenie na podklad poskytuje väčšiu istotu, že podlaha nebude pracovať. Okrem spôsobu kladenia je dôležitým parametrom aj celková hrúbka a hrúbka nášľapnej vrstvy. Čím hrubšia je nášľapná vrstva, tým odolnejšia bude podlaha,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Vinylové lamely sa neodporúča ukladať na laminátové podlahy alebo parkety. „Ideálne sa ukladajú na betónový podklad, ktoré je čistý a rovný. Na podklad sa položí parotesná fólia, na ktorú sa následne pokladajú vinylové lamely. Aj starostlivosť o podlahu je jednoduchá. Ak sa na podlahe nenachádzajú viditeľné škvrny, stačí ju pozametať alebo vysať. V prípade väčších škvŕn použite prípravok na čistenie PVC vinylových podláh.“ hovorí odborník Klička.

Korkové podlahy

Korok je všestranný materiál, ktorý akoby príroda stvorila pre podlahy. Korková podlaha je ekologická, teplá, elastická a príjemná pri chôdzi. Ide o nenasiakavý materiál odolný proti plesniam, čo ocenia najmä alergici. Vhodná je aj pre ľudí s problémami pohybového aparátu, pretože vynikajúco pohlcuje vibrácie čím šetrí chrbticu a kĺby. Jej mäkkosť, ale nie je vhodná pre osoby na vozíku, ktorým môže naopak pohyb skomplikovať.

„Korková podlaha sa jednoducho inštaluje a je tiež vhodná na podlahové kúrenie. Korkové dosky s klik systémom sa kladú plávajúcim spôsobom bez použitia lepidla. Rovnako ako iné plávajúce podlahy, je možné ju položiť na takmer všetky druhy podkladov. Neodporúča sa ale kladenie na drevo či podlahy z ihlovej plsti. Pri vonkajších obvodoch je nevyhnutné ponechať dostatočnú dilatačnú škáru, ktorá umožní vyrovnanie dilatácii v prípade výkyvov teplôt,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Aby vám podlaha vydržala čo najdlhšie, bude potrebné obnovovanie ochranného filmu. Korkovú podlahu nikdy nenechávajte mokrú, stierajte ju do sucha.

Textilné podlahové krytiny

Koberce sú naďalej stálicami našich domácností. Či už ide o kobercové pásy, kobercové štvorce alebo kusy – uplatnia sa najmä v spálňach, detských izbách a interiéroch s požiadavkou na útulnosť a príjemný dojem.

Pri nákupe koberca sa orientujte podľa informačných piktogramov, z ktorých sa dozviete informácie, do akej požiarnej a záťažovej triedy patria a či ich možno aplikovať na podlahové kúrenie. Pri výbere máte dve možnosti: syntetické koberce (nylon, polyester, polypropylén) alebo prírodné z vlny. Dôležitými vlastnosťami pri voľbe je nášľapná vrstva a typ vlasu. „Životnosť koberca závisí od hustoty vlákna. Koberce s vysokým počtom vlákien sú odolnejšie proti oderu. Výhodou kobercov oproti iným podlahovým krytinám je, že podklad pod ním nemusí byť perfektne rovný. Ak kladiete koberec do menšej miestnosti, postačí jeho fixácia na okrajoch pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Pri veľkých miestnostiach je vhodnejšie koberec podlepiť,“ upozorňuje Richard Klička.

Koberce sú vhodné aj do domácností, kde žijú alergici. Miestnosť s kobercom má o približne polovicu menšiu koncentráciu prachu, v porovnaní s miestnosťami bez kobercov. Nevyhnete sa však pravidelnému vysávaniu a hĺbkovému čisteniu. Spôsob čistenia (mokrý a suchý) závisí od podkladu pod kobercom. Suchý spôsob pomocou prášku sa používa všade tam, kde je podklad citlivý na vlhko. Prášok jednoducho vmasírujte do koberca a neskôr povysávajte. Mokré čistenie zahŕňa použitie vody so špeciálnymi prostriedkami na čistenie kobercov.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.