Chráňte si imunitu!

Cítite sa pod psa, ste malátne, kvári vás teplota, kýchate, či neustále kašlete? Začiatky ochorení prichádzajú s oslabenou imunitou, o ktorú sa treba starať počas celého roka.  Nepríjemne ju narúšajú stresové situácie....

imunita19

... opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie, ktoré prinášajú oslabenie obranyschopnosti, a tým aj náchylnosť k zasiahnutiu ochoreniami. Imunitný systém pracuje tromi spôsobmi – tvorí bariéru, ktorá zabraňuje bacilom dostať sa do tela, ak mikrób popri ňom prekĺzne, snaží sa zastaviť jeho množenie a nakoniec, ak sa stane, že sa mikrób v tele rozmnoží, imunita je zodpovedná za jeho porazenie. Choroby nám pritom hrozia v momente, kedy je náš imunitný systém oslabený, patogén je zvlášť agresívny alebo patrí do takého druhu, s akým sa náš organizmus doteraz vôbec nestretol. Pri vážnejších problémoch s imunitou a v prípadoch, kedy je imunita výrazne oslabená, je vhodné dodať telu enzýmy zvonku. Podporia sa tým imunitné pochody v našom tele, kedy už naše vlastné enzýmy nestačia. Posilnenie oslabenej imunity je dlhodobý proces, ktorému zodpovedá aj spôsob podpornej terapie. Pre osoby s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať enzýmový liek Wobenzym v období, kedy sú najviac ohrozené – teda na jeseň či na jar a pri zvýšenej fyzickej či psychickej námahe alebo pri strese, a to na dobu niekoľkých týždňov. Pokiaľ už niekoho virózy alebo angíny sužujú, je najlepšie začať užívať enzýmy čo najskôr. Okrem potrebného posilnenia imunity, enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zvyšujú totiž účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Na rozdiel od iných liekov, prírodné enzýmy nezasahujú proti prejavom alebo pôvodcom určitého ochorenia, ale mobilizujú imunitný systém, aby sa organizmus s ochorením vysporiadal čo najlepšie sám.

Oslabenie imunitného systému hrozí najmä na jeseň a na jar, kedy dochádza k zmenám počasia a výkyvom teplôt. Oslabený imunitný systém ohrozuje nadmerná fyzická a psychická námaha, stres a nedostatok pohybových aktivít. Podstatnú úlohu zohráva aj nesprávna životospráva. Ponúkame Vám desať imunitných prikázaní.

1. Prikázanie – žiaden stres

Ak sa denne ocitáte v stresových situáciách a pracujete v strese, za krátky čas sa môže táto situácia odraziť aj na vašom zdraví. Imunitný systém je vzájomne prepojený s centrálnym nervovým systémom. To umožňuje pochopiť, prečo sa narušenie psychiky prejavuje nežiaducim spôsobom i na stave imunity. Zlá nálada, negatívne pocity, stresové situácie, opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie prináša oslabenie obranyschopnosti a tým aj nepríjemnosti spojené s ochoreniami. A preto žiaden stres!

2. Prikázanie – smejte sa

Zvládať náročný deň s úsmevom dá poriadne zabrať. Hormóny šťastia, ktoré sa dokážu aj pri jednom úsmeve vylúčiť, podporia vašu imunitu. Dobrá nálada a smiech dokonca podporia aj pokles zvýšeného krvného tlaku, podporia činnosť srdca a klesne s nimi aj produkcia hormónov stresu. Ak si počas dňa nenájdete chvíľku na oddych, nahradiť ho môžete aj piatimi minútami smiechu. Buďte veselé. Nielenže zvládnete všetko s prehľadom a s úsmevom, budete aj príťažlivejšie pre svoje okolie.     

3. Prikázanie - športujte

Nevzdávajte sa športových aktivít ani počas chladných dní. Pohyb nie je len zábavou, ale aj príležitosťou ako sa zdokonaliť, oddýchnuť si, odbúrať stres, zlepšiť si kondíciu a dodať telu potrebnú dávku energie a šťastia. Zbavte sa športovaním depresií a dožičte si relax a perfektné telo. Nezabúdajte napríklad ani na pravidelnú chôdzu, ktorá je najprirodzenejším pohybom.

4. Prikázanie – zdravo sa stravujte

Dodávajte telu dostatok vitamínov a minerálnych látok. Ako náhle ich máte nedostatok, funkcie v organizme sú narušené a nemôžu fungovať na 100 percent. Jedzte veľa zeleniny aj ovocia, vyskúšajte ryby. Stravujte sa zdravo a striedmo. Raz za čas však vôbec neuškodí aj malý prehrešok.

5. Prikázanie – dodajte telu tekutiny

Nielen zdravá strava, ale aj dostatok tekutín v tele vplýva na imunitu. Tekutiny v organizme udržiavajú sliznice vlhké, a tak sa vírusy a baktérie nemôžu na nich usadiť. Vypite denne 2-3 litre tekutín aj v chladnejších dňoch, nielen počas leta. Vyhnite sa však koncentrovanému alkoholu, ktorý imunitný systém zabíja.

6. Prikázanie – doprajte si spánok

Doprajte si denne aspoň osem hodín spánku. Zaspávajte a vstávajte v pravidelnom čase. Počas spánku dokáže organizmus nazbierať dostatok energie na celý deň a práve jeho nedostatok sa vie skrývať pod oslabenou imunitou. Nedostatkom spánku si dokonca môžete skrátiť aj život.

7. Prikázanie -  otužujte a poťte sa

Vyskúšajte špecialitu v podobe studenej sprchy alebo dokonca plávanie v studenej vode. Ak zakončíte každé sprchovanie na studeno, posilníte nielen svoju obranyschopnosť, ale sa aj naštartujete na dobrý spánok, či namáhavý deň. Zapotiť sa môžete v saune. Odbúrate celodenný stres, zlepšíte prekrvenie pokožky, látkovú výmenu, reguláciu krvného tlaku, podporíte regeneráciu svalstva, ciev a skrášlite si dokonca aj pokožku. Odporúča sa počas saunovania zhlboka dýchať.

8. Prikázanie – vetrajte doma aj v práci

Prudké a rýchle vetranie bytov a kancelárii nie je nikdy na škodu. Skúste pri otvorenom okne aj spávať. Čerstvý vzduch si doprajte aj počas obeda a prejdite sa z kancelárie namiesto sedenia.

9. Prikázanie – nezabúdajte na ponožky ani papuče

Dostali ste na Vianoce alebo chystáte sa darovať niekomu ponožky alebo papuče? Hoci nie sú originálnym darčekom, proti prechladnutiu sú ako stvorené. Studené nohy vedia potrápiť v podobe nepríjemného prechladnutia ale aj zápalov močových ciest.

10. Prikázanie - ak stratíte imunitu...

V ľudskom organizme máme viac ako 3 000 rôznych druhov enzýmov. Enzýmy sú špeciálne bielkoviny s funkciou biokatalyzátorov. Určujú povahu aj rýchlosť chemických reakcií a vytvárajú tak v živých organizmoch harmonickú súhru anabolických a katabolických procesov. Niektoré z enzýmov riadia činnosť imunitného systému, a preto pri oslabenej imunite je vhodné podporiť činnosť týchto telu vlastných enzýmov dodaním obdobných enzýmov zvonku. Zaoberá sa tým špeciálna liečebná metóda – systémová enzýmoterapia. Výhodou je, že enzýmy, ktoré využíva, podporujú prirodzený spôsob obrany organizmu namiesto toho, aby len riešili dôsledky už prepuknutého ochorenia. Najznámejším liekom systémovej enzýmoterapie je už spomínaný Wobenzym. Obsahuje proteolytické enzýmy prírodného pôvodu – z tropického ovocia pochádza bromelain a papain, trypsin a chymotrypsin sú živočíšnej povahy. Práve tieto enzýmy pôsobia proti zápalom a opuchom, urýchľujú hojenie po úrazoch a operáciách a posilňujú oslabenú imunitu. Nájdete ho v lekárňach aj v novom 300 tbl. balení. Viac info na wobenzym.sk

 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.