Dôchodkyňa doplatila na svoju dobrotu

Jarmila má 67 rokov a žije so svojim synom v malej obci na severe Slovenska. Syn sa v mladosti aj snažil založiť si rodinu a viesť usporiadaný život, vždy ho však stiahol alkohol a za drobné krádeže dokonca sedel vo väzení. 

money 2019

Napriek tomu na neho Jarmila nedá dopustiť, stará sa o neho a bráni ho pred zlými rečami. 

Celú domácnosť však väčšinou ťahá zo svojho dôchodku. Jej syn nemá stálu robotu, chodí len na drobné brigády alebo pomáhať susedom, ktorí mu za to dajú jedlo alebo niečo, čo sa mu na gazdovstve zíde. Aj s tým málom peňazí však nevie rozumne hospodáriť a peniaze občas spolu s kamarátmi nahádže do automatov. Potom si požičiava alebo ide za mamou, pretože tá nikdy nemá srdce odmietnuť ho. Raz mu dá 5 eur, potom 10 eur, ale ak sa mu pritrafí väčší výdavok, peňaženku otvorí aj viac. 

„Viete, stále si hovorím, že som možno urobila chybu, keď som ho vychovávala. Že som sa mu mala viac venovať, naučiť ho pracovitosti, aby si vážil peniaze. Cítim, že som za neho stále zodpovedná a aj keď mi všetci vravia, aby som ho z domu poslala preč, že je to predsa dospelý muž, to by som nikdy neurobila,“ vraví Jarmila.

Pred niekoľkými týždňami však zažila nemilé prekvapenie. V čase, keď bola sama doma, ju navštívila elegantne oblečená žena z nebankovej spoločnosti. Jarmile vysvetlila, že si jej syn zobral pôžičku 1500 eur a ju uviedol ako kontaktnú osobu. Naznačovala jej, že by tieto peniaze mala za syna splatiť, lebo on sa do toho nehrnie. 

„Tak to ma už naozaj nahnevalo. Vždy som sa pôžičkám vyhýbala, ani teraz som nič nepodpísala a musím tu znášať nejakých cudzích ľudí, čo odo mňa drankajú peniaze. Neviem, ako sa mám zachovať a čo to vlastne znamená, že ma syn uviedol ako kontaktnú osobu,“ pýta sa. 

Niektoré nebankové spoločnosti takto zvyknú postupovať. Od dlžníka si vypýtajú kontakt na nejakú blízku osobu a ak prestane splácať alebo sa s ním nevedia spojiť, navštívia jeho manželku, matku či iného príbuzného. Kontaktná osoba nemusí byť ani spoludlžník, ani ručiteľ, nemusí byť v zmluvnom vzťahu so spoločnosťou. Nebankovka si však na ňu vypýta kontakt, aby mala viac pák na dlžníka a mohla na neho pôsobiť napríklad cez príbuzných. 

Niektoré dokonca zvyknú robiť to, že kontaktnú osobu navádzajú, aby sama dlh zaplatila. Vyvíjajú na ňu tlak a zneužívajú jej neznalosť zákona. Na to však nemajú právo a daná osoba by na takéto vydieranie nemala pristúpiť. 

Za splatenie dlhu je vždy zodpovedný iba človek, s ktorým spoločnosť uzavrela zmluvný vzťah. Pripomína to Peter Hetteš, obchodný riaditeľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, ktorá sa profesionálne venuje pohľadávkam. Ak nebankovka dôchodkyni naznačuje, aby dlžnú čiastku uhradila za syna, Jarmila má právo vypýtať si od nej zmluvu a skontrolovať si, s kým vlastne zmluva bola uzatvorená. Ak sa k dlhu zaviazal len jej syn a ju uviedol len ako kontaktnú osobu, nič platiť nemusí. 

„Napriek tomu, asi mu nejaké peniaze požičiam, aby ho nenaháňali. Čo s ním mám robiť, je už raz taký,“ uzatvára Jarmila.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.