Tisícky eur visia mnohým podnikateľom vo vzduchu

Ako v týchto ťažkých časoch jednať s dlžníkmi? Chrániť zdravie obyvateľstva je jedna vec, zabezpečiť plynulý chod firiem druhá. V čase, keď krivka počtu nakazených stúpa aj na Slovensku do rekordných výšok, sa oboje naraz nedá.

500_euro

Každý podnikateľský subjekt si tak musí nastaviť aspoň orientačný plán, ako zaistiť svoj biznis, aby s čo najnižšími stratami prekonal prípadný „lockdown“, ktorý v dôsledku pandémie stále hrozí.

Viliam, prevádzkuje malú autodielňu, zamestnáva osem ľudí. Cítia sa vraj všetci zdraví, no v prípade, že sa odohrá celoštátne testovanie na prítomnosť koronavírusu, otestovať sa nechajú. „Ak by len polovici z nich potvrdili ochorenie, musia ísť do izolácie, moju firmu by to vážne ochromilo,“ uvádza majiteľ. Nehovoriac o tom, že stále mu zostalo množstvo dlžníkov z minulého obdobia, ktorí neplatili faktúry z dôvodu, že nemali peniaze kvôli koronakríze.  

„Nemám to úplne presne zrátané, ale môžem mať aj takých 30-tisíc eur vo vzduchu, resp. len na papieri,“ hovorí Viliam. Je síce na faktúre uvedený dátum splatnosti, no myslíte si, že to niekto dodržiava, pýta sa nešťastný muž.

„O to viac, ak si zoberieme, že koronakríza zráža skoro každý biznis na kolená, mám hádam očakávať, že mi doplatia dlhy spred troch mesiacov. Kdeže... No mám aj také, čo sú staré pol roka.“

Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa profesionálnej správe a inkasu pohľadávok, hovorí, že situácia je s dlžníkmi vážna. Vychádza pritom z dát, ktoré majú zozbierané z posledného obdobia, keď Európu aj celý svet sužuje koronakríza.  Môžete však stále svojim dlžníkom ponúknuť viacero alternatív, tvrdí odbodník. „Napríklad nastaviť si splátkový kalendár a začať uhrádzať dlžnú sumu po častiach. Vašich dlžníkov by to až tak nezaťažilo a vám by sa aspoň postupne vracali peniaze, ktoré vám patria,“ vysvetlil.

Odporúča zároveň obrátiť sa na profesionálov v oblasti manažmentu pohľadávok, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s tým, ako postupovať v rámci komunikácie s dlžníkmi. „Vybavia všetko potrebné za vás a vy sa namiesto komplikovanej komunikácie s neplatičmi môžete sústrediť na podstatu vašej podnikateľskej činnosti. Budete sa môcť prioritne venovať tomu, ako zvládnuť tieto ťažké časy a snažiť sa zostať zdravý, čo platí pre vás aj pre vašich zamestnancov,“ dodal Peter Hetteš.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.