Ochrana priamo z prírody

Akútny zápal priedušiek je infekčné zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest. V takmer 90% prípadov vzniká napadnutím priedušiek vírusmi, ktoré spôsobujú aj bežné prechladnutie či chrípku. 

kasel_woman20

Výsledkom býva spočiatku suchý, záchvatový kašeľ, ktorý neskôr prechádza do typického vykašliavania v dôsledku zvýšenej tvorby hlienu. Bronchitída, teda zápal priedušiek, je typické ochorenie pre jesenné a zimné obdobie, kedy sú dýchacie cesty menej odolné a imunitný systém oslabený.

Nádcha, kašeľ, bolesti hrdla - ako si poradiť pri týchto ťažkostiach?

  • Kašeľ je reflexný jav, pomocou ktorého sa spontánne očisťujú dýchacie cesty. Pokiaľ zakašlete sem-tam, doslova niekoľkokrát za deň, nie je nutné ihneď bežať k lekárovi. Kašeľ sa dá liečiť aj doma, symptomaticky podľa charakteru. S odborníkom ho riešime vtedy, ak sa z občasného zakašľania vyvinie do neutíchajúceho stavu, a napriek užívaniu primeraných prostriedkov neprejde do 10 dní.
  • suchý kašeľ býva najmä na začiatku ochorenia dýchacích ciest. Dýchaciu trubicu čosi dráždi a reaguje kašľom, ktorý je dusivý a je ťažké sa pri ňom vôbec nadýchnuť.  Po niekoľkých dňoch sa obyčajne mení na vlhký kašeľ, spojený s vykašliavaním.
  • viete rozlíšiť suchý od vlhkého? Ak máte nádchu a „chrchlete", ide o kašeľ vlhký. Ak nie je prítomné „chrchotanie“ a pocit zahlienenia, ide o suchý kašeľ. Pri vlhkom kašli (zvykne sa označovať aj produktívny) vykašliavame hlieny, čiže doslova „chrchleme". Pokiaľ si nie ste istí, treba kontaktovať lekára, obzvlášť u deti.
  • často sa pridruží bolesť hrdla. Pomáhajú aj babské recepty, napríklad citrónová šťava rozmiešaná s kryštálovým cukrom. Štípe, ale účinkuje výborne, podávajte ju po lyžičkách. Obviažte si krk šatkou, prípadne ju predtým nahrejte. Dobre pôsobí aj cibuľový sirup s medom a bylinkové čaje, či kloktanie soľou.
  • nádcha býva hotová katastrofa! Klasická nádcha by mala prejsť do týždňa. Lieky ako také na ňu neexistujú – iba tie, ktoré zmiernia príznaky. Po prvých 2-3 urputných dňoch nastáva mierna úľava. Do siedmych by ste mali byť fit. Ale iba v prípade, že si doprajete niekoľko dní oddychu, pobyt v teple, veľa tekutín a vitamínov.

Pomôžte si silou prírody

Na liečbu akútneho zápalu priedušiek, prechladnutia a kašľa, spojeného so zvýšeným zahlienením, je vhodný rastlinný liek Bronchipret. Sirup obsahuje tekutý extrakt z materinej dúšky, ktorá je známa priaznivými účinkami pri ochoreniach dýchacích ciest. Materina dúška pomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu, pôsobí proti kašľu, zachrípnutiu a je známa aj svojimi dezinfekčnými účinkami. Okrem nej Bronchipret obsahuje tekutý extrakt z listov brečtanu popínavého. Výhodou rastlinného lieku je prírodné zloženie – na rozdiel od syntetických liekov je výskyt vedľajších účinkov minimálny. Sirup Bronchipret môžu užívať deti od dvoch rokov. Pri produktívnom kašli uľahčuje vykašliavanie. Čítajte pozorne príbalovú informáciu a o užívaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.