„Načo mi je účtovníčka, ktorá zabúda?“

„Pomysleli by ste si niečo také? Jeden z našich dodávateľov zostal poriadne nahnevaný, vraj nemajú stále zaplatenú faktúru, a to už je 25 dní po splatnosti,“ hovorí pani Jolana, riaditeľka malej firmy na výrobu jedlých kytíc. Keď zisťovala príčinu, odhalila, že pochybenie nastalo u len nedávno prijatej účtovníčky.

kalendarium_2017

„Keď som sa jej pýtala na úhradu tejto konkrétnej faktúry, jednoducho mi odpovedala, že si nevie vysvetliť, prečo stále nie je preplatená... Vraj asi zabudla! No pomysleli by ste si to,“ pýta sa zúfala Jolana. Keď si následne preverovala, čo všetko ešte mohla jej účtovníčka zabudnúť, našla mnoho ďalších neuskutočnených úhrad.

„Asi ju na mieste vyrazím. Načo mi je účtovníčka, ktorá zabúda platiť? Tým pádom si nerobí dobre svoju robotu,“ zamýšľa sa riaditeľka. Rovnako tak jej vŕta hlavou, ako má teraz riešiť situáciu s mnohými nahnevanými dodávateľmi, ktorí márne čakajú na svoje peniaze.

To, že zábudlivosť je pomerne častou príčinou neplatenia faktúr aj na Slovensku, dokazuje aj reprezentatívna štúdia „European Payment Practices 2019“ skupiny EOS. Podľa nej až 48 % respondentov u nás uviedlo tento dôvod. Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa profesionálnej správe a inkasu pohľadávok, hovorí, že zábudlivosť je normálna ľudská vlastnosť a každý s ňou z času na čas príde do kontaktu. Odporúča tento problém čo najefektívnejšie riešiť, inak bude mať dané podnikanie vážne trhliny.

„Či uprednostňujete klasickejšie metódy farebných štítkov alebo zápisník a pravidelnú kontrolu úloh v ňom zapísaných; prípadne modernejšie metódy pripomienok v mobile alebo notebooku, to už je na vás. Zábudlivosť nevrhá dobré svetlo na nikoho, nezáleží na tom, či ste riaditeľom alebo radovým zamestnancom,“ uviedol Peter Hetteš.     

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.