Ohybní aj vo vyššom veku: Viete, čo vaše kĺby skutočne ocenia?

Kĺby a pohybový aparát sú témou, ktorá mnohých nezaujíma až dovtedy, kým ich nedostihnú problémy. Vo všeobecnosti totiž panuje názor, že trápia len starších, seniorov; mladšie ročníky sa vraj nemusia obávať. Nie je to však pravda – práve pohybový aparát nám dá najskôr pocítiť, či sa o svoje zdravie a kondíciu staráme správne.

pohyb_klby18

Bolesť nie je prvým príznakom

Problémy s kĺbmi a pohybovým aparátom často začneme riešiť až vtedy, ako sa objaví bolesť. V pokročilejšom štádiu nás nielen obmedzuje v pohybe, no môže nám ho aj úplne znemožniť a dokonca nás pripútať aj na lôžko! Jedným z najrizikovejších faktorov je práve spomenuté starnutie, Kĺby a pohybový aparát sa opotrebúva a tomuto procesu sa nevyhne nikto z nás. V dôsledku toho sa môžu objaviť aj rôzne nezápalové degeneratívne ochorenia (napr. osteoartróza, ktorá postihuje všetky dôležité kĺby, tzn. chrbát, kolená, zápästia, bedrový kĺb).

Táto diagnóza sa však nevyhýba ani mladším ročníkom; štatistiky hovoria, že až 3% 25.-ročných s ňou bojuje tiež. V kategórií 65+ je to až 70%. Zabrániť vzniku a rozvoju tohto ochorenia možno len správnou starostlivosťou. Tú zahŕňa najmä výživa a životný štýl, ktorý, ak nespĺňa potrebné kritériá, môže pohybový aparát nadmerne zaťažovať a následne aj poškodzovať.

Aké sú teda počiatočné príznaky? Môže sa prejaviť stuhnutosť, ťažkosti s ohybnosťou, pohybom či „zablokovanie“ určitých častí pohybového aparátu. V neskorších štádiách sa pridružia bolesť, tŕpnutie, praskanie pri pohybe; k najzávažnejším patrí vznik kostných výbežkov a výrastkov.

Patríte k ohrozeným skupinám?

Okrem rizikového faktoru – vek – ohrozujú zdravie kĺbov aj genetické faktory, dedičnosť a vrodené vývojové chyby. Náchylnejší sú aj diabetici, ľudia trpiaci zápalovými ochoreniami kĺbov, obézni či fajčiari. Zvýšené riziko predstavuje aj prípadný úraz, problémy s chrbticou a anatomickým postavením kĺbov, nadmerná jednostranná záťaž určitých svalových partií a dokonca aj nadmerná fyzická aktivita (ochorenia kĺbov s pohybového aparátu sa vo veľkej miere vyskytujú aj u športovcov). Naopak, zanedbávanie pohybu a jeho absencia pred problémami neochráni; tiež môže stáť za ich vznikom.

Životný štýl na mieru pre kĺby

Čo si teda pod správnou výživou a životným štýlom pre zdravé kĺby a pohybová aparát predstaviť? Pokiaľ sa v tejto snahe snažíte pohybovú aktivitu obmedziť len na minimum, alebo sa pravidelne oddávate fyzicky náročným športom tak vedzte, že ani jeden z extrémov nie je tým správnym. Nadmerná aktivita, či naopak pasivita, kĺbom škodí. Zlatá stredná cesta totiž platí aj v tomto prípade. Existujú športy, ktoré ich pomáhajú držiavať pohyblivé a zdravé, a udržia vás celkovo fit. Vhodné je napríklad plávanie, joga, bicyklovanie či rýchla chôdza. Pohybovému aparátu a kĺbom obzvlášť neprospieva dlhé státie. To určite poznajú tí, ktorých nejakého ochorenie už trápi.

Správna výživa by mala obsahovať ryby (omega 3-mastné kyseliny) a jedlá bohaté na kolagén (mäsové vývary, huspenina), selén (vajcia, celozrnné pečivo). Nenahraditeľné sú však aj vitamín C a antioxidanty. Práve tie pomáhajú zmierňovať priebeh artritídy a jej príznaky. Okrem stravy sú vhodným spojencom aj výživové doplnky na podporu zdravých kĺbov a pohybového aparátu. Doprajte preto svojmu pohybového aparátu kvalitnú výživu – doprajte im Hyalfit s vitamínom C. Tobolky obsahujú čistý kryštalický kolagén, prirodzenú súčasť kĺbovej chrupavky a puzdier, väzivových tkanív, kostí, kože či nechtov. V zložení sa tiež nachádza aj kyselina hyalurónová a chondroitín – dôležité súčasti kĺbovej tekutiny a chrupavky. Vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu, boswellia serrata pomáha udržiavať zdravé kĺby, kosti a svaly. Hyalfit s vitamínom C je preto vhodný pre všetkých, ktorí si chcú udržať pohybový aparát fit, odporúča sa však aj pre športovcov, fyzicky ťažko pracujúcich, ale aj tých, ktorí majú pohybu nedostatok, prípadne preťažujú len určité partie. Hyalfit nájdete v lekárňach, na objednávku. www.dacomslovakia.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.