Akým chybám sa vyvarovať, keď sa rozhodnete pre dlažbu v exteriéri?

Na rozhodovanie o tom, akú dlažbu zvoliť v okolí vášho rodinného domu či na záhrade je teraz ten správny čas. Spolu s odborníkom sme pre vás pripravili užitočné rady, ako sa vyhnúť problémom pred a po realizácii spevnenej plochy na vašej záhrade. 

dlazba_zahrada20

S majstrom či bez?

Množstvo vecí si dokážeme doma zmajstrovať svojpomocne, avšak táto práca patrí k tým, kde treba potlačiť hrdosť a obrátiť sa radšej na odborníka s potrebnou praxou a zručnosťou. Tieto dve veci sú nepriestrelnou vestou v tomto segmente. Darmo budete mať kvalitný materiál, keď kvalita položenia bude zaostávať. „Na pokládku dlažby odporúčam prizvať odborníkov, dnes je to už naozaj bežné. Ušetríte si tým kopec času a starostí a navyše vám poskytnú aj užitočný technicko-poradenský servis,“ radí odborník Marko Szőcs zo spoločnosti Austria Beton Werk.

Možno ste uvažovali nad tým, že ak sa do práce pustíte vy, bude to pre vás z finančnej stránky výhodnejšie. Nie vždy je to však tak. Azda najväčšou nevýhodou svojpomocnej realizácie sú možné pochybenia, ktoré vám v konečnom dôsledku cenu ešte navýšia. Taktiež sa môže stať, že výsledný efekt nebude ani zďaleka taký, ako ste si predstavovali vy či vaša polovička. Kvôli kontinuálnej harmónii v rodine je preto istejšie spoľahnúť sa na odborníka, ktorého práca je profesionálna vo všetkých smeroch.

Predovšetkým treba mať na pamäti, že vybraná betónová dlažba bude zdobiť vašu záhradu roky, preto je potrebné postaviť sa k jej realizácii zodpovedne.

Čo by ste mali vedieť pred položením dlažby?

Možno sa čudujete tejto otázke, ale uisťujeme vás, že príprava je naozaj dôležitá a nesmie sa zanedbať. Na začiatok treba mať jasno v tom, na aký účel bude spevnená plocha slúžiť. Ak ste sa pustili do prípravy príjazdovej cesty, jedným z dôležitých atribútov výberu dlažby je nosnosť, teda aby bola pojazdná. V prípade, že ide o chodník, terasu či okolie bazéna, mali by ste sa zamerať na pochôdznu dlažbu s nižšou nosnosťou.

Ak je účel jasný, môžete sa pustiť do merania plochy. Dôležitým krokom je načasovanie samotnej práce - letné obdobie je v tomto prípade ideálne, vyhnite sa dažďom a mrazom. Celková spokojnosť s užívaním betónovej dlažby závisí od počiatočného plánovania, príprav a konečného prevedenia. „Stabilitu a funkčnosť vašej budúcej dlažbe zaručí kvalitný spevnený podklad, ktorý treba vyrovnať pomocou vibračnej dosky,“ vysvetľuje Ivan Flajšaker zo spoločnosti ABW. „Nakoniec sa medzi škáry betónovej dlažby zmetie jemný kremičitý piesok. Spôsob, akým sa dlažba ukladá, sa však vždy líši od pevnosti a druhu jednotlivých podkladov, a tak neexistuje iba jeden správny a jednotný návod, ako postupovať. Práve preto apelujeme na neskúsených domácich majstrov, aby sa radšej poradili s odborníkmi,“ dopĺňa realizátor.

K akým chybám dochádza najčastejšie pri neodbornom kladení dlažby? 

  • Ak zákazník nemá predchádzajúce skúsenosti s kladením exteriérovej dlažby, už pri jej preberaní od dodávateľa hrozí, že materiál neskontroluje dostatočne.
  • Taktiež hrozí, že nezohľadní podlažie. Pôda má na každom mieste odlišné vlastnosti a kvalitu, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje aj proces kladenia a výslednú stabilitu dlažby. Ak sa na to neprihliada, dlažba prestane byť časom funkčná.
  • Chybou býva nedostatok vrstiev, teda vytvorenie nesprávne zhutneného podložia a povrchu dlažby, čo spôsobí jej prepad a nerovný povrch.
  • Problémové je aj dodržiavanie odporúčanej šírky škár. Ak budú menšie, voda môže na povrchu dlažby stáť dlhšie, ak budú väčšie, ako majú byť, dlažba nebude mať potrebnú stabilitu a môže nastať priečny posun pri zaťažení.
  • Každá dlažba má svoju jedinečnú farebnosť, no jej nesprávnym uložením vzniknú výrazné farebné odchýlky a plocha ako celok nebude konzistentná.
  • Pri neodbornej realizácii môže dôjsť k popraskaniu, poškodeniu dlažby alebo tiež k vytváraniu soľných výkvetov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.