Bojujte proti plesniam na fasáde

Fasáda vášho domu nie je len atraktívnym obalom, ale predovšetkým ochrancom vášho domova. Plesne na fasáde môžu nielen pokaziť vzhľad, ale aj ohroziť konštrukciu budovy a zdravie obyvateľov. Prinášame vám inšpiráciu a rady, ako sa účinne zbaviť plesní a ako im predchádzať.

hornbach_fasada

Ako udržať svoj domov krásny a zdravý

Prinášame vám inšpiráciu a rady, ako sa účinne zbaviť plesní a ako im predchádzať. A pretože chceme, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, máme pre vás aj tipy na renováciu fasády.

Prevencia ako krok k budúcnosti bez starostí

Plesne na fasádach sú častým problémom, ktorým trpí mnoho budov. Vlhké a tienisté prostredie vytvára ideálne podmienky na jej vznik a šírenie. Prevencia je vždy lepšia ako riešenie už vzniknutých problémov. Ak chcete zabrániť vzniku plesní na fasáde, zamerajte sa na niekoľko kľúčových oblastí. Základom je správna izolácia stien a vetranie interiéru. Ako hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach: „Izolácia udržuje v budove stálu teplotu. Znižuje kondenzáciu vodnej pary a minimalizuje celkovú vlhkosť budovy a vznik mokrých povrchov." Dôležité je vybrať si správny typ izolácie a zabezpečiť jej kvalitnú realizáciu. Dom by mal byť zateplený tak, aby sa zabránilo kondenzácii vlhkosti vo vnútri stien.

Treba tiež dbať na vodotesné nátery. Tie zabránia prenikaniu vody do stien, čo je mimoriadne dôležité najmä tam, kde je fasáda vystavená priamemu dažďu. Nezabudnite na údržbu odkvapových žľabov a zvodov. Pravidelne ich čistite, aby voda nestekala po fasáde a nespôsobovala vlhkosť. Nakoniec používajte ochranné prostriedky, ako sú špeciálne nátery a impregnácie, ktoré chránia vonkajšie povrchy budov pred rastom plesní, rias, húb a iných mikroorganizmov. Tieto výrobky vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá pomáha udržiavať fasádu suchú, čistú a esteticky príťažlivú

Účinné metódy na odstránenie plesní

Ak už máte na fasáde pleseň, nepanikárte. Je dôležité konať rýchlo a účinne. Začnite mechanickým odstránením viditeľnej plesne pomocou kefy alebo škrabky. Potom použite špeciálne chemické prostriedky na odstránenie plesní. Monika Linghartová z oddelenia farieb a lakov v Hornbachu radí: „Je dôležité použiť prípravky, ktoré nielenže odstránia pleseň, ale aj zabránia jej ďalšiemu rastu.“

Následne povrch ošetrite fungicídom - chemickou látkou špeciálne určenou na prevenciu, kontrolu a ničenie nežiaducich mikroorganizmov. Tieto prípravky sú dôležitou súčasťou údržby fasády, pretože nielenže odstraňujú existujúce plesne, ale aj zabraňujú ich návratu. Nakoniec nezabudnite opraviť všetky praskliny a poškodené miesta na fasáde, kde by sa mohla pleseň znovu objaviť. Tým zabezpečíte, že sa pleseň nebude mať kam vrátiť.

Vdýchnite svojmu domu nový život pomocou renovácie fasády

Ak je vaša fasáda už zašlá alebo poškodená, je čas na renováciu. Oprava fasády môže byť skvelým projektom, ktorý váš dom nielen skrášli, ale aj zvýši jeho hodnotu. Začnite dôkladnou prípravou povrchu. Očistite fasádu od prachu, nečistôt a zvyškov starých náterov. Na uľahčenie práce môžete použiť tlakový čistič.

Potom pomocou vhodných materiálov opravte všetky praskliny, diery a nerovnosti. Akrylátový tmel je ideálny na menšie nerovnosti, zatiaľ čo na opravu väčších trhlín môžete použiť bežnú cementovú maltu. Ak sú na fasáde veľké trhliny a diery, odporúčame použiť epoxidový tmel alebo polyuretánovú penu. Monika Linghartová zdôrazňuje: „Základom dlhotrvajúceho výsledku je dôkladná príprava povrchu.“ Následne naneste základný náter, ktorý zlepší priľnavosť finálneho náteru a zvýši jeho trvanlivosť.

Ďalším krokom je nanesenie kvalitnej fasádnej farby. Na zabezpečenie rovnomerného a odolného výsledku naneste farbu v dvoch vrstvách. Vyberte si farbu s vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a plesniam. Nakoniec môžete naniesť ochranný náter, ktorý zvýši odolnosť fasády voči vlhkosti a nečistotám.

Motivácia na záver

Dúfame, že vďaka týmto tipom sa budete cítiť motivovaní a pripravení pustiť sa do práce. Ochrana proti plesniam a renovácia fasády sú kroky, ktoré váš dom nielen skrášlia, ale aj ochránia. Ako hovorí Monika Linghartová: „Pravidelná údržba a správna prevencia sú najlepším spôsobom, ako si udržať skvelý vzhľad domu a chrániť ho pred plesňami.“ Nebojte sa vziať veci do vlastných rúk a premeniť svoj domov na miesto, kde sa budete cítiť skvele. S trochou úsilia a správnymi postupmi dosiahnete výsledky, na ktoré budete hrdí.

Viac informácií nájdete na: www.hornbach.sk   

Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK

Zdroj foto: Hornbach

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.